Precisielandbouw: GNSS-RTK Techniek: apparatuur De vraag naar voedsel in de wereld is hoog. De wereldbevolking blijft groeien en de gebieden die geschikt zijn voor landbouw zijn niet onbeperkt. Daarnaast vragen klimaatverandering en soms langdurige droogte om flexibele oplossingen. Ook hebben boeren met veel concurrentie en onvoorspelbare markten te maken. De inzet van precisielandbouw is nodig om aan de groeiende vraag aan voedsel te kunnen blijven voldoen en zo efficiënt en slim mogelijk gebruik te maken van de middelen die men heeft. In tegenstelling tot de geodesie zijn in de landbouw de coördinaten vanuit GNSS (Global Navigation Satellite Systems) niet het einddoel, maar het middel om alle facetten van Precisie Landbouw te kunnen bedienen. Terwijl Google en automobielfabrikanten nog aan het zwoegen zijn om autonome auto's te ontwikkelen, is het al heel gewoon dat een tractor zonder handen aan het stuur exact recht over de akker rijdt. Eén ervan deelt precisielandbouw in de volgende drie technieken: GNSS 28 Geo-Info I 2018-4 Door Jean-Paul Henry Precisielandbouw Precisielandbouw (PL) maakt landbouw nauwkeuriger, efficiënter en duurzamer door gebruik van GNSS en Informatietechnologie. Het betekent minder gebruik van water, brandstof, mest en gewasbeschermingsmid delen, minder uitstoot van CO2 en voor de individuele boer uiteindelijk een besparing van kosten van al gauw 7-10 procent. Tege lijkertijd is er een hogere opbrengst van het gewas (of minder schade). Of de boer er beter van wordt, ligt vaak aan de kostenkant, die is namelijk vrij zeker, de opbrengst en de prijzen van landbouwproducten heeft men veel minder in de hand. Er zijn veel manieren om de technieken binnen de precisielandbouw te groeperen. 1. Stuurtechnieken. Alle hard- en software die tractoren en andere landbouwmachines over het veld stu ren, van simpele stuurondersteuning van een bestuurder (light bar) tot volautomatische, hydraulische machinesturing en logistieke ondersteuning van een heel arsenaal van samenwerkende, agrarische machines. 2. Opnametechnieken. Sensoren dienen van alles te registreren voor een juiste en actuele informatievoor ziening. Dat kan stationair (meteorologie), vanaf de landbouwvoertuigen, maar ook vanuit de lucht (drones) of de ruimte (satel lieten) en betreft het karteren van bodem- bemesten irrigatie wieden machine geleiding bodem kartering bodemvocht gewasbesch. middelen Vloot management Bodem bedekking Variabele Afgifte technieken Stuur technieken Reactie technieken Precisie Landbouw technieken Figuur 1 - Schema PL technieken.

Geo-Info | 2018 | | pagina 30