Geo-analyse ter ondersteu de Costa Ricaanse banane Agro Internationaal De Costa Ricaanse banaan is een goede bekende van de Nederlandse consument. Minder bekend is dat Nederland ook technische ondersteuning geeft aan de Costa Ricaanse bananenteelt om deze economisch verder te ontwikkelen en ook duurzamer te maken. Dit artikel geeft een overzicht van succesvol onderzoek, maar is ook kritisch richting de beperkingen. Geo-Info I 2018-4 Door Jetse Stoorvogel Beeld van een typische Costa Ricaanse bananenplantage (foto J.J.Stoorvogel). Eind 2017 maakte de Costa Ricaanse bananen corporatie bekend dat Costa Rica in 2017 een recordproductie heeft gehaald. Er werden maar liefst 125 miljoen dozen van ruim 18 kilo geëxporteerd. Van de Costa Ricaanse productie eindigt 6 procent uiteindelijk op de Nederlandse markt. Dat er een record werd gehaald, is bijzonder omdat het productie areaal de afgelopen 15 jaar ongeveer constant is en daarvoor zelfs met bijna 20 procent is gedaald. De opbrengst per hectare is de afge lopen jaren langzaam maar zeker gestegen. Alhoewel we voor deze stijging verschillende redenen kunnen aangeven, is geo-analyse een belangrijk stuk gereedschap dat er mede toe heeft geleid dat de productie is gestegen. Wageningen Universiteit heeft een belangrijke rol gespeeld in de ondersteuning van de Costa Ricaanse bananenteelt. Dit artikel laat zien hoe een lange samenwerking van 30 jaar op verschillende elementen heeft bijgedragen aan de huidige productieniveaus. Geo-database Toen in 1986 het steunpunt van Wagenin gen Universiteit werd geopend, werd als

Geo-Info | 2018 | | pagina 62