Ontwikkeling en Beleid THEMA de consument betalen voor een beter milieu? Bedrijven proberen met eigen formats de markt te domineren 6 I Beter milieu Nulpunt Amersfoort minder zichtbaar? Geo-Info I 2018-4 strijdige marketing en diepgravende weten schappelijke nuances (welke machines en handelingen leveren nou welke besparingen op?) geven de boer nog weinig vertrouwen. Een eenduidigere boodschap helpt boeren een betere beslissing te nemen of en hoe met precisielandbouw aan de slag te gaan. Privacy Ten aanzien van de dataprivacy ontstaan er convenanten en technische 'hubs' om onge autoriseerd gebruik te voorkomen. De land bouworganisaties zijn een data convenant overeengekomen en in Nederland heeft de brancheorganisatie Akkerbouw ook een data convenant gemaakt. Hindernissen Waarschijnlijk zullen wet- en regelgeving (op klimaat-, milieu-, bodemgebied et cetera) de boer eerder nopen tot precisielandbouw dan het economische plaatje. Dus na 40 jaar 'Remote Sensing optimisme' over toepassin gen in de landbouw zijn we dus nog steeds bij de vraag hoe we het gebruik van aardobserva tie kunnen vertalen in een business case voor satellietdata-bedrijven. Daar zijn echter wel antwoorden voor te geven: Het allerbelangrijkste is dat de zogenaamde waardeketen in de Remote Sensing van een push naar een pull keten toe moet. De sector noemt bedrijven aan het eind van de keten 'value adding companies', waarmee ze bedoelen dat ze waarde toevoegen aan de satellietdata. In de bedrijfskunde heeft men het liever over een 'value proposition', waarin de waarde voor de klant, in dit geval de boer, centraal staat. Bedrijven die dat doen komen hele andere 'user needs' tegen en leveren klantspecifieke, waardevolle informatie. Een ander punt is dat in de aard van teledetec- tie besloten zit, dat men alles vanuit de ruimte wil oplossen. Maar voor zinvolle toepassingen op de akker heeft de satelliet niet altijd een antwoord. Integratie van data met andere kennis is onmisbaar. Net als interactie met de gebruiker - de boer - belangrijk is, en dat gaat verder dan een invulschermpje. Een derde hindernis is de moeizame standaar disatie van satellietdata of eigenlijk geo-data in het algemeen. In het geo-domein wordt al jarenlang gewerkt aan standaarden (op zich ook een veeg teken), maar in de landbouw wordt dit nog eens dunnetjes overgedaan. Ook hier speelt de competitie tussen bedrij ven, die met eigen formats proberen de markt te domineren. Algoritmen Het ideaalbeeld is dat satellietdata, net als andere bronnen, in een beslissings- ondersteunend systeem terechtkomen, waar ze rechtstreeks data-gedreven adviezen produceren. Het 'ondersteunende' zit erin dat boeren die dat willen de gelegenheid hebben om de interpretatie van de data zelf uit te voeren. Voor anderen moeten de data via algoritmen naar directe acties vertaald worden, waarmee bijvoorbeeld robots aange stuurd kunnen worden. Deze algoritmen zijn cruciaal en kunnen met Artifical Intelligence technieken verder ontwikkeld worden, waarbij nogmaals de satellietdata niet de enige databron kunnen zijn. Landbouw is een ruimtelijke activiteit die plaatsvindt in een ruimtelijke context. De agri- keten heeft zich de afgelopen decennia vooral 'verticaal' georganiseerd, dus kortweg van boer tot consument, en zich daarbij sterk op de financiële marge gericht. De relatie met de oorsprong van de voedselproductie is door optimalisatie steeds verder uit beeld geraakt, terwijl de productiecapaciteit en de nevenef fecten van landbouw zeer lokaal aangrijpen. Een versnelling van het gebruik van satelliet data zit mogelijk in het aanwakkerende duur- zaamheidsdenken, waarbij niet de prijs, maar de kwaliteit en de uitvoering centraal komen te staan. Het is nu de boer zelf die zich steeds meer probeert te onderscheiden met duurza mere teelt. Met satellietdata in zijn pakket kan hij zijn prestaties verbeteren en onderbouwen voor externe beoordeling. De vraag rest nu, of de voedselproductie-keten bereid is om de duurzaamheid van de boer te omarmen en of de consument bereid is te betalen voor een beter milieu. Tamme van der Wal is co-foun der en CEO van BIOSCOPE BV Hij is bereikbaar via tamme.vanderwal@bioscope.io "De toren functioneerde juist vanwege zijn hoogte en goede zichtbaarheid als 'Nulpunt Rijksdriehoeksmeting Kadaster'", begint Vink zijn betoog. "Nu ligt er een plan om een 45 meter hoog woongebouw met verspringende terrastuinen te bouwen. Als je vanuit de Utrechtseweg de stad in komt, zal dit nieuwe gebouw THE SPOT het zicht op de Onze Lieve Vrouwetoren ern stig verstoren." Bron: Kwartaaltijdschrift Heemschut, juni2018, p. 28

Geo-Info | 2018 | | pagina 8