ople, planet en profit THEMA Het inwinnen van data biedt nog geen handelingsperspectief NPPL wil gat dichten tussen theorie en praktijk 2018-4 I Geo-Info 9 Frans Lips. veel technologie en IT kijken. Veel leveranciers leveren deeloplossingen, maar er zijn er maar weinig die een geïntegreerde oplossing aanbie den. Voor agrariërs is het een complexe zaak om al die deeloplossingen aan elkaar te koppelen en de data in het eigen managementsysteem te krijgen. Een andere reden is dat er sprake is van een financiële onbalans. De investeringen die de boer met doen zijn hoog, en onduidelijk is wat het rendement is. Daarbij zijn ze afhankelijk van externe adviseurs en IT-bedrijven. dit drijft de kosten verder op en ze missen zelf de kennis om te beoordelen wat nodig is", aldus Frans. Ook praktische zaken, zoals connectiviteit, kunnen een belemmering zijn om precisietech- nologie toe te passen. In sommige regio's is een internetverbinding nog steeds lastig. Een interessante belemmering is de vraag over data- eigenaarschap. Waar komt die data die wordt gegenereerd eigenlijk terecht? Is de boer de data-eigenaar of het systeem dat het opslaat of de aanbiedende leverancier of dienst? Het helpt wanneer deze vraag duidelijk is beantwoord en dit de boer zekerheden biedt. Het inwinnen van data biedt nog geen handelingsperspectief. Met andere woorden, wanneer een deel van het gewas achterblijft in groei, dan zegt die data nog niet waarom dat zo is en wat er moet gebeuren. Dan komt het vaak aan op 'boerenverstand': de kennis die de boer heeft over zijn land. Dat laat de data onbenut. Met de vele data en kennis is het mogelijk om algoritmes te ontwikkelen die wel corrigerende maatregelen voorstellen. Data- en technologiegedreven ontwikkelin gen zijn gaande, de vraag is waar de boer in die ontwikkeling wordt meegenomen. NPPL als lerend netwerk Voor LNV is een bredere toepassing van precisielandbouw belangrijk. Door de inzet van precisielandbouw kan een betere opbrengst worden gehaald, terwijl de milieudruk afneemt. Vermindering van het gebruik van brandstof, gewasbeschermingsmiddelen en kunstmest dragen bij aan een beter milieu en het halen van klimaatdoelstellingen. Frans: "Om deze reden investeert het ministerie in projecten en onderzoek om deze stap te kunnen maken. Veel projecten binnen het topsectorenbeleid zijn echter gericht op R&D, minder op het laten landen van innovaties in de praktijk. Om die reden zijn we gestart met de Nationale Proeftuin PrecisieLandbouw (NPPL). NPPL wil het gat dichten tussen beproefde methoden, methoden voor precisielandbouw die prak- tijkrijp worden geacht, en gebruik. Het gaat om stimuleren, motiveren, actief ondersteunen en begeleiden." Om zover te komen is door LNV en WUR in de zomer van 2017 een bijeenkomst georganiseerd voor de precisielandbouwge- meenschap. Agrariërs, leveranciers, loonwerkers, wetenschappers, maar ook overheid, onderwijs instellingen en brancheorganisaties als ZLTO ontmoetten elkaar daar. Onderwerp was te bepalen welke methoden praktijkrijp zijn. Zes werden gekozen, waaronder aaltjesbestijding, variabele bekalking, plaatsspecifieke bemesting en variabele pootafstand. Vervolgens zijn zes agrariërs geselecteerd die aan de slag gaan met een methode, daarbij ondersteund door adviseurs van de WUR. "We verwachten met de NPPL dat landbouwers succesvol worden geholpen om methoden in de praktijk toe te passen, dat we voetangels oplossen. Daarnaast willen we de ervaringen van deze mensen actief delen, zodat anderen daar van kunnen leren", zo geeft Frans aan.

Geo-Info | 2018 | | pagina 11