landbouw £?topcoi\ THEMA 2018-4 I Geo-Info van de akkers aan een GPS-positie en de opbrengstverschillen over het perceel worden duidelijk. Met die gegevens kan een agrariër veel gerichtere stappen ondernemen. Variabele afgifte Met behulp van Variable Rate Control (VRC) kan een middel met variërende hoeveelheid over het veld worden afgegeven. Dit kan op basis van een taakkaart of realtime met sensoren. De taakkaarten kunnen worden gemaakt op basis van ervaringen uit het verleden (zoneverdeling), met bijvoorbeeld de resultaten van een scan van het gewas of aan de hand van satellietbeelden. De toekomst Meer dan ooit staan boeren en bedrijven die landbouwgerelateerde diensten of producten leveren voor de uitdaging om de productiviteit en de efficiëntie te verbeteren. Een combinatie van ICT, robotisering en precisietechnologie kan het antwoord bieden op de groeiende vraag aan voedsel in de wereld. Met een breed spectrum aan precisietechnologieën en cloudomgevingen onder de naam Topcon Agriculture, gebaseerd op open standaarden en bedoeld voor agrariërs én hun toeleveranciers, draagt Topcon bij aan een duurzame toekomst die voorziet in de behoeften van een groeiende en zich ontwikkelende bevolking. Variabele afgifte op Topcon console. Tim van der Leck is account manager Precisielandbouw bij Topcon. Hij is bereikbaar via TLeck@topcon.com. Gewasscans Een relatief recente ontwikkeling in de precisie landbouw is het scannen van gewassen met een drone of een op de trekker gemonteerde (vaste) scanner. Deze zendt een lichtstraal uit richting het gewas (in geval van een vaste, actieve scanner) en vangt dit op. Afhankelijk van het type scanner wordt deze op de cabine van de trekker gemonteerd of op het werktuig. Met de montagehoogte verandert ook het oppervlak dat gescand wordt. Passieve scan ners vinden we met name terug op drones. Gewasscan met Topcon CropSpec. The Internet of Things De meest recente ontwikkeling in de precisie landbouw is de introductie van loT. Hiermee zijn alle systemen in het veld 'connected' met de cloud. De informatie uit deze systemen bestaat bijvoorbeeld uit afgegeven hoe veelheden bij zaaien of spuiten, data van de gewasscan, opbrengstmetingen of tractor data. Doordat de data in de cloud worden opgeslagen, zijn deze op ieder moment voor iedereen te benaderen, mits de gebruiker deze natuurlijk deelt. Door data te delen kan een adviseur op afstand meekijken met het teeltproces en advies geven op basis van de meest recente gegevens.

Geo-Info | 2018 | | pagina 29