THEMA b 2018-4 I Geo-Info 37 Linksboven: Percelen Linksonder: Schadevlakken Rechts: Homogene Deelgebieden Figuur 4 - Percelen - Schadevlakken - Homogene deelgebieden. 2. Vitens is op dit moment bezig om de SAP- systemen te migreren naar SAP 4 HANA; 3. We willen toe naar een betere scheiding tussen enerzijds het berekenen van de jaarlijkse schade per vlak en anderzijds de afhandeling van de schade per persoon. Recent is gekozen om gebruik te gaan maken van GeoE (Geographical Enablement Framework), waarmee ArcGis-functionaliteit beschikbaar komt binnen SAP. Dit doen we op het moment dat de migratie naar SAP 4 HANA is uitgevoerd. Na deze upgrade wordt het rela tief eenvoudig om ArcGis en SAP met elkaar te integreren zonder dat daar extra technologie voor nodig is. Een SAP HANA Database imple menteert de Open GIS specificatie 'simple feature access' voor geografische informatie. Het komt er eenvoudigweg op neer dat SAP dan, naast alfanumerieke data, ook geome- trieën kan opslaan zonder dat daar een aparte ArcGIS-server voor nodig is. Deze standaard wordt door diverse GIS-softwaretechnologie ondersteund. Voor de grondgebruikers die schade lijden, mag deze wijziging geen verandering met zich mee brengen, afgezien van het feit dat we uiteindelijk de afhandeling via een Vitens droogteschadeportaal kunnen afhandelen. Droogteschade afhandeling in de verre toekomst Voor de middellange termijn (zeg 5 a 10 jaar) is het niet te verwachten dat er veel verandering zal optreden in de droogteschade afhandeling bij Vitens, noch bij de andere waterleidingbedrijven, anders dan de hierboven genoemde aanpas singen. Toch is het goed om nu al over eventuele andere manieren van afhandeling na te denken. Daarbij kunnen we twee sporen bewandelen: 1. het voorkomen van droogteschade als gevolg van grondwateronttrekking; 2. het beter meten van schade. Een beproefde, maar vaak uiterst kostbare methode om droogteschade te voorkomen, is de aanleg van wateraanvoerinfrastructuur. Maar het kan ook anders. Wij steunen via deelname aan landbouwprojecten initiatieven om verdro ging te voorkomen of te verminderen door: Verhogen organische stof: hierdoor verhoogt het vochtvasthoudend vermogen van de bodem en blijf een groter deel van de neerslag (of beregening) beschikbaar voor de plant; Keuze van de gewassen: grassen die beter tegen verdroging kunnen(lange wortels), maar naast grassen ook kruiden (cichorei, klaver et cetera); Voorkomen van verdichting: planten kunnen dan dieper wortelen; slim beregenen: bij gras komt het erop neer dat in stressperioden alleen beregend wordt om te voorkomen dat de grasmat een slechte conditie krijgt, daarna herstelt het gras zich weer vanzelf. Voor Vitens heeft een betere vochtvoorzie- ning ook een kwalitatief aspect. Als er meer vocht beschikbaar is, wordt er met eenzelfde hoeveelheid drijfmest (en kunstmest) meer geproduceerd. Hierdoor spoelen er gemiddeld minder mineralen (N) uit naar het grondwater. Tenslotte, het beter meten van schade is nog een lastig spoor. We hebben geprobeerd om de droogteschade te bepalen aan de hand van satellietbeelden. Echter, In het onder zoeksgebied (Achterhoek) bleek de natuurlijke variatie in gewasschade groter te zijn dan de extra schade als gevolg van de waterwinning. Mogelijk kunnen we met behulp van drones wel nauwkeurigere bepalingen doen. Recente nog niet gepubliceerde metingen van KWR geven aan dat dit mogelijk is. Probleem blijft de koppeling met de onttrekking. Nadeel is ook dat we niet meerdere malen in een droogteschadeseizoen alle 35 droogteschade gebieden van Vitens kunnen 'bevliegen'. Referenties Witte, J.P.M., Zaadnoordijk, W.J., Buyse, J.J. Castelijns, J. (ingediend) Forensic hydrology reveals why ground water tables in The Netherlands dropped more than expected. Water Resouces Management, Bouwmans, 1990 Achtergrond en toepassing van de TCGB - tabel Jan Jaap Buyse is werkzaam als senior hydroloog bij Vitens. Hij is bereikbaar via janjaap.buyse@vitens.nl Mark Nankman is werkzaam als enterprise architect bij Vitens. Hij is bereikbaar via mark.nankman@vitens.nl Toon van Kessei werkt bij Vitens ais senior omgevingsmanager. Hij is bereikbaar via toon.vankessel@vitens.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 39