THEMA De halfwaardetijd van je les wordt steeds korter 2018-4 I Geo-Info Virtual Reality 1 49 GMD richting komen in dat keuzevak te weten waar een boer qua geo behoefte aan heeft. Lector Location Intelligence De docenten van GMD staan er niet alleen voor bij het leggen van contacten en het aangaan van samenwerking. In 2015 is Theo Thewessen benoemd als lector Location Intelligence in het groene domein (landbouw, voedingsmiddelen en leefomgeving). Bij het HBO is het de taak van lectoren om de contac ten met de praktijk op gang te brengen en te coördineren. Theo Thewessen (Foto F.Rip). Theo: "Ik richt me op het thema Dataficatie in Agrofood en Leefomgeving, en daarbinnen op drie onderwerpen: het Open Data Lab Agro food, Big data in nieuwe afzetketens (Korte Ketens 2.0) en tot slot 'Smart (Circular) Region' en de rol van data." Het Open Data lab zijn we aan het ontwik kelen om de studenten 'datawise' te maken. Het is een initiatief van de HAS, samen met de Academie voor Industrie en Informatica van AVANS Hogeschool en de GROW-Campus, de buren van HAS Den Bosch. De nieuwe Bossche Jheronimus Academy of Data Science (JADS) gaat ook aansluiten. Het gaat erom ICT/data te verbinden met het thema agrofood en de studenten datawijzer te maken rond sensors, robotica en ICT. Uiteraard speelt GMD met zijn geo-kennis hierbij een belangrijke rol. Die breedte is nodig, want het bedrijf van de toekomst zal met veel minder input efficiënter, diervriendelijker en circulair moeten produce ren. Dat vereist veel data/informatie over de processen op zo'n bedrijf. Korte ketens 2.0 gaat over de huidige trend om de boer en de consument weer te verbinden, de keten transparanter en meer lokaal te maken, ook meer circulair [3]. Als boeren producten direct aan de consument verkopen, kan dat met een groter rendement voor de producent. Bovendien kan dat schelen in de 'food-miles', wat weer beter is voor het milieu. (Geo)data speelt hierbij een belangrijke rol, niet alleen voor de logistiek. Denk hierbij aan verzamelen, verwerken, opslaan en bezorgen, maar ook data van de consument. Waar vind ik mijn consu ment? Wat zijn zijn/haar voorkeuren et cetera. Er ontstaan platform ondernemers die nieuwe verbindingen gaan leggen in de voedselketen. Als gevolg wordt de productie meer vraag gestuurd, gezonder, authentieker, diervrien delijker en transparanter. De logistiek wordt in rap tempo veel slimmer, denk aan 'last mile logistics' en nieuwe micro-logistieke concep ten. Er ontstaan nieuwe agrofood ketens, waarin producent, consument, verwerker, platform ondernemer en smart logistics elkaar data gedreven en online ontmoeten. Ik noem het: 'Internet of Food'. Dat Internet of Food kan ontstaan, doordat, naast die veelheid aan agro-gerelateerde data, de ICT, internet en technologie er zijn. Maar om alles verbonden te krijgen zijn platformmodellen nodig. Naast de boer als dataproducent sluiten IT-bedrijven en andere ICT-dienstverleners zich aan. Ook de overheid heeft belangstelling om mee te denken, want in plaats van regels stellen aan wat mag, kan je er ook over meedenken. Theo is van mening dat de businessmodellen in de agro-sector ingrijpend gaan veranderen. Hij spreekt dan ook liever van het agrofoodnetwerk dan van de agrofoodketen, want de samenhangen tus sen productie, locatie, markt en leefomgeving zijn er. "Een complex verhaal, waarin data de verbindende factor is. We halen er nog niet uit wat er in zit." Flinke stappen De agro- en de geo-sector zijn toch nog erg gescheiden werelden, met verschillende taal en cultuur, die elkaar nog verder moeten gaan ontdekken. Volgens Theo is dat noodzakelijk: "De afgelopen jaren hebben we vaak gezien dat het huidige systeem van landbouwbedrijven aan zijn grens zit. Denk aan de sanering van de varkens- - De agro-sector is sterk veranderd en informatie-intensief geworden. De boer bevindt zich in een complexe omgeving van leveranciers, markt, overheid en adviseurs, die invloed uitoefenen op het boeren. Al met al oogst de boer naast zijn primaire product ook heel veel data, bedoeld om het productieproces te optimaliseren, maar data zijn nog geen informatie. Hoe moet de boer met al die data omgaan? Theo vertelt over aardap pelteler Van den Borne [1], waar FarmHack een hackathon organiseerde om uit te vinden wat er allemaal met zijn data kan. "Van den Borne is een echte voorloper op het gebied van precisielandbouw. Hij gebruikt de modernste technische mogelijkheden om de teelt van zijn product te optimaliseren. Daarover heeft hij heel veel data verzameld via drones en andere apparatuur. Maar hij klaagde erover dat hij het overzicht over de data kwijt begon te raken: het werd te veel. Tijdens de hackathon [2] zette Geodan in één dag de ruwe versie van een virtual reality applicatie in elkaar voor de pre sentatie van al die data. Daarmee kon hij virtueel over zijn land lopen en met een 3D-bril zien waar het gewas goed groeide en waar niet, en of dat vorig jaar op die plek ook al zo was. Tijdreizen op de akker." houderij, de veranderende consumentenvraag naar duurzame producten. Er moet worden omgedacht naar andere productie, andere afzetmarkten, andere businessmodellen voor de boer om economisch rendabel te blijven. En geo kan daar zeker bij helpen." Tot voor kort was de agrowereld niet zo toe gankelijk voor IT-bedrijven. Men is daar van ouds geneigd om dingen zélf te doen. Marien: "De agrowereld is wat gesloten. Wanneer de systeemveranderingen in de landbouw alleen binnen de agrowereld worden uitgedacht, dan worden de IT en geo onvoldoende benut. Andersom is ook waar. Dus: vaak samen in een hok en praten." Theo: "Het gaat de goede kant op, maar er moeten nog flinke stappen worden gezet. Om die te verkennen organiseerden we vorig jaar, samen met Ruimteschepper en ZLTO, het symposium Agrifood meets Geo. Dat doen we dit jaar ook weer in september. Een voorbeeld van vorig jaar. Een boer wil aan de slag met nieuwe business modellen gericht op een nieuw concept 'ondernemen met

Geo-Info | 2018 | | pagina 51