Precisietechnologie in de Techniek: apparatuur GPS op de trekker is inmiddels aardig ingeburgerd in Nederland. Maar er zijn nog veel meer mogelijkheden om de landbouwsector rendabeler en milieubewuster te maken. Hoe ontwikkelt precisietechnologie in de landbouw zich in Nederland? En welke belangrijke rol speelt geoinformatie hierbij? Tim van der Leck, account manager Precisielandbouw bij Topcon Positioning Netherlands, geeft uitleg. Waarom precisietechnologie in de landbouw? 26 Geo-Info I 2018-4 Door Tim van der Leck De mogelijkheden Precisietechnologie is niet nieuw. Al rond het jaar 2000 deed GPS-apparatuur in de landbouw zijn intrede in Nederland. Met zogenaamde 'guidance'-systemen zet een trekkerchauffeur de lijn/koers die hij wil volgen uit over het perceel en met behulp van een lichtbalk kan hij zijn machine over het land navigeren. Niet lang daarna werden automatische stuursystemen geïntroduceerd. De nauwkeurigheid varieert van circa 1 m bij 'autonoom' tot 2 cm bij gebruik van RTK-correctie. De voordelen Automatische besturing/geleidingssystemen hebben veel voordelen voor de akkerbouw. De rijen op de akkers zijn netter en onder en/of overlapping komen veel minder voor. Doordat de machine automatisch bestuurd wordt, kan de bestuurder focussen op het werk tuig en raakt hij minder vermoeid. De machines zijn langer inzetbaar en daardoor kan langer worden doorgewerkt. Sectiecontrole op basis van GPS Behalve automatische besturing/geleidings systemen is GPS ook prima inzetbaar voor sectiecontrole. Een agrariër kan heel nauw keurig werken zonder te overlappen. Planten worden bijvoorbeeld maar één keer geraakt met een bestrijdingsmiddel en zo bespaart hij op middelen, blijven de planten gezonder en het milieu gespaard. Opbrengstmeting Het bewerken van akkers en het behandelen van de gewassen is heel goed mogelijk met GPS. Maar ook de oogst is met deze positione ringstechnologie veel beter in kaart te bren gen. Koppel de gegevens van de opbrengsten Milieubesparing door variabele bemesting. Efficiënter toedienen van middelen leidt doorgaans tot minder gebruik van deze middelen en tot minder broeikasgassen; Betere variabele beregening, met name op droogtegevoelige zandgronden; Langer doorwerken door hogere inzet baarheid van de machine en minder vermoeidheid van de chauffeur; Verduurzamen en dat met gegevens kunnen onderbouwen (ontwijken van nesten in akkers en weilanden, bescherming natuuroevers et cetera); Verduurzaming van handelsketens, regionale teelt, eiwittransitie, het sluiten van (nutriënten)kringlopen en optimaal gebruik van reststromen (cascadering). Precisielandbouw kan de kringlopen helpen sluiten; Toenemende digitalisering van advi seurs en leveranciers van middelen. Bron: Doorontwikkeling van de precisieland bouw in Nederland, Wageningen Environ mental Research (Alterra) Rapport 2820

Geo-Info | 2018 | | pagina 28