Onderwijs loopt voorop me Agro Onderwijs Studenten betrokken bij onderzoek Aeres Hogeschool Dronten De komende jaren staan we voor de uitdaging een steeds groter wordende wereldbevolking te voeden. In Nederland gaat de kwaliteit van de landbouwgrond op een aantal aspecten echter achteruit. Om de bodemvruchtbaarheid en de productie op de langere termijn op peil te houden, zal er anders en efficiënter geproduceerd moeten worden. Aeres Hogeschool Dronten werkt via de lectoraten Duurzaam Bodembeheer en Precisielandbouw met studenten aan mogelijke oplossingen. 46 Geo-Info I 2018-4 Door Sylvan Nysten, Gera van Os, Corné Kocks en Kees Westerdijk High-Tech oplossingen Smart Farming Technology is een benadering waarbij technologische ontwikkelingen en kennis van teelt ingezet worden om de voedselproductie te optimaliseren. Daarmee kunnen grondstof fen effectiever ingezet worden: plaats en tijd specifiek. Dankzij nieuwe high-tech ontwikke lingen, zoals sensortechniek en robotica, komen veel data beschikbaar van opbrengstmetingen, bodemscans, satellieten en drones. Door deze data slim te gebruiken, kan er de komende jaren een verbeterslag gemaakt worden in de land bouw. Kennis van het bodemsysteem is daarbij essentieel om deze data goed te interpreteren en te vertalen naar praktijktoepassingen. Zo kan op percelen met ruimtelijke variatie in bodemop- bouw en productievermogen elke plant op maat worden gevoed en beschermd tegen ziekten, plagen en onkruiden. Op die manier kan de bodem optimaal beheerd worden en zelfs gezon dere producten geleverd worden. Hier ligt voor de komende jaren een mooie uitdaging om slimme technieken in te bedden in de bedrijfsvoering. Rol van studenten in praktijkonderzoek Binnen de opleidingen van de Aeres Hoge school is het inzetten van studenten bij prak tijkonderzoek een speerpunt. Via de lectoraten Precisielandbouw en Duurzaam Bodem beheer werken studenten onder andere aan precisietoepassingen van meststoffen in grasland. Ze brengen percelen in kaart, analyseren bodemscans en opbrengstkaarten en bedenken nieuwe bemestingsstrategieën. Ieder jaar zijn hier tientallen studenten vanuit diverse studiejaren en -richtingen mee bezig, in samenwerking met docenten en onder zoekers. Het onderwerp en de werkwijze zijn zeer populair onder de studenten. Ze leren er veel van en de ontwikkelde kennis wordt weer ingebracht in de lessen. Kennis naar de praktijk Bij precisiebemesting wordt bemest naar wat de plant nodig heeft op basis van bodemeigenschap pen en de groeiverwachting. Hoe kan je organi sche meststoffen zo efficiënt mogelijk verdelen over het perceel? Is het efficiënter om de slechte plekken extra te bemesten of juist de groeizame plekken? Een dergelijke variabele bemesting vergt een integrale aanpak, in samenspraak met de boer, loonwerker en adviseur. Het resultaat is een perceel specifieke taakkaart voor een hogere efficiëntie en een lagere milieubelasting. Showcase grasteelt in Hardenberg Evoluerend in de afgelopen decennia hebben GPS-technieken het landbouwbeheer veran derd. Het concept van Smart Farming Technolo gies heeft als doel het volgende te integreren: GPS-technieken; lokale kennis en boerenstrategie; ruimtelijke informatie zoals opbrengstkaar- ten en bodemkaarten; toepassingen met variabele snelheden (van pesticiden, meststoffen, zaden, enzovoort); om de opbrengsten en/of kwaliteit van gewassen te verbeteren. In 2015 en 2016 voerde het lectoraat 'Smart Farming' van Aeres Hogeschool een grasveld proef uit met opbrengstkaarten gegenereerd door een veldhakselaar. Het doel van dit pilot-onderzoek was om te onderzoeken op welke manier variabele mestsnelheden kunnen helpen om opbrengst en bodemkwaliteit te verbeteren als basis voor een duurzame productie van gras. De ruimtelijke spreiding in Scil Star. K AMLpw d Figuur 1 - Proefveld op Hardenberg (links) met geo-gerefereerde bodemscan (rechts).

Geo-Info | 2018 | | pagina 48