Studenten in beeld 34 Geo-Info I 2018-5 Wielertocht 200 jaar NAP J *7 ondersteunend is bij een artikel, dan is er vaak een deadline die gehaald moet worden. Dit betekent dat de tijd die aan een kaart gewerkt kan worden beperkt is. In veel gevallen is het bij een ondersteunende kaart dus niet mogelijk om verschillende versies van een kaart te maken die zowel op een computerscherm, smartphone en papieren krant optimaal zijn. Voor dit soort ondersteunende kaarten is het soms nodig om een compromis te sluiten en ervoor te kiezen om een visualisatie te gebruiken die op alle platformen goed werkt, maar die mis schien niet optimaal is voor elk platform op zich. Toekomstvisie Over het algemeen zitten er veel voordelen aan het gebruik van dynamische en interactieve kaarten in de media. De nadelen en restricties die er zijn, zijn vooral technisch van aard. Er zijn al grote stappen gezet richting het gebruik van interactieve kaarten in zowel de media als andere sectoren en met de steeds doorlo pende technologische ontwikkelingen zullen veel van de technische restricties waarschijnlijk snel wegvallen. Kaarten die nu nog statisch worden gemaakt door technische overwegin gen kunnen dan dynamisch gemaakt worden. Ook als de papieren krant ooit helemaal verdwijntm zullen er meer kaarten dynamisch gemaakt kunnen worden. Waarschijnlijk zal het gebruik van interactieve kaarten in de toekomst dus verder toenemen, maar de statische kaart zal zeker nog niet helemaal verdwijnen. Bronnen Brewer, C. A. Buttenfield, B. P Framing guidelines for multi-scale map design using databases at multiple resolu tions. Cartography and Geographic Information Science 34, 1 (2007), 3-15. doino.1559/152304007780279078. Roberts, J. C. Coordinated multiple views for exploratory geo- visualization. In Geographic Visualization: Concepts, tools, and applications, M. Dodge, M. McDerby M. Turner, Eds. John Wiley Sons, West Sussex, England, 2008, pp. 25-48. Roth, R. E. "Interactive maps: What we know and what we need to know," Journal of Spatial Information Science 2013.6 (2013): 59-115. Roth, R. E., Brewer, C. A. Stryker, M. S. A typology of opera tors for maintaining legible map designs at multiple scales. Cartographic Perspectives 68 (2011). Zube, E. H., Simcox, D. E. Law, C. S. Perceptual landscape simulations: history and prospect. Landscape journal, 6(1), 62-80. (1987). Referenties [1] Roth, R. E., Brewer, C. A. Stryker, M. S. A typology of opera tors for maintaining legible map designs at multiple scales. Cartographic Perspectives 68 (2011). [2] (Brewer, C. A. Buttenfield, B. P Framing guidelines for multi-scale map design using databases at multiple resolu tions. Cartography and Geographic Information Science 34, 1 (2007), 3-15. doi:10.1559/152304007780279078. Marty Doldersum is MSc-student Geo Information Management and Applications (GIMA) en stagi air datajournalist voor het Finan- cieele Dagblad bij Esri Nederland. Marty is bereikbaar via: marty_doldersum@hotmail.com. PS. Opmerking van Adri den Boer, redac teur: De blauwe banner meldt 'Nederland 200 jaar op peil'. De gele banner lijkt 'Normaal Amsterdas Peil' weer te geven, maar dat komt door de wind! Staat echter, verstopt achter het groen onderaan op de peilschaal van Van Vliet Automotive Trading, niet nog steeds de achterhaalde hoogte -6,74 NAP? maar er werd wel stevig doorgereden, gemiddeld 25 a 30 kilometer per uur. Bij Schelluinen gingen wij definitief door de 0-NAP hoogtelijn. Om 19.15 uur stonden we met alle wielrenners bij het Drielanden punt op de Vaalserberg op +322,38 NAP. Iedereen mag zich na deze wielertocht met recht King of Queen of The Dutch Mountain noemen!" Stefanie Nelissen, Rijkswaterstaat CIV. Foto Paul van Baardwijk, Studio Retouched. Op 5 juni fietste een enthousiaste groep van zo'n 68 wielrenners van Rijkswaterstaat van het laagste naar het hoogste NAP-punt in Nederland. Dit was een pittige wielertocht, genaamd 'The Dutch Mountain. Deze werd gereden in het kader van 200 jaar Normaal Amsterdams Peil (NAP). Michèle Blom, direc teur-generaal Rijkswaterstaat gaf in Nieuwer- kerk aan den IJssel om 7.30 uur het startschot op -6,76 NAP. Pieter van Waarden, projectleider 200 jaar NAP en deelnemer: "In totaal besloeg de tocht zo'n 230 kilometer die we in 1 dag hebben gefietst. Dat was een toffe challenge. Het was geen wedstrijd bHt r Se Nteurterteft aan- den j&c! Zudpiaa L a U Hfe WW* DÉ, -/• Lr -V

Geo-Info | 2018 | | pagina 36