Techniek: data 20 Geo-Info I 2018-4 Maart - TripleSat April - RapidEye Mei - TripleSat Juni - PlanetScope Juli - PlanetScope Augustus - PlanetScope Figuur 2 - Reeks van open databeelden opgenomen in 2017. Het groeiseizoen is goed te volgen. ondersteunt NEO RVO.nl bij de controles op landbouwsubsidies van de GLB. De subsidie controles worden uitgevoerd met behulp van onder andere satellietdata. Op verschillende tijdstippen gedurende het groeiseizoen stelt de EU hiervoor satellietbeelden beschikbaar. Daarnaast wordt ook veel gebruik gemaakt van de beelden uit het Satellietdataportaal. De grote hoeveelheid beeldmateriaal maakt het mogelijk om verschillende subsidievoor waarden te controleren. Drie voorbeelden zijn: (1) subsidiabele perceeloppervlakte wordt met behulp van hoge resolutie satellietbeelden (0,5m resolutie) visueel door beeldanalisten vastgesteld; (2) gewasbepaling wordt gedaan door het toepassen van automatische classificatie algoritmes, die gebruik maken van tijdreek sen van beelden die zijn opgenomen gedu rende het groeiseizoen (zie ook figuur 2); (3) vanggewasmonitoring (vanggewassen wordt na de oogst ingezaaid om uitspoeling van meststoffen te voorkomen) met biomassa indices, waarmee kan worden vastgesteld of een vanggewas is ingezaaid, wanneer dat is gebeurd en hoe lang het er staat. Ten opzichte van andere databronnen hebben satellietbeelden een aantal grote voordelen. Ten eerste maken zij het mogelijk om snel grote oppervlaktes landbouwgronden te controleren. Immers, een foto vanuit de ruimte bedekt al snel een groot deel van Nederland. Het is mogelijk om met 10 beelden heel Nederland 'bedekt' te heb ben. Daarnaast zijn de sensoren waarmee satel lieten zijn uitgerust in staat om in verschillende golflengtes beelden op te nemen. Dat wil zeggen dat naast het zichtbare licht, ook bijvoorbeeld infrarood informatie kan worden opgenomen. Dit biedt een groot aantal extra mogelijkheden. Volledig geautomatiseerde gewasclassificatie is hier een mooi voorbeeld van. De beschikbaarheid van satellietbeelden is de afgelopen jaren sterk toegenomen. De enorme hoeveelheid data, in combina tie met nieuwe automatische detectie en classificatie algoritmes, vormen een goede basis voor de ontwikkeling van continue en landsdekkende monitoring. Ook zijn er nieuwe uitdagingen. De vele data moet immers ook betekenisvol geanalyseerd kunnen worden. Het is dus noodzakelijk om perceeleigenschappen geautomatiseerd vast te stellen. Zoals in veel branches kunnen hier ook nieuwe technieken zoals deep learning en machine learning voor worden gebruikt. Door computers te 'leren' wat subsidiabel landgebruik is, moeten handmatige perceel beoordelingen overbodig worden. Daarnaast komen er ook steeds meer andere typen data beschikbaar, zoals radarbeelden, dagelijks vrij beschikbaar. Hoewel de analyse van radardata minder intuïtief is dan van optische data, heeft radar als groot voordeel dat het signaal niet wordt belemmerd door bewolking (zie figuur 3). Omdat radar niet naar kleur kijkt (zoals optische satellieten), maar naar structuur, heeft het andere toepassingen. De structuur van een gewas is afhankelijk van de variatie in hoogte en dichtheid van Figuur 3 - Optisch en Radarbeeld van dezelfde locatie, opgenomen op dezelfde dag. Hoewel het een bewolkte dag was, zijn op het radarbeeld geen wolken zichtbaar.

Geo-Info | 2018 | | pagina 22