Laat los dat informatie huizen alleen onder de Omgevingswet moeten worden ontwikkeld Denk en Werk integraal, 80*20 in plaats van 80/20 Vraag en aanbod verbinden levert domeinbreed synergiewinst op 2018-5 I Geo-Info 9 Geef de productie en exploitatie van informatie producten maar weer terug aan de domeinen Bijvoorbeeld door een bestaande voorziening geschikt te maken voor aansluiten op het digitale stelsel. Of door een nieuw product te maken binnen een domein dat (ook) een (deel van de) behoefte invult. Een informatiehuis kan daarbij dan een kwaliteitsborgingsrol inne men zoals het definiëren en controleren van acceptatie criteria van nieuwe producten, een aanjagende rol nemen bij het implementeren van standaarden, het periodiek toetsen van de gegevenskwaliteit en het kunnen aanspreken van bronhouders en exploitanten op kwaliteit. De scope van de informatie beperkt zich niet tot de Omgevingswet Dat is altijd een heikel punt geweest. Vanuit de Omgevingswet denken leek vanuit financie ringsperspectief oogpunt handig. Maar als we de keten van data tot informatie tot informa tieproduct bekijken is het dan niet efficiënter en goedkoper om vragen te laten bundelen en te komen tot een meervoudig aanbod op basis van één infrastructuur met beschikbare gegevens? Gegevenskwaliteit en informatiemodellen en uit wisselstandaarden blijven de sleutel naar succes Zonder een hefboom die zorgt voor beweging komen we niet verder dan waar we nu staan. Al jaren lopen we als overheden tegen dezelfde problemen aan: gegevens en informatievoor zieningen genoeg, maar door het sectoraal met een enge scope ontwikkelen en het project matig investeren blijft meervoudig gebruik en duurzame kwaliteitsborging een heikel punt. Veranderen kost tijd, geld en een aanjager met mandaat. Investeren kan dus niet uitblijven. Er zijn standaarden en modellen in meerdere domeinen in omloop. Een deel daarvan behoeft niet of nauwelijks uitbreiding en aanpassing, een deel ervan is er nog niet. Het blijft wel essentieel om te blijven zorgen dat de standaarden blijven voldoen aan de door ontwikkelende behoeften van gebruikers en aanbieders. Een informatiehuis kan prima het modem zijn die dit proces op gang houdt. Gegevenskwaliteit is niet vanzelfsprekend In de cyclus van het ontstaan van een gegeven naar het vastleggen en opnieuw gebruiken van een gegeven tot het bijstellen van een gegeven komen vaak verstoringen. Wanneer het kun nen bijhouden van gegevens praktisch moeilijk is, droogt de bron vanzelf op. Een gegeven dat niet bij gehouden wordt verliest zijn waarde, en waardeloze gegevens zijn niet geschikt voor hergebruik. Dus niemand heeft er wat aan. Waarom dan nog bijhouden? Het doorbreken van deze negatieve cyclus is mogelijk, maar vergt energie. Door kwaliteit van de gegevens periodiek te monitoren, vooral wanneer dit gebeurt op basis van criteria van de afnemer is een eerste stap. De DSO-LV is dan ook een afnemer met een eisenpakket: met de aansluitvoorwaarden. Het verbeteren en vereen voudigen van het vastleggen en bijhouden kan de cirkel weer positief sluiten. Deze cyclus blijft - uit ervaring- niet vanzelf in beweging. Een onaf hankelijke aanjagende rol die de beweging stimuleert en monitort op kwaliteit blijft nodig. Denk en Werk integraal, 80*20 in plaats van 80/20 Veel investeringskracht is verloren gegaan aan informatievoorzieningen die op ad-hoc basis zijn ingericht. Vaak gebeurt dat vanuit sectoraal denken en simpelweg onbekend heid met soortgelijke informatiebehoeften of zelfs ontwikkelingen. Door vraag en aanbod in een domein breder met elkaar te verbinden kan er domeinbreed synergiewinst worden geboekt. Door op informatiedomein-niveau daar een platform voor te bieden voorkomen we dubbele investeringen en kunnen partijen ook van elkaar leren. Wil tot samenwerken is er Het goede nieuws is dat er door de analyse- en definitiefase rond de informatiehuizen al een netwerk was ontstaan rond de kwartiermakers. In interbestuurlijke bege leidingscommissies waren diverse verte genwoordigers aangehaakt, zijn er stappen gemaakt in op het gebied van standaarden, is er een kwaliteitsraamwerk en een architec tuur ontwikkeld. Het huidig aanbod en de Omgevingswet-behoefte in kaart gebracht, zijn er kwaliteitsraamwerken en aansluitvoor waarden opgesteld. De focus op inhoud en de wil tot samenwerking tussen de grote partijen die zich met omgevingsinformatie bezig houden was groot en leidde tot inspira tie. Waar we eerder soms zelfs concurrenten waren was nu een platform voor gezamen lijke belangen en opgaven. Kortom: een informatiehuis maakt en exploiteert in dit 'light-model' weliswaar geen informatieproducten, maar zorgt wel voor doelmatige ontwikkeling in de informatie domeinen door vragers en aanbieders met elkaar te verbinden, te zorgen voor de standaarden en modellen en als aanjager de kwaliteitscyclus op gang te houden. En daar kunnen we morgen al mee beginnen. En dat vergt een beetje lef. Want we moeten dan ook met elkaar beslissen dat sommige afspraken niet meer passen bij de omstandig heden die er nu zijn. Carla Nikkels is werkzaam bij Provincie Gelderland en was kwartiermaker voor de Infor matiehuizen Natuur en Externe Veiligheid namens de provincies. Zij schrijft dit artikel op persoon lijke titel. Carla is bereikbaar via cnikkels.werk@gmail.com.

Geo-Info | 2018 | | pagina 11