Agro meets Geo: P +%L+ d'.p K= Onderwijs enkele voorbeelden van het onderwijs op de HAS Hogeschool De opleiding Geo Media en Design, een vierjarige hbo- opleiding sinds 2012 op de HAS Hogeschool in 's-Hertogenbosch, is ook actief in de toepassing van geo-informatie in het agrarisch domein. In dit artikel wordt dit geïllustreerd door een aantal voorbeelden. 42 Geo-Info I 2018-4 Door Marien de Bakker mein: ACRl Figuur 1 - Het werkproces van een Geo Media en Design afgestudeerden. De hieronder genoemde voorbeelden zijn beter te plaatsen door eerst de filosofie van de opleiding aan te geven (zie figuur 1). De student acteert als een intermediair dat schakelt tussen de vraag, mogelijk bruikbare gegevens, bewer kingen, domein kennis, ruimtelijk bewustzijn (GEO) en juiste visualisatie en/of userinterface naar informatie toe. Waarschijnlijk kan deze informatie met een snufje wijsheid tot besluitvorming leiden. In de praktijk is voor dit iteratieve proces een team met diverse competenties nodig. In het algemeen is het toegepaste beroepsonderwijs altijd gekop peld aan vraagstukken vanuit het werkveld. Eerste jaar In het eerste jaar van de opleiding wordt de nadruk gelegd op de onderdelen van de oplei ding. Geo als geografie en ruimtelijk denken. Media gericht op hardware, GIS en Visualisatie software, en geodata. Design vooral visualisatie, kartografie en user interface design. Module Geotrends In het tweede jaar volgen de studenten een module Geotrends. Doelstelling van deze module is dat de studenten het proces van figuur 1 volgen. Diverse opdrachtgevers leveren vraagstukken aan, de studenten werken hier in een groep van circa 5 studenten aan, gedurende een tiental weken. Per student is de studiebe lasting van de opdracht ongeveer 100 uur. De resultaten (gmd.has.nl/geotrends/) worden aan het werkveld gepresenteerd op een symposium. Een voorbeeld op het gebied van Agri Het RIVM verzamelt veel meetgegevens over de effecten van het mestbeleid. Deze gege vens zijn op een website wel in te zien, maar door de grote hoeveelheid niet duidelijk voor de boer. Hoe kan uit deze gegevens meer inzicht gehaald worden voor de boer? De studenten vragen de opdrachtgever (in dit geval RIVM) naar zijn wensen, maar kijken ook naar de informatiebehoefte van de boer. Zij ontwerpen een app, die ook de historie en ontwikkeling in de tijd aangeeft. In figuur 2 Resultaten Kaarl HJstorto Jül7 Figuur 2 - Een screenshot van een app ten behoeve het visualiseren van het RIVM meetnet.

Geo-Info | 2018 | | pagina 44