Het Europese landschap: mooi, het wel bij de huidige landbouw Ontwikkeling en Beleid Gevarieerde landbouwgebieden met een eeuwenlange ontstaans geschiedenis karakteriseren het Europese landschap. Inmiddels zijn de schaal en de methoden van de landbouw in de meeste gebieden wezenlijk veranderd, terwijl het landschap nog deels de kenmerken vertoont van de vroegere schaal en de bijbehorende landbouwpraktijken. Voorbeelden zijn landschappen met heggen, houtwallen, kronkelende weggetjes en alleenstaande bomen, maar ook kleinschalige veenweidegebieden en geterrasseerde hellingen in mediterrane streken. Deze landschappen dragen bij aan de Europese identiteit en zorgen voor kwaliteit van de leefomgeving. Veel mensen genieten hier van mee, in hun woonplaats, op weg naar het werk, in het weekeind en op vakantie. Geo-Info I 2018-4 Door Bas Pedroli en Theo van der Sluis Figuur 1 - Grootschalige landbouw (Haarlemmermeerpolder met de Westeinderplassen op de achtergrond). Een toenemende druk op de landbouw om meer en efficiënter te produceren, leidt tot een inten sievere en productievere landbouw, ten koste van kleinschalige landbouwgebieden. De ruilver kavelingen in Nederland in de vorige eeuw zijn daar een schoolvoorbeeld van. Het overgebleven kleinschalige boerenland vertegenwoordigt een grote cultuurhistorische en vaak ook landschap pelijke en ecologische waarde. Het draagt bij aan een herkenbare regionale eigenheid, zowel voor bewoners als voor toeristen [i]. Grootschalige land bouwgebieden (zie bijvoorbeeld figuur i) hebben uiteraard ook hun landschappelijke kwaliteiten, maar ze worden in het algemeen door bezoekers toch wat minder gewaardeerd. Vergelijking van tijdseries van geografische databestanden laat in ieder geval zien dat het Europese landschap gelei delijk verandert [2]. Die verandering is minder snel dan je zou verwachten bij de enorme ontwikke ling van de landbouw, maar iedere tien jaar enkele procenten toename van grootschalige akkers betekent dat een kwart van het landschap in 100 jaar tijd uitgeruimd zal zijn. Hoewel de landbouw productie in Europa nog steeds toeneemt, neemt het areaal waarop dat gebeurt af [3]. Dat betekent dat in het overgebleven areaal veel intensiever wordt geproduceerd, vaak op een grotere schaal, en dat aan de andere kant aanzienlijke opper vlakten aan landbouwgrond verlaten worden. Die gronden verruigen en eroderen gemakkelijk, hetgeen slechts met veel moeite weer ongedaan gemaakt kan worden. Dat is allemaal niet zo erg als we daar bewust voor zouden kiezen. Maar dat is nu juist niet het geval. Landschap, daar gaat de EU niet over, en er is ook geen Europese Commissaris voor Landschap. Terwijl vrijwel alle EU-beleidsmaatregelen in de sectoren landbouw, energie, klimaat, transport, en zo voort grote consequenties hebben voor de kwaliteit van het landschap, ontbreekt het aan visie over welke toekomst van het zo gewaardeerde Europese landschap daar uit volgt. In een groot Europees onderzoeksproject heb ben we op basis van samengestelde kaarten met een resolutie van 1x1 km2 voor heel Europa, en uitgaande van alom gebruikte scenario's voor Figuur2 - Multifunctioneel landschap in de uiterwaarden van

Geo-Info | 2018 | | pagina 18