Informatiehuizen 'Light' Opinie We zijn beland in een kip-ei-discussie over geld en macht Perspectief door loslaten en een beetje lef Opeens waren ze weg. Weg van de website en weg uit 'de stukken': Informatiehuizen die binnen het Digitale Stelsel Omgevingswet de informatiestromen over milieu en leefomgeving zouden organiseren. Hoe moet dat nu verder? 8 Geo-Info I 2018-5 Door Carla Nikkels Het lijkt rond investeren in informatievoorzie ning steeds een impasse te worden. Discussies over geld, doelmatigheid en belangen helpen de gebruiker in het digitale stelsel niet aan de benodigde informatie. Daar zouden we ook anders tegenaan kunnen kijken. Ook zouden we ervoor kunnen kiezen om de beelden die we hadden los te laten. Maar dat vergt wel een beetje lef: met elkaar beslissen dat sommige afspraken niet meer passen bij de omstandig heden die er nu zijn. Bruikbare informatie als doel In het kader van de Omgevingswet staan - of stonden - er tien informatiehuizen op de planning. Tien informatiehuizen die moeten zorgen voor beschikbare, betrouwbare en tot in de rechtszaal bestendige informatie. Deze informatie moet dan in de vorm van informa tieproducten geleverd worden. De spelregels voor het aansluiten van deze informatie producten op de landelijke voorziening van het digitale stelsel staan dan weer uitgewerkt in zogenaamde 'aansluitvoorwaarden'. Het geheel moet blijven voldoen aan de uit gangspunten in de visie op het Digitale Stelsel Omgevingswet (DSO). Dat lijkt allemaal heel simpel. In de 'klassiek ICT' denken we dan aan: software die gemaakt wordt met ICT-middelen, een centrale data base die gevuld wordt met gegevens en aan een organisatie die dat beheert en exploiteert. Alles moet INSPIRE-proof. Er zijn architecturen, acceptatie-criteria, helpdesks en zo meer mee gemoeid en het wordt al snel een strikt zakelijke afweging waarbij geld (Wat kost dat allemaal!) en macht (Dat is mijn informatiehuis) bepalender dreigen te worden dan wat we beoogden: beschikbare, bruikbare informatie waar we ons werk meer kunnen doen. We zijn beland in een kip-ei-discussie waar geld en macht inderdaad meer bepalend zijn voor de uitkomst van het proces dan de behoefte, inhoud en de mogelijkheden. Die discussie verlamt op dit moment het proces om te komen tot een informatie-aanbod dat helpend en randvoorwaardelijk is voor het halen van de doelstellingen van de wet. Er gaan zelfs gelui den dat passages over informatie niet ingevuld worden in wet- en regelgeving uit angst daar een legitieme informatiebehoefte mee te creëren die gefinancierd moet worden - terwijl juist geld een knelpunt is. Terug naar de tekentafel Het begint bij loslaten. Loslaten van het idee dat informatieproducten zich zouden moeten beperken tot de Omgevingswet en alleen onder die regie kunnen worden ontwikkeld. Loslaten van het idee dat een informatiehuis een product moet leveren. Loslaten dat een informatiehuis of informatieproduct van iemand moet zijn. Loslaten dat de discussie over geld en macht de behoefte gaat invullen. Is er ook een perspectief dat op een andere manier invulling geeft aan wat we beoogden? Een gelijke informatiepositie, eenvoudig en beter werken, ondersteund door informatie van goede kwaliteit? Hoe we invulling geven aan de wel degelijk bestaande informatie behoefte? Zodat 'de markt' bij uitblijvende besluitvorming over infor matiehuizen en -producten in elk domein 'op slot gaat' of 'in guerilla-modus' alsnog ontwikkelt? Terug naar de tekentafel dus, wat de essentie van een informatiehuis (niet) moet zijn... Hoe dan wel? Informatiehuizen maken geen informatiepro ducten. Informatiehuizen exploiteren geen informatie producten. Informatiehuizen zijn wel de bewakers van de gegevenskwaliteit en de standaarden. Ze kunnen een platform zijn waar vraag om en aanbod van informatie met elkaar in verbinding komen. Hoe vul je die rol in? Een paar aanbevelingen:

Geo-Info | 2018 | | pagina 10