Sat4Rice voedt Vietnam m Internationaal Informatie over individuele rijstvelden Een geavanceerd online GIS- platform voorziet rijstboeren in Vietnam van nauwkeurige geo- informatie, afkomstig van velddata, modellen en satellietbeelden. De toegang tot deze accurate en tijdige informatie is een grote uitdaging voor voedselproducenten in ontwikkelingslanden. De verbetering van de voedsel productie is belangrijk vanwege de groeiende wereldbevolking en de effecten van klimaatverandering. Hoogwaardige geo-informatie kan bijdragen aan een efficiëntere landbouw en tegelijkertijd de negatieve effecten op de omgeving beperken. De geo-informatiedienst opgezet in het Sat4Rice project, onderdeel van het Geodata For Agriculture and Water programma van de Netherlands Space Office, voldoet specifiek aan deze behoefte. gebracht moeten worden. Mede vanwege de beperkte beschikbaarheid van (open) data in Vietnam, biedt het gebruik van satellietbeelden een grote toegevoegde waarde. Ook worden observaties in het veld gekwantificeerd en digitaal opgeslagen. 56 I Geo-Info I 2018-4 De Mekong delta in Vietnam wordt de 'rijstkom van de wereld' genoemd, vanwege haar cruciale rol in de wereldwijde voedselproductie. De rijstboeren in de delta hebben slechts beperkt toegang tot feitelijke informatie. Daarom hande len ze veelal op basis van eigen observaties en oude gewoontes. Een voorbeeld hiervan is het gebruik van pesticides, waarbij regelmatig een 'better safe than sorry' aanpak geldt. Door deze activiteiten te ondersteunen met bruikbare geo-informatie kunnen betere beslis singen worden genomen. Deze keuzes worden gemaakt door individuele boeren. Het meren deel van deze boeren zijn echter onervaren in het gebruik van computers of software voor gegevensverwerking. Een andere uitdaging is om de gebruiker specifieke en op maat toege sneden informatie te leveren. In een overvloed aan data is het moeizaam de relevante details af te leiden. De voornaamste uitdaging is om alleen die informatie aan te bieden, die de gebruiker helpt bij het maken van de juiste keuzes in zijn dagelijks handelen. Altijd de beste informatie beschikbaar De essentie is om precies die informatie te presenteren, die de gebruiker brengt tot het nemen van betere beslissingen. Om te zorgen dat de beste informatie voorhanden is, zullen alle beschikbare gegevensbronnen bij elkaar Het bij elkaar brengen van alle databronnen is de eerste stap in een data-informatieketen. Hierna kunnen gespecialiseerde algoritmes worden toegepast om (voor)bewerkingen uit te voeren op de data. De volgende stap is de integratie van alle gegevensbronnen in één platform. Door de integratie van databronnen in een online GIS-platform kunnen in de cloud (GIS) analyses worden uitgevoerd op de samenge- Door Wietze Suijker en Alexander Hoff Figuur 1 - De agrarisch adviseurs van de Löc Trdi Group zijn de primaire gebruikers van Sat4Rice.

Geo-Info | 2018 | | pagina 58