C Bloated bellies a" v.- OPENkaart 2018-4 I Geo-Info 25 Jan-Willem van Aalst (Imergis.nl en Opentopo.nl, info@imergis.nl) Eén plaatje zegt meer dan duizend woorden, en deze kaarten zijn daar een uitstekend voorbeeld van. Als je visueel wilt benadrukken hoe erg het met de gezondheid in de wereld is gesteld, wat werkt dan beter dan een serie kaartjes waarbij de landgrootte geschaald wordt naar de statistiek over de specifieke onderwerpen? Het artikel is overigens niet heel duidelijk over waar de statistiek vandaan komt en hoe die is verwerkt in verhouding tot bijv. landoppervlak en bevolkingsgrootte, maar de boodschap komt desalniettemin helder over. De auteur heeft de wereld aan de hand van kleurgroepen ingedeeld in een aantal regio's. Deze indeling lijkt soms wat arbitrair. Zo is Amerika niet opgedeeld in de noord- en zuid-indeling zoals wij die kennen. Afrika is in tweeën gesplitst, en China/Korea/Taiwan zijn ook één regio, exclusief Japan, wat een regio op zich is geworden. En deze auteur ziet Turkije als onderdeel van Oost-Europa. De kaarten zijn ondanks de soms extreme vervormingen nog altijd te herkennen als wereldkaart. Verdere details zijn tot een minimum beperkt. De kustcontouren zijn niet overdreven veralgemeniseerd. Alles bij elkaar schetst dit een beeld dat vertrouwen wekt in de degelijkheid van het verhaal dat deze kaartjes ondersteunen. Marijn Bosma (BosmaGrafiek.nl, info@bosmagrafiek.nl) Anand Ranganathan illustreert zijn tranen trekker over kommer en kwel in India met 27 statistische wereldkaartjes. Die kaartjes zijn zogenoemde anamorfosen: de grootte van www.newslaundry.com/2014/02/27/belly-up: Belly Up. Our bloated country can give tough competition to the bloated bellies of malnourished children in India. Artikel met 27 anamorfosen op newslaundry.com, bit.ly/2JNo4kt elk land komt niet overeen met het grondop pervlak, maar wel met een statistische waarde zoals het aantal inwoners. De software van Worldmapper.org voegt de vervormde landen samen tot een min of meer herkenbare wereldkaart. Zo te zien was de oorspronkelijke kaart gemaakt in Mercator- projectie. En juist die projectie is niet geschikt voor de weergave van grondoppervlakten en dus niet zo handig om als vergelijkingsmateri aal te dienen. We kunnen natuurlijk wel de 27 verschillende thema's onderling vergelijken. Enerzijds de kaar ten van treurige zaken als armoede, krotten wijken, kinderarbeid, kindersterfte, gebrek aan toiletten, gebrek aan goed drinkwater, gebrek aan onderwijs. Hierbij zijn het merendeels de landen in Azië en Afrika die enorm opzwellen. De schrijver vergelijkt dit met oedeem. Anderzijds de kaarten van 'positieve' zaken zoals het aandeel (van het BNP) dat per land aan de gezondheidszorg wordt besteed. Hier bij zijn het juist de rijke landen met ziektevrees zoals Duitsland, Italië, Japan en Zuid-Afrika die opzwellen. De schrijver vergelijkt dit met obesitas. Het is de schrijver goed gelukt om met plastisch taalgebruik en plastische kaartjes een weerzinwekkend verhaal te vertellen. Winifred Broeder (Landkaartje.nl, winifredbroeder@gmail.com) Belly-Up, een uitdrukking die naar alle waar schijnlijkheid refereert aan hoe een dooie vis ronddrijft, wordt in dit artikel verbonden aan zowel de opgeblazen buikjes van kinderen met hongeroedeem als de vervorming die een anamorfose kenmerkt. In dit geval een opgeblazen India, wat in 27 kaarten met elk een eigen thema keer op keer opbolt. Van armoede tot ongeletterdheid bij vrouwen en van gebrek aan sanitatie tot ontbossing, India blinkt er in uit. Behalve als het gaat om het aandeel dat wordt uitgegeven aan gezond heidszorg. Dan blijkt India plots een magere dame. Als klap op de vuurpijl echter bolt India weer gigantisch op in de laatste kaart. Ditmaal als 's-werelds grootste importeur van wapens. De op harde cijfers gebaseerde kaarten worden afgewisseld met zeer tot de verbeel ding sprekende tekst. Het geheel vormt een ontluisterend verhaal over een vicieuze cirkel van armoede waar het land maar niet aan lijkt te willen ontsnappen. Hoe Benjamin Henning (van Worldmapper), de maker van de kaarten precies te werk is gegaan kom ik niet zo snel achter. Wil je een keertje zelf zo'n anamorfose maken is het programma Scapetoad (hoewel intussen wel wat verouderd) een goeie optie.

Geo-Info | 2018 | | pagina 27