et geo-informatie E THEMA Perceelgrenzen zijn gedateerd en vaak weinig accuraat ft ft; 2018-4 I Geo-Info 57 j Vkw new Sfftsdr:: öfi lint 1 r GROWTH STAGÉS SMdhftfl TÉfettig Booting Ftawflfing Figuur 2 - Een screenshot uit de mobiele applicatie Sat4Rice. stelde gegevens om informatie af te leiden, zoals prestatie-indicatoren. Daarnaast maakt de platformintegratie het mogelijk om op efficiënte wijze externe toegang te creëren tot de informatie. Zo kunnen specifieke behoeftes van gebruikers op maat ontwikkeld worden. De informatiebehoefte in Sat4Rice is uitgewerkt met de Loc Tröi Group. Deze Vietnamese rijstcoöperatie ondersteunt rijstboeren en het volledige productieproces. Zij leveren zaden, nutriënten, chemicaliën en brengen gepro duceerde rijst via verwerkingscentra op de wereldmarkt. De veldmedewerkers van de Loc Tröi Group zijn tevens de primaire gebruikers van de applicatie (zie figuur 1). Mobiele applicatie voor veldwerkers Sat4Rice maakt gebruik van het online geo- informatie platform Lizard. Naast een geavan ceerde database biedt dit platform een mobiele applicatie waarin informatiediensten worden aangeboden. Het begrip over de inhoud is leidend voor de waardering van deze mobiele applicatie. De vormgeving van de applicatie is zo neutraal mogelijk ontworpen om culturele verschillen te minimaliseren. Ook is de applicatie tweetalig uitgevoerd (Engels en Vietnamees). In de applicatie (zie figuur 2) heeft de gebrui ker toegang tot informatie over drie thema's: Rijstgroei op basis van een gewasgroeimo del. Het dominante groeistadium per per ceel wordt beschikbaar gemaakt op basis van in-situ metingen en satellietdetectie; Aanwezigheid van en risico's op ongedierte en plantziektes. De belangrijkste informa tiebron van dit product zijn veldmetingen. Risicobepaling gebeurt aan de hand van ruimtelijke analyse per perceel; Risico op overstroming. Hiervoor worden verschillende databronnen gebruikt: boven stroomse waterstandmetingen van de Mekong rivier, veldmetingen en satellietdetectie. De gebruiker kan dezelfde applicatie gebruiken om nieuwe veldmetingen uit te voeren, die direct worden geïntegreerd in het platform. Daarnaast kan hij ook in de applicatie contact opnemen, uitleg over de functies vinden en de taal en achtergrondkaart wijzigen. Sat4Rice biedt informatie voor individuele rijstvelden, dat het best aansluit bij het beeld van de gebruiker. Bovendien geeft dit de mogelijkheid om te vergelijken met de omliggende percelen. Daarom is gekozen voor objectgeoriënteerde informatievoorziening, waarin de beschikbare gegevens worden geïntegreerd op perceelniveau. Bruikbare gegevens Dagelijks wordt een analyse uitgevoerd om voor elk perceel de beste informatie af te leiden. Dit proces is volledig geautomatiseerd, voornamelijk in Python. De data-afhankelijke delen van de scripts worden alleen uitgevoerd wanneer er nieuwe gegevens beschikbaar zijn. Daarnaast is een aantal beslisregels gedefi nieerd om te bepalen wanneer welke data worden getoond aan de gebruiker. De data zijn afkomstig van a-synchrone metin gen van satellieten, meetstations en agrarische adviseurs. In de informatieketen bestaat een aantal kritieke connecties tussen de betrokken partijen. De actualisering van de gegevens is hierin een cruciale component. Voor satelliet data gaat het om de operationele verwerking van Sentinel-1 data en de aanlevering naar het informatieportaal. De actualiteit van veldme tingen varieert, omdat de agrarisch adviseurs niet elke week elk veld bezoeken. Bovendien kan de lokale partner zelf bepalen op welke percelen veldmetingen worden uitgevoerd. De scripts zijn afgestemd op deze flexibiliteit in de data-aanlevering. Om dataduplicaten te minimaliseren zijn er twee formulieren opgesteld, waarmee per seizoen en per week informatie kan worden ingewonnen. De eerste vragenlijst geeft de optie om de hoekpunten van het veld (opnieuw) in te meten, om de perceelgrenzen vast te leggen. Actuele metingen? Als er nieuwe veldmetingen zijn, worden deze toegevoegd aan de historische set aan metin gen. Door verschillende meetfrequenties is een gestructureerde selectie van de data van belang. Een voorbeeld is de seizoensge bonden meting van de opbrengst tegenover de wekelijkse meting van de hoeveelheid ongedierte. In het geautomatiseerde proces vindt een zorgvuldige rangschikking plaats voor overlappende gegevens uit verschillende bronnen. Voor een deel van de velden zijn geen recente veldmetingen beschikbaar. Daarom worden in deze velden de actuele eigenschappen bepaald, op basis van satellietdata of informa tie over nabijgelegen velden. Een voorbeeld hiervan is het risico op ongedierte. Dit wordt medebepaald door de nabijheid van onge dierte op naburige velden. Per veld wordt de afstand tot recent gemeten ongedierte in de regio getoond (zie figuur 3).

Geo-Info | 2018 | | pagina 59