Agro Ontwikkeling en Beleid THEMA Agro-datacube is een soort PDOK voor het agrodomein Taakkaart Voorbeeldige buren? Neue Fachkrafte für Hessen 10 Geo-Info I 2018-4 Figuur 1 - Taakkaart [1]. Per plaats varieert wat en hoeveel er gebeuren moet. Vooraf wordt berekend welke dosering hoort bij welke plek op het perceel. Dat wordt vastgelegd in een taakkaart (zie figuur 1). Die bestuurt de spuitmachine of een strooier op basis van de actuele GPS positie. Op dit moment zijn er verschillende bestandsformaten in gebruik voor een taakkaart (SHP, XML). Een lerend netwerk dus. De Boerderij is partner en ondersteunt met een website waar met tekst en beeld de ervaringen worden gedeeld, chatgroepen, seminars en het blad De Boerderij zelf die over de ervaringen in het NPPL verslag doet. Onlangs is een Facebookgroep ingericht. Enkele honderden belangstellenden hebben zich al aangemeld. Hierin worden actief vragen of problemen gesteld en door de community beantwoord. Denk hierbij aan praktische zaken als het oplossen van foutjes in een XML. Open data stimuleert Het ministerie laat het open databeleid meelo pen in het stimuleren van toepassing van preci- sielandbouw, namelijk door het vrij beschikbaar maken van relevante data. Denk aan PDOK, dat door overheidsfinanciering, waaronder van LNV, zorgt voor relevante open data, zoals topo grafie en hoogte (AHN). Maar denk ook aan het Satellietdataportaal, waardoor gedetailleerde satellietdata over Nederland vrij te gebruiken zijn. Of door het beschikbaar maken van de Bodemkaart als open data in 2017. Daar blijft het niet bij. Het verhogen van de gebruikswaarde van de Bodemkaart staat op de agenda, door die te detailleren met satellietdata en data inge wonnen met drones en door gevoeligheids- kaarten te maken: voor verzilting, inklinking, verzuring, bodemdaling, verlies organisch stof en verdroging. Deze data, sensordata ter plaatse in combinatie met kennis over teelt, leveren op termijn een macht aan intelligentie op. Dan kunnen we echt spreken van hande lingsperspectief dat precisielandbouw nog effectiever maakt. Voor het verbeteren van de toegang en het gebruik van databronnen van belang voor de agrosector werkt WR aan een data-infrastructuur onder de naam AgroData- Cube. Via dit platform worden open databron nen van de overheid en bedrijfseigen data op een veilige manier ontsloten en beschikbaar gesteld voor applicatieontwikkeling. En dromend over de toekomst zegt Frans: "Pre cisielandbouw kan doorgroeien naar een manier van werken in de sector, waarbij natuur-inclusieve waarden en ecologische kennis met behulp van geavanceerde technologie integraal worden meegenomen in de bedrijfsvoering. Zo kan de natuurlijke veerkracht en vitaliteit van teelten worden vergroot (minder risico's op ziekten en plagen) en tegelijkertijd de biodiversiteit, de bodem en het landschap worden verbeterd. Deze ontwikkelingen dragen bij aan een sterke en duurzame landbouwsector met een brede maatschappelijke waardering." Referenties [1] https:/www.farmhack.nl/taakmeester-over-taakkaarten-uit- Sytske Postma is eigenaar van Nieuwdenkers BV en redacteur Geo-lnfo. Sytske is bereikbaar via s.postma@nieuwdenkers.nl. drone-beelden/? Das Land Hessen kann sich über neue Fach krafte freuen und für 30 junge Menschen heiBt das gleichzeitig: Prüfungsstress adé! Die frischgebackenen Absolventen der Ausbil- dungsberufe Geomatikerin bzw. Geomatiker, Vermessungstechnikerin bzw. Vermessungs- techniker sowie Fachkraft für Wasserwirt- schaft haben im Frühjahr 2018 ihre Berufsaus- bildung erfolgreich beendet und werden am 21. Juni 2018 im Rahmen einer Feierstunde im Rathaus der Landeshauptstadt Wiesbaden „frei gesprochen". Mit der Abschlussprüfung im Frühjahr 2018 haben insgesamt 30 Prüflinge erfolg reich ihre Berufsausbildung abgeschlossen: Hessisches Landesamt für Bodenmanagement und Geoinformation. Drei Vermessungstechnikerinnen und 14 Ver- messungstechniker, sieben Geomatikerinnen und fünf Geomatiker sowie eine Fachkraft für Wasserwirtschaft werden im Rahmen einer Freisprechungsfeier im Wiesbadener Rathaus gewürdigt. Geomatikerin Kerstin Jeppe aus dem Amt für Bodenmanagement Homberg (Efze) sowie Ver messungstechnikerin Pauline Leonie Radu aus dem Tiefbau- und Vermessungsamt der Stadt Wiesbaden werden als Prüfungsbeste ausge- zeichnet. Bron: hvbg.hessen.de/pressemitteilungen/ neue- fachkra fte- für-h essen-2

Geo-Info | 2018 | | pagina 12