Gezocht: de nieuwe Sicco Mansholt Column 2018-4 I Geo-Info "De landbouw beheert tweederde van de grond in Neder land. Juist omdat landbouw zo'n grote stempel drukt op onze leefomgeving, groeit het besef dat nieuwe sturing nodig is, zegt Hans Mommaas, directeur van het PBL in een recent rapport 'Naar een wenkend perspectief voor de Nederlandse landbouw'. In feite hebben we deze sturing decennialang verwaarloosd. Geloof het of niet, we koersen in de kern nog steeds op het naoorlogse beleid van de landbouwvisionair Sicco Mansholt, destijds minister van landbouw, die geheel in de geest van die tijd schaalvergroting en intensieve landbouw bepleitte. Nooit meer honger, betaalbaar, veilig voedsel en een einde aan het kommer volle bestaan van de boeren. Toch had juist hij aan het einde van zijn carrière grote spijt van onderdelen van zijn beleid. De schaal vergroting en de intensieve landbouw hadden gezorgd voor een verslechtering van het milieu en een kaalslag bij de boeren. In 1972 pleitte Mansholt in zijn rol als landbouw-eurocommissaris in een brandbrief aan de EU-voorzitter voor radicale veranderingen. Maar de schaalvergroting was toen al niet meer te stoppen en het systeem denderde in hoog tempo door. Intussen produceren we in Nederland zelfs meer voor de wereldmarkt dan voor eigen consumptie. Dat doen we overigens heel efficiënt met een lage CO2 voetafdruk per eenheid product, maar door de gigantische volumes resulteert dit alsnog in een onverminderd hoge milieudruk per hectare en loopt het systeem keihard tegen zijn grenzen aan. We hebben de landbouw teveel benaderd als een 'gewone' economische sector, al hebben we ons goed gerealiseerd dat er behalve economische nog vele andere belangen spelen. Niet in de laatste plaats de impact op de leefomgeving. Denk aan waarden met betrekking tot landschap, biodiversiteit, klimaat en bodem. Maar ook aan andere kernwaarden zoals diervriendelijkheid, voedselveiligheid, voedselzekerheid en gezondheid. We hebben echter nooit grip gekregen op dit systeem om te komen tot een goed evenwicht tussen ecologie en economie. Misschien zijn we het vergeten maar de roep naar meer duur zaamheid in de landbouw is echt niet iets van de laatste jaren. Te beginnen bij Mansholt's brief uit 1972 en vervolgens de Struc tuurnota Landbouw 1990, die aangaf dat in 2005 de landbouw duurzaam moest zijn. In datzelfde jaar verlegde Verburg deze grens naar 2015. Gaat het landbouwakkoord van minister Schouten het doordenderende systeem wel stoppen? Intussen blijkt uit een recent opinieonderzoek van Trouw dat boeren het liever anders willen. Meer dan 80 procent van de boeren wil maar al te graag overstappen naar duurzamere, natuurinclusieve productie- en verdienmodellen. Dat is in hun ogen niet alleen minder vervuilend, maar biedt ook een econo misch vol te houden perspectief. Hier kan het mes dus aan twee kanten snijden. Dit logenstraft het beeld dat boeren behoudend zijn op dit punt en geen oog hebben voor leefomgeving en duurzaamheid. Het blijkt dat boeren vaak tegen hun zin vastzit ten in de ontwikkelrichting van intensivering, lage kostprijzen en schaalvergroting. Specialisatie en investeringen maken koerswij zigingen lastig uitvoerbaar. Bovendien zijn boeren steeds meer afhankelijk geworden van financiers, verwerkers, adviseurs, retail en toeleveranciers. En niet te vergeten de consument die verwend is met lage voedselprijzen en nog moet wennen dat duurzaamheid zijn prijs heeft. Kortom, de maatschappij eist meer duurzaamheid, de boeren willen meer duurzaamheid, maar hebben nog niet de ruimte om daarop in te spelen. Gezien de verwevenheid van de boer in het 'systeem' gaat het dus niet alleen om een verandering door de boeren, maar vooral om een veranderingen in het voedselsysteem. Het lastige hierbij is dat de meeste stakeholders in het voedselsysteem helemaal geen belang hebben bij veranderingen. De kracht van de marktwerking is hierbij enorm. De op efficiëntie en bulkgerichte landbouw is uitermate effectief om nieuwe markten te veroveren met lage prijzen. In feite kun je stellen dat binnen het gehele landbouw- en voedselsysteem er sprake is van een falende marktwerking, omdat milieukosten en de kosten van volksgezondheid niet meegeno men worden. Het is genoegzaam bekend dat de Nederlandse boeren in principe zijn overgeleverd aan vier supermarktketens die de prijs van ons eten bepalen en wat de boer daarvoor krijgt. Ondernemende boeren proberen zich hieraan te ontwor stelen door eigen afzetkanalen te ontwikkelen. We onderzoeken thans in een interessant consortium van innovatieve boeren samen met HAS Hogeschool, Geodan, ZLTO en Provincie Noord Brabant hoe dit anders kan. Hoe we met innovatieve digitale platformen, e-commerce, data science, slimme fijnmazige logis tiek, nieuwe kortere supply chains kunnen ontwikkelen. Lagere volumes, veel toegevoegde waarde, duurzamer geproduceerd, de consument centraal, een hogere marge en een volhoud- baar gezond verdienmodel. Dat ziet er echt veelbelovend uit. The way to go! Het mag duidelijk zijn dat geo informatie hierin een belang rijke rol speelt. ....en dan werd recentelijk bekend dat de Franse en Britse retailgiganten Tesco en Carrefour hun inkoopkrachten gaan bundelen. Deze move moet de boodschappen in hun winkels nóg goedkoper maken, zodat de klanten niet overlopen naar de snel oprukkende online bestelformule van Amazon. Amazon gaat all-in food en wil door middel van data-science grip krijgen op de complete food supply chain. De wetten van de markt blijven gigantisch krachtig. Gaat het ons lukken om grip te krijgen op dit systeem? Wil de nieuwe Sicco Mansholt opstaan en ons de weg wijzen. Theo Thewessen Lector Location Intelligence, HAS Hogeschool Directeur Geodan theo.thewessen@geodan.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 13