Precisielandbouw voor pe Ontwikkeling en Beleid Boer is onderdeel geworden van groot netwerk van stakeholders Datagedreven landbouw vanuit beleidsperspectief In de naam van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit ligt de opgave al besloten. Voldoende en gezonde voeding voor iedereen. Economisch gezond voor de boer, tuinder of visser, gezond voor de consumenten en gezond voor milieu en natuur. In een klein en vol land als Nederland is dat passen en meten. Daarnaast wil het Kabinet de internationale positie van de agrarische sector verstevigen en zet daarom sterk in op kennis en innovatie. Precisielandbouw wordt genoemd als één van de middelen om deze doelen te realiseren. Maar is meten ook meteen weten en vervolgens doen? Precisielandbouw 8 Geo-Info I 2018-4 Door Sytske Postma Precisielandbouw, het woord zegt het al: heel precies, op maat gedoseerd landbouw bedrij ven. In het algemeen is er een tendens waar te nemen dat de landbouw informatie-intensiever wordt, gestimuleerd door factoren als eco nomisch rendabel kunnen blijven en maat schappelijk verantwoord kunnen produceren. Precisielandbouw is hier een onderdeel van. Deze ontwikkelingen zijn zichtbaar in vrijwel alle landbouwsectoren, zoals glastuinbouw, melkveehouderij en akkerbouw. Technologie, ICT, internet en big data zijn allemaal ontwik kelingen die de digitalisering van de landbouw mogelijk maken. Interessant hierin is ook dat de positie -of autonomie- van de boer is veran derd. Door de jaren heen is de overheid regels gaan stellen om milieuvriendelijker te produ ceren en ook de markt drukt flink zijn stempel op wat en hoe er geproduceerd moet worden (en tegen welke prijs). Eigenlijk is de boer onderdeel geworden van een dicht netwerk van leveranciers van machines en zaaigoed, afnemers (retail, consument), adviseurs en overheid, waarbij rondom de kern -de produc tie- een veelheid aan data wordt gebruikt en geproduceerd. En juist die data maakt een boer een interessante partij voor stakeholders. Plaatsspecifiek handelen is nog toekomst Eerst ging het bij precisielandbouw in de akkerbouw vooral om het gebruik van GPS- technieken om recht te rijden (in vaste paden), waardoor verspilling wordt vermeden (van Bij precisielandbouw krijgen planten (of dieren) met behulp van technologie heel nauwkeurig de behandeling die ze nodig hebben. Hiervoor worden verschillende technologieën ingezet, zoals GPS, sensortechnologie, ICT en robotisering. Het grote verschil met klassieke landbouw is dat daar per veld bepaald wordt wat er moet gebeuren, terwijl bij precisielandbouw dit per vierkante meter of per plant bepaald wordt. Dat worden 'plaatsspecifieke teeltmaatregelen' genoemd. zaaigoed, bemesting, gewasbeschermings middelen, brandstof). Deze techniek is redelijk gemeengoed geworden. Uit onderzoek blijkt echter dat andere toepassingen die gericht zijn op tijd en plaatsspecifiek handelen, zoals werken met taakkaarten (zie ook kader) voor variabele dosering (mest, gewasbescherming, vocht, kalk et cetera), dit niet zijn (lit.i). Dit ter wijl de technologie er wel is. Voor de Kamer de vraag wat de brede inzet van precisieland bouw tegenhoudt, waaronder de vraag of dit wet- en regelgeving is. Aan het ministerie om deze vraag te beantwoorden. Hierover ben ik in gesprek met Frans Lips, senior beleidsmedewerker bij de Directie Agro- en Natuurkennis van het Ministerie van LNV en al geruime tijd betrokken bij precisielandbouw en geodata: "Die vraag was aanleiding om eerst een goed beeld te verkrijgen van de stand van precisielandbouw in de akkerbouw over de volle breedte. Dus zowel het gebruik, de oplei ding van de boer, de IT, wet- en regelgeving en de businesscase. Het is een 360 graden beeld, omdat alle stakeholders zijn betrokken bij het samenstellen van dit beeld." Dit onderzoek is uitgevoerd door de WUR en is in augustus 2016 gestart. In februari 2017 is hierover gerapporteerd aan de Tweede Kamer. Er blijken aanzienlijk belemmeringen te bestaan, die boeren er van weerhouden precisieland- bouwmethoden in te zetten in hun bedrijfs voering. Wat zijn dan de redenen dat de boer buitenspel blijft? "Bij precisielandbouw komt

Geo-Info | 2018 | | pagina 10