Agrarisch Natuurbeheer volo Agro Ontwikkeling en Beleid Collectieven: opdrachtnemers van de provincies, contract partners van de boeren Veertig agrarische collectieven vormen het hart van het nieuwe agrarische natuurbeheer in Nederland. Een hele uitdaging voor organisaties, die pas in 2014 opgericht zijn. Met behulp van ee in eigen beheer ontwikkelde ICT- infrastructuur (SCAN-ICT) maken collectieven optimaal gebruik van geodata voor het uitvoeren, monitoren en verantwoorden van het agrarisch natuurbeheer. Een aanpak die, in het kader van efficiënt en effectief beheren van Europees geld, ook in Brussel is opgevallen. n Geo-Info I 2018-4 Door Gerard van Drooge Bron: BoerenNatuur. Halverwege de jaren '70 werd bescherming van natuur- en landschapswaarden in het agrarisch gebied onderdeel van het overheids beleid. Boeren konden een vergoeding van gederfde inkomsten krijgen als ze bepaalde maatregelen namen. Er werd op diverse manieren getracht dit beleid vorm te geven, maar ook in 2010 was het nog niet gelukt om de kosten (60 miljoen euro per jaar) en de baten in balans te brengen. Daarom besloot de overheid om vanaf 2016 met een com pleet nieuw stelsel te gaan werken: Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer (ANLB2016). De kern van de nieuwe aanpak zijn de agrarische collectieven; veertig gecertificeerde organisaties, die landsdekkend professioneel en doelmatig werken aan het agrarisch natuur- en landschapsbeheer. Agrarische collectieven Agrarische collectieven (zie figuur 1) zijn orga nisaties van en voor agrariërs, die serieus werk willen maken van het bevorderen van biodiver siteit op hun bedrijf en in hun regio. De col lectieven spelen een sleutelrol in de nieuwe Figuur 1 - De 40 agrarische collectieven (bron: Boeren Natuur, www. boerennatuur. nl/collectieven/).

Geo-Info | 2018 | | pagina 14