Agro Internationaal THEMA Nat klimaat: sterke afhankelijkheid van veldobservaties voor bepaling condities 'Ét£> 62 Geo-Info I 2018-4 tm <3250 1 I I kopters, die bijna wekelijks over de plantages vliegen om de schimmel Black Sigatoka te bestrijden. De commerciële interesse van de bedrijven die de spuitvliegtuigen en helikop ters beheerden, bleek echter beperkt. Op dit moment doet de UAV Research Facility van Wageningen Universiteit onderzoek op de Filippijnen naar het gebruik van drones om de gezondheid van de bananenplanten in kaart te brengen [i]. Milieu De bananenteelt bereikt in Costa Rica zeer hoge productieniveaus door intensieve bemesting en gewasbescherming. De Costa Ricaanse overheid, NGO's, en de markt maken zich daarom zorgen om de milieueffecten van het productiesysteem. Als reactie op deze zorgen is de bananenindustrie constant op zoek naar meer milieuvriendelijk productieme thodes. De geo-databases die zijn ontwikkeld voor de regio en voor verschillende plantages zijn gekoppeld aan modellen om de risico's voor verontreiniging in kaart te brengen en te zoeken naar milieuvriendelijke alternatie ven. De analyses tonen aan dat op bepaalde bodemtypes pesticiden een groot risico met zich mee brengen, maar dat er ook bodemty pes en pesticiden zijn waarvan de risico's van verontreiniging minimaal zijn. Precisielandbouw Terwijl Wageningen de Costa Ricaanse bana- nensector ondersteunde, werd in de Neder landse landbouw grote vooruitgang geboekt met de ontwikkeling van precisielandbouw. Daarbij wordt gewasbeheer aangepast aan Figuur 1 - Opbrengstkaart van een bananenplantage (bron: auteur). lokale condities en zo nodig vindt variatie plaats in gewasbeheer binnen percelen en groeiseizoenen. In de Westerse landbouw vindt de implementatie plaats door de intro ductie van diverse technologieën, zoals GPS, sensortechnologie, ICT en robotisering. Die worden ingezet voor plaats specifieke teelt handelingen. Een logische vraag was of de concepten van precisielandbouw ook konden worden gebruikt in de bananenplantages, waar het beheer (onder ander bemesting en oogst) voornamelijk met de hand plaatsvindt. In samenwerking met plantage-eigenaren zijn de concepten van precisielandbouw aange past (Stoorvogel et al., 2004). De bodemcon dities variëren behoorlijk binnen de plantages die bijna allemaal groter dan 100 hectare zijn. Door te registreren waar binnen de plan tage de bananentrossen vandaan kwamen, konden opbrengstkaarten (zie figuur 1) gemaakt worden. Door de opbrengstkaarten te combineren met de bodemkaart kon de plantage gebieden identificeren waar de productie relatief laag of hoog was gegeven de bodemcondities. Op basis van deze analyse verbeterde het inzicht in de groei van de plantage en kon het gewasbeheer lokaal worden aangepast. Toekomst Ondanks de hoge productie van het afge lopen jaar maakt de Costa Ricaanse bana- nensector zich ernstig zorgen om nieuwe ziekten die de wereldwijde bananenproductie bedreigen. In de jaren '50 verwoestte de Pana maziekte, veroorzaakt door de bodemschim mel Fusarium oxysporum f.sp. cubense, veel van de bananenplantages in Latijns Amerika. Uiteindelijk wist de bananensector te over leven door de introductie van een resistente bananencultivar, de Cavendish. Deze cultivar is echter niet resistent tegen een nieuwe agres sieve vorm van de schimmel die zich op dit moment verspreidt over de wereld. Een goede ruimtelijke analyse van de verspreiding is cruci aal om de verspreiding te beheersen. In recent PhD onderzoek is ook aangetoond dat de schimmel sterk reageert op bodemcondities. Deze relaties kunnen gebruikt worden om risi cogebieden te identificeren, de verspreiding beter in kaart te brengen, maar potentieel ook om de ziekte in de hand te houden. Referenties [1] www.wur.nl/en/newsarticle/UAVs_go_Banana.htm Bronnen Segura, R.A., Stoorvogel, JJ., Samuels, J.Z. and Sandoval, J.A., 2018. Managing the interactions between soil abiotic factors to alleviate the effect of Fusarium wilt in bananas. Acta Hortic. 1196, 163-168. Stoorvogel, JJ., Bouma, J., Orlich, R.A., 2004. Participatory research for systems analysis: Prototyping for a Costa Rican banana plantation. Agronomy Journal, 96: 323-336. Stoorvogel, JJ., Eppink, G.P., 1995. Atlas de la Zona Atlantica Norte de Costa Rica. Programa Zona Atlantica, Guapiles, Costa Rica. Veldkamp, E., Huising, EJ., Stein, A., Bouma, J., 1990. Variation of Measured Banana Yields in a Costa Rican Plantation As Explained by Soil Survey and Thematic Mapper Data. Geoderma 47, 337-348. Jetse Stoorvogel is Associate Professor aan Wageningen University Research. Hij is bereikbaar via jetse.stoorvogel@wur.nl Opbrengst (doten/ho/jmr) 2250-2300 H 2300-2900 2900-3000 ■I >3000 0 250 500m

Geo-Info | 2018 | | pagina 64