Geo-Trends, het vijfde sy van de opleidingen Geo M Verslag Studenten in beeld Afgelopen juni is voor de vijfde keer het symposium Geo-trends geweest. Ditmaal voor de eerste keer bij Aeres in Almere. Circa 70 betrokkenen uit het werkveld hebben een hele dag kunnen kijken wat de huidige studenten van diverse jaren voor activiteiten in samenwerking en in opdracht van het werkveld doen. Een aantal impressies van de presentaties inclusief de keynotes worden in dit verslag beschreven. Geo-Info I 2018-5 Keynote: The Web Map Universe Niene Boeijen, van het bedrijf Webmapper, liet in haar presentatie zien dat een kaart tegenwoordig niet meer een platte kaart op papier is. Kaarten zijn dynamisch en interactief geworden. Daarnaast worden ze ook niet vaak meer op papier gebruikt, maar juist online. Niet de kaart, maar het verhaal staat centraal. Om een 'nieuwe' kaart te maken moet de kartograaf niet meer alleen ontwerpen, maar ook programmeren, analyseren en bewerken. Oftewel: web-kartografie. Niene liet steeds zien welke onderdelen van de toolbox ze nodig had bij een opdracht. Dit zijn er erg veel. Het voorbeeld dat zij liet zien was een interac tieve kaart: de energielabel atlas. Hiermee krijg je inzicht hoe energiezuinig een gebouw of complex is. Iedere dag komen er nieuwe registraties bij, maar de kaart wordt regelmatig geüpdatet. Deze kaart is gemaakt met Open- streetmap. De data van de bebouwing komt uit de BAG. Dit zijn beide open databronnen. Keynote: Op reis naar de (Geo) toekomst Deze presentatie werd gehouden door Eva Geerlings en Jan Willem van Eck, beiden werk zaam bij Esri Nederland. Eva en Jan Willem ver telden over de toekomst van Geo en dan met name over artificial intelligence (AI), machine learning en deep learning. Deze trends zijn op het moment belangrijk in de big data wereld. Bij Artifial intelligence (AI) reageren apparaten/ computers automatisch terug als er een impuls wordt gestuurd. Het apparaat neemt op basis van de impulsen zelf beslissingen. Daarna werd verteld over machine learning (ML). Bij machine learning wordt ruwe data omgetoverd tot waardevolle informatie. Met deze informatie worden vervolgens beslissingen gemaakt. Denk hierbij bijvoor beeld aan de advertenties op websites. Vaak zijn dit dingen waar je zelf al eerder naar gezocht hebt. Tenslotte vertelde Eva over deep learning (DL). Deep learning heeft zelf een geheugen. Er kunnen niet alleen patronen herkend worden, maar ook begrepen worden. De algo ritmes achterhalen zelf de betekenis van de input die gegeven wordt. Deze drie trends zijn in de geowereld sterk aan het uitbreiden. Door middel van deze 3 technologieën kunnen voorspellingen wor den gedaan over de toekomst. Dit is enorm waardevol voor de wereld, omdat op deze manier bijvoorbeeld natuurrampen kunnen

Geo-Info | 2018 | | pagina 12