Geo en Agro Er zijn minstens drie goede redenen om een themanummer over het belang van geo voor agro te maken. In de eerste plaats is geo al een tijd bezig door te dringen in allerlei bedrijfstakken, waaronder de agrarische. In de tweede plaats heeft Nederland de grootste agrarische export ter wereld (85 miljard euro in 2016) op de VS na. Volgens het CBS had de sector in 2012 het grootste deel (54 procent) van het Nederlands grondgebied in gebruik. En iedereen weet uit eigen ervaring dat er allerhande dwarsverbanden zijn met wat er op die andere 46 procent gebeurt. Voorbeelden: bemesting beïnvloedt de waterkwaliteit, agrarische schaalvergroting en intensivering maken het Europese landschap minder aantrekkelijk. Drinkwaterwinning kan leiden tot droogteschade bij boeren. Door afname van het aantal boeren hebben steeds minder Nederlanders een boer als buur. Boeren konden al jaren subsidie krijgen om natuurvriendelijker te werken. Maar omdat het ecologisch rendement te wensen overliet, heeft de overheid in 2016 besloten om voortaan de uitvoering van het agrarisch natuurbeheer te organiseren via agrarische collectieven. Precisielandbouw is een technische ontwikkeling met een hoog geo- gehalte, met als grote belofte om zuiniger te kunnen boeren, beter afgestemd op de behoefte van tijd en plaats. Maar in het algemeen zijn de boeren nog wat huiverig. Om de acceptatie van precisielandbouw te bevorderen heeft het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit de 'Nationale Proeftuin Precisie Landbouw' ingericht. Van groot belang voor precisielandbouw is de techniek, zowel die op de trekker als de aanwezige infrastructuur voor plaatsbepaling, satellietdata, bodemgegevens en dergelijke. De omgang daarmee moet geleerd worden, dus in het agrarisch onderwijs is aandacht voor de methoden om conclusies uit de verzamelde data te kunnen trekken. Ook wordt onderzocht (en onderwezen) hoe de rollen van de agrarisch producent en consument ten opzichte van elkaar veranderen. Voor een iets ruimere blik kijken we buiten Europa. Naar de omstandigheden waaronder landbouw zich in Afrika kan ontwikkelen. Naar hoe satellietdata en mobiele telefoons voor de rijstteelt in Vietnam worden ingezet. En naar de bananenteelt in Costa Rica. Boven al deze onderwerpen hangt als een paraplu de bijdrage van Tamme van der Wal, die het hele veld schetst. Van satellietdata tot drone, van datastandaardisering tot de bereidheid van consumenten om voor een beter milieu te betalen. 2018-4 I Geo-Info

Geo-Info | 2018 | | pagina 3