18 Geo-Info I 2018-5 inverse van het betreffende landschap - is de uitgangssituatie gemaakt door deze in het 'zand' te drukken. De basis van de mal is een digitaal terreinmodel. De mal maakt het ook mogelijk na verschillende veranderingen de uitgangssituatie weer terug te krijgen. De mogelijkheid bestaat ook om 'standaard' maquette elementen toe te voegen. Het past daarbij natuurlijk - vanwege de representatie - zoveel mogelijk 'realistisch' ogende attributen te gebruiken. De camera herkent deze aan kleur en of vorm. Op die wijze kunnen specifieke eigenschap pen toegekend en in de berekeningen meegeno men worden. Zo zijn bijvoorbeeld verschillende bostypen met verschillende verdampings- of CO2-bindingseigenschappen met afwijkende kleuren (groen) te verbeelden. De camera herkent deze en op die manier worden die eigenschappen in de rekenmodellen meegenomen. Een voordeel is het ook mogelijkheid horizon tale en verticale schaal in de mal en het model ongelijk te maken. Bijvoorbeeld om zeer kleine, maar belangrijke hoogteverschillen (kenmerkend voor veel Nederlandse land schappen) zichtbaar te maken. Dat verschil in schaal kan vervolgens in de (modelbereke ningen verdisconteerd worden. Twee eerste toepassingen Bij ons 'proof of concept'-project hebben wij twee reële situaties nagebouwd (figuur 3): Een fragment van het rivierlandschap van de Overijsselse Vecht bij het buurtschap Junne (schaal 1:5000); Een deel van de dijk van de Hollandse IJssel aan de zijde van de Krimpenerwaard (verticale en horizontale schaal beide 1:250). Figuur 4 - De maquette van kinetisch zand (a) en de projectie van de luchtfoto voor het project Overijsselse Vecht (b). Figuur 5 - Het project Overijsselse Vecht (a): de simulatie van de aanleg van een nevengeul (b) door 'wegsnijden' van kinetisch zand, het nieuwe hoogtepatroon (c) en het nieuwe afwateringsstelsel (d). Overijsselse Vecht Het voorbeeld van de Overijsselse Vecht is een voorbeeld op een regionale schaal. Een pro jectie van de luchtfoto op de afdruk in het zand geeft direct een indruk van het land schap (figuur 4). Hierin is door verwijderen van zand een simulatie gemaakt van de ingrepen in het gebied die in 2013 daadwerkelijk zijn uitgevoerd. Het gaat om de aanleg van een zogenaamde 'stuw passerende nevengeul'. Het Tastbaar Landschap projecteert de nieuwe hoogteligging en het oppervlakkige afstro mingspatroon enige seconden na opname van de nieuwe toestand (figuur 5). Hollandse IJssel De dijk van de Hollandse IJssel zal versterkt gaan worden. Met het Tastbaar Landschap zijn de visuele effecten onderzocht van verstevi ging via een verticale constructie in de dijk. Na aanleg steekt deze boven de kruin van de dijk uit. Eén van de relevante effecten in dit verband is het verschil in uitzicht vanaf en over Figuur 6 - De maquette van kinetisch zand (a) en de projectie van de luchtfoto (b) voor het project Hollandse IJssel en de 'viewshed' vanaf het aangegeven standpunt voor (c) en na (d) simulatie van een keerwand.

Geo-Info | 2018 | | pagina 20