Landbouw en drinkwaterwinning kunnen goed samengaan BoererisDrinkwater ningen binnen de provincie Overijssel, berekend met REFLECT (van den Brink e.a., 2017). Hoe roder de kleur, hoe vnnr VS Natuur, Milieu, Samenleving Sinds de jaren '70 van de vorige eeuw zijn steeds meer mineralen en bestrijdingsmiddelen in het grondwater terechtgekomen. Ondanks de inzet van overheid, agrarische sector en drinkwaterbedrijven om het gebruik - en daarmee ook de uitspoeling - van deze stoffen te verminderen, is de belasting van het grondwater nog steeds te hoog. Daarom is in Overijssel in 2010 afgesproken de belasting van de meest kwetsbare drinkwaterwinningen te verminderen met het project 'Boeren voor Drinkwater'. 32 I Geo-Info I 2018-4 In vijf van de meest kwetsbare intrekgebieden (Archemerberg, Hoge Hexel, Wierden, Espelose Broek en Herikerberg/Goor) doen inmiddels 32 agrariërs mee aan het project. Samen heb ben deze 32 boeren ongeveer 30 procent van de vijf intrekgebieden in beheer. De gebieden bestaan vooral uit grasland en maïsakkers voor de productie van ruwvoer. Om vast te stellen wat de 'meest kwetsbare' drinkwaterwinningen zijn, is per drink waterwinning gekeken naar het gebied daaromheen (het zogenaamde 'intrekgebied' voor grondwater, in kleur aangegeven op de kaart). De mate van risico werd bepaald door de bodemopbouw (zandige bodems zijn kwetsbaarder dan venige bodems), de reistijd van het grondwater naar de winning (hoe korter de reistijd hoe kwetsbaarder de winning) en door het landbouwkundig gebruik (snijmaïsteelt geeft meer risico dan blijvend grasland). Figuur 1 geeft een overzicht van het aldus berekende risico in de 5 gebieden. Kringloopwijzer Het project 'Boeren voor Drinkwater' is gebaseerd op twee pijlers: vermindering van de belasting van het grondwater en gelijk tijdig verbetering van het bedrijfsresultaat. Verbindende schakel is de mineralenkringloop. Inzicht in deze kringloop helpt verliezen te voorkomen, waardoor de uitspoeling vermin dert; het efficiëntere gebruik van mineralen geeft een beter bedrijfsresultaat. Op alle bedrijven is men vanaf 2011 gaan werken met de Kringloopwijzer, een instru ment dat de hele mineralenkringloop van een bedrijf in beeld brengt en de effecten van verschillende maatregelen in de bedrijfsvoe ring snel duidelijk maakt. Vele partners werken samen in dit project: drinkwaterbedrijf Vitens, provincie Overijssel, Door Cors van den Brink, Koos Verloop, Jaap Gielen, Harry Roetert Holten Hoge Hexel Legenda Figuur 1 - Ruimtelijk beeld van de risico's van landgebruiksfuncties binnen de intrekgebieden van enkele win ningen binnen de provincie Overijssel, berekei groter de berekende risico's voor de winning.

Geo-Info | 2018 | | pagina 34