maar past praktijk? THEMA 2018-4 I Geo-Info 17 socio-economische ontwikkeling, onderzocht of het mogelijk is om een enigszins multifuncti oneel landgebruik na te streven voor 2040 [4, 5]. Multifunctioneel blijkt namelijk een sleutelwoord te zijn voor een zeer gevarieerde internationale groep stakeholders die we om advies hebben gevraagd: voor de toekomst wenst vrijwel iedereen een zekere mate van multifunctio naliteit in het landschap [6]. Als mensen voor zichzelf kiezen, kiezen ze voor een aantrekkelijk landschap, waarin de landbouw is ingebed en medegebruik mogelijk is (zoals in de uiterwaar den van de grote rivieren, figuur 2). We vonden dat een dergelijk landschap zelfs onder de meest gematigde economische ontwikkeling en bij stevige overheidssteun buitengewoon moeilijk te handhaven valt of te realiseren is, en bij de meer waarschijnlijke marktgerichte ontwikkeling is dit gewoonweg onmogelijk. Toenemende intensivering, specialisering en schaalvergroting zijn dan onontkoombaar voor de landbouwsec tor en dat staat multifunctionaliteit eenvoudig in de weg. Daar moeten we bij aantekenen, dat de bestaande landbouwstatistieken, en de beschikbare landbouweconomische modellen erg veel moeite hebben met multifunctioneel landgebruik. Het toeristisch medegebruik van de karakteristieke landbouwgebieden wordt bijvoorbeeld niet meegerekend. Daarnaast geven de gebruikelijke Europese GIS-kaarten van landgebruik (Corine Landcover, op basis van luchtfoto-interpretatie met een kleinste karteer- bare eenheid van 25 ha [7]) slechts een indicatie van hoe het land er uit ziet. De intensiteit van het landgebruik, die een aanwijzing kan geven van te verwachten veranderingen in het landschap, kan alleen indirect worden afgeleid uit het geïnves- HOBpul OJ ES C0ldSp<H'Siabi*4Y V HölipOI* Of EU LBmJ UW) nol pr^snl Figuur3 - Hotspots van landgebruiksverandering tussen 1990 en 2006 (2000-2012 voor C en D). A akkerbouw, B grasland, C verlaten landbouw, D landbouwuitbreiding, E bebossing, F verstedelijking. Bronfy] bit.ly/2KUVTRs de Benedenrijn bij Amerongen. teerde kapitaal, de eigendomsverhoudingen, kunstmestgebruik of de mechanisatiegraad. Daarvoor zijn ingewikkelde interpretaties van aan vullende gegevens nodig, die wel in GIS-kaarten verwerkt kunnen worden [8] (zie figuur 3), maar niet met een eenvoudige standaardroutine. De nieuwe generatie hoge-resolutie kaarten uit het Copernicus programma zullen hier mogelijk uitkomst brengen. Wezenlijk voor de toekomst van het Europese landschap is in ieder geval dat scenario's voor landbouwontwikkeling worden doorgerekend op de ruimtelijke consequenties van beleidsmaatregelen (of van het afschaffen van maatregelen), dat wil zeggen op de effecten voor het landgebruik. Anders weten we zeker dat we afstevenen op een toekomstig Europees land schap dat we nooit gewild hebben. Referenties [1] Pinto Correia T, J Primdahl J B Pedroli, 2018, European Landscapes in Transition. Implications for Policy and Prac tice. Cambridge: Cambridge University Press. [2] Van der Sluis T, B. Pedroli, SBP Kristensen, G. Lavinia Cosor E. Pavlis, 2015. Changing land use intensity in Europe - Recent processes in selected case studies. Land Use Policy 57:777-85. [3] EEA, 2017. Landscapes in transition. An account of 25 years of land cover change in Europe. EEA Report No 10/2017. Euro pean Environmental Agency, Copenhagen. [4] Metzger MJ, M Lindner M B Pedroli, 2018. Towards a road- map for sustainable land use in Europe. Regional Environ mental Change 18(3)707-13. [5] Pedroli B, M Gramberger, A. Gravsholt Busck, M Lindner, M Metzger, J Paterson, M Pérez Soba P Verburg, P editors. VOLANTE Roadmap for future land resource management in Europe - The Scientific Basis. Wageningen, The Nether lands: Alterra Wageningen UR. [6] Pérez-Soba M, Paterson JS, Metzger M. 2015. Visions of future land use in Europe. Stakeholder visions for 2040. Wagenin- gen: VOLANTE. [7] Feranec J, T Soukup, G Hazeu G Jaffrain (eds), 2016. Euro pean Landscape Dynamics: CORINE Land Cover Data: CRC/ Taylor Francis. [8] Levers C, V Butsic, PH Verburg, D Müller T Kuemmerle, 2016. Drivers of changes in agricultural intensity in Europe. Land Use Policy 58:380-93. [9] Kuemmerle T, C Levers, K Erb, S Estel, MR Jepsen, D Müller, C Plutzar, J Stürck, PJ Verkerk, PH Verburg A Reenberg, 2016. Hotspots of land use change in Europe. Environmental Research Letters 11(064020^1-14. bit.ly/2KUVTRs. Bas Pedroli is senior-onderzoeker bij Wageningen Environmental Research. Bas is bereikbaar via bas.pedroli@wur.nl Theo van der Sluis is senior onderzoeker bij Wageningen Environmental Research. Theo is bereikbaar via theo.vandersluis@wur.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 19