dekkend 2018-5 I Geo-Info Wat is een plat dak? 39 in L0D2 een plat dak heeft is niet eenduidig te beantwoorden. Met name in historische stadscentra waar daken in alle soorten en maten voorkomen. Automatische afleiding is dan vaak nog complexer. Zie bijvoorbeeld figuur 2 en het tekstkader. LoDi3D-BAG Onze oplossing focust zich op de meeste haalbare representatie van de 3D-BAG: LoDi. Dergelijke modellen worden in Nederland al veelvuldig gegenereerd door diverse partijen op basis van BAG en AHN en worden gebruikt in toepassingen als windstroomsimulaties, voorspelling van energieverbruik en -verlies en geluidsimulaties (zie bijvoorbeeld De Kluijver en Van Tilburg, 2018). Waar veel gebruikers zich niet bewust van zijn, is dat er een groot aantal mogelijkheden zijn om gebouwen als blokken te modelleren op basis van hun 2D-polygoon. Zo kan het bovenste vlak van het blok de hoogte van de dakrand representeren, maar ook de nok- hoogte of de maximale hoogte (bijvoorbeeld schoorsteen). Ook de statistische berekening die wordt gebruikt om op te trekken, varieert. Daarnaast kan de 2D-polygoon de positie van muren representeren, maar het kan ook een projectie van de dakranden zijn, dus inclusief dakoverstek, zoals in veel gevallen in de BAG. Deze opties beïnvloeden de uitkomst van analyses waarvoor de LoDi-modellen worden panden zijn de hoogtepunten niet representatief, omdat de schoorstenen, ventilatiesystemen, of meubels op een dakterras zijn niet gemodelleerd). Bovendien zijn daken niet altijd eenduidig te definiëren. Bijvoorbeeld de vraag of een pand Figuur 2 - Zijn deze daken plat of niet©Google - Een belangrijke eerste stap bij het model leren van dakvormen is het detecteren van platte daken. Gebouwen met platte daken zijn ook goed om de nauwkeurig heid te bepalen van LoDi-panden, omdat in theorie de geometrie van LoDi en LoD2 met elkaar zouden moeten samenvallen (zie verderop in dit artikel: 'Kwaliteit van opgetrokken geometrie'). Wat we verstaan onder een plat dak, lijkt vanzelfsprekend. Maar kijkend naar de bebouwde realiteit, is dit het niet. Neem bijvoorbeeld de daken in Figuur 2. In een (kleine en niet representatieve) enquête vroegen we 28 mensen om voor deze gebou wen aan te geven of het wel of geen plat dak heeft. Over een aantal platte daken waren de geënquêteerden het unaniem eens. Maar over drie gebouwen (1, 3, en 7, lezend van links naar rechts en van boven naar beneden) waren de meningen verdeeld. Als het al moeilijk is om de werkelijkheid eenduidig te categoriseren door middel van menselijke interpretatie, hoe vertalen we dit dan in formele, door machine uitvoerbare reconstructies? Ook interessant is dat de respondenten aangaven dat de definitie van een 'plat dak' een verschillende betekenis kan hebben voor verschillende toepas singen. Een afvalwateringenieur wilde bijvoorbeeld graag weten wanneer het werkelijke vlakke oppervlak ten minste 50% van het totale oppervlak is, waar door de waterstroming significant wordt vertraagd, terwijl een vastgoedontwik kelaar geïnteresseerd is in die daken waarop een (klein) terras past en een klimaatexpert van de gemeente wil weer weten op hoeveel daken het mogelijk is om een groen dak te realiseren. In onze '3D-BAG' ontwikkelen we momen teel een methode om platte daken te detecteren welke informatie ook zal worden toegevoegd als attribuut. gebruikt. Tegelijkertijd is er vaak weinig bekend over de kwaliteit van de geautomati seerde LoDi-modellen. In ons initiatief hebben we daarom een oplos sing ontwikkeld voor het genereren, ontsluiten en actueel houden van een landsdekkende

Geo-Info | 2018 | | pagina 41