Agro Onderwijs THEMA Tijdreizen op de akker 50 Geo-Info I 2018-4 P- ?- P Marien en Theo voor de HAS-kas (foto S.Postma). natuur'. Je ziet natuur niet meer als obstakel voor je bedrijfsvoering, maar als productie factor/kapitaal. Maar hoe pakt hij dat aan? We hebben deze casus met de boer, met een collega lector 'ondernemen met natuur' en GMD studenten samen verkend, waarbij we ruimtelijk aangeven waar dit businessmodel de beste kans van slagen heeft. De meer waarde was, dat iedereen meer begrip kreeg voor elkaars vak en daardoor beter in staat was om nieuwe mogelijkheden te zien." Marien vult aan: 'Meer communicatie, dat is nodig. Dat zeg ik de studenten ook: ga praten, verdiep je in de wereld van die ander." Soft skills? "Ja," antwoordt Marien, "dat zit dan ook in het curriculum van GMD.'" Kwaliteit van de opleiding Studenten agro die weten wat er met geo kan. Studenten GMD die weten wat de agrosector bezighoudt. Komt door die verbreding de kwaliteit van het onderwijs niet in gevaar? Marien: "De inhoudelijke doelen van onze GMD opleiding worden steeds breder, denk maar aan die genoemde soft skills, de verbinderskwaliteiten. Maar de beschikbare opleidingstijd blijft hetzelfde. De uitdaging is daarom ook om de kwaliteit van de opleiding te bewaken en de inhoud goed te omschrij ven. We willen tenslotte de onderwijsaccredi- tatie behouden. Maar door de snelle maat schappelijke en technische ontwikkelingen wordt de halfwaardetijd van een les steeds korter. Onze strategie om daar op in te spelen is om sommige studenten diep op een onder werp in te laten gaan. Anderen stimuleren we om een brede blik te ontwikkelen. Een derde groep gaat ook breed en daarnaast een beetje dieper in op één onderwerp." Theo: "In de landbouwpraktijk is de opgave niet meer enkel een hoge opbrengst in kilogrammen. Het is de uitdaging om circulair/ duurzaam te produceren, met een gezond rendement, diervriendelijk en in evenwicht met het landschap. Naast landbouwproducten wil de samenleving ook een aantrekkelijk en biodivers landschap, liefst zonder stankhinder. Een uitdaging voor de boer is vorm te geven aan de verbreding van de doelstellingen van landgebruik, en hiervoor nieuwe businessmo dellen te ontwikkelen. Denk aan energieop wekking, natuurontwikkeling, schoon water, verlenen van zorgTechnologie, IT en geo zijn dan belangrijke schakels in het vinden van nieuwe oplossingen en business modellen." De grote maatschappelijke opgaven rondom voed sel en leefomgeving vragen om een geïntegreerde aanpak. Specialisten, generalisten, ze zijn allemaal nodig. Het allerbelangrijkste is misschien wel leren samenwerken met elkaar. Marien: "Voor studen ten en docenten is het een eye-opener dat de problematiek van de buitenwereld breder is dan het domein van de eigen opleiding. Dat is de winst van cross-overs maken in het onderwijs." Referenties [1] www.vandenborneaardappelen.com/ [2] www.geodan.nl/verslag-farmhack/ [3] www.onlinefoodbrabant.nl Frans Rip is redacteur van Geo-lnfo. Hij is bereikbaar via frans.rip@wur.nl Sytske Postma is redacteur van Geo-Info. Zij is bereikbaar via s.postma@nieuwdenkers.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 52