Maps go forever Column 2018-5 I Geo-Info De lezers van dit blad zullen het herkennen: karto- en geo-info is vrijwel altijd en overal om je heen zichtbaar. Je ziet het als je erop let. Omdat deze ontmoeting telkens weer een bron van inspiratie, kennis en plezier is, bestaat bij velen van ons de onbedwingbare neiging om ook anderen hierop te attenderen en met deze rijke bron in aanraking te brengen. Afgelopen zomer heb ik ter zake een ervaring van de buiten categorie opgedaan. Volkomen onverwacht werd ik gebombardeerd tot aca demic director van een summerschool die werd aangeboden door de Universiteit van Amsterdam (gsss.uva.nl/summer). Het onderwerp was Amsterdam Global City 1500-1800' en de doelgroep bestond uit pre-university studenten. Na de talrijke Engelse termen in de laatste twee regels zal het niemand verbazen dat de voertaal Engels was. In overleg met het summerschool hoofdkantoor was een programma opgesteld en zijn docenten aangezocht. De bedoeling was 's morgens een bepaald onderwerp bij de studenten te introduceren door middel van een college of presentatie, en 's middags een excursie te maken die het ochtendcollege op praktische en aanschouwelijke wijze verdiepte. En dat alles binnen de context van twee zonovergoten zomerweken in Amsterdam. De studenten zelf maakten met elkaar de sfeer natuurlijk. Deze pre-university kandidaten waren om te beginnen rijkelijk jong: 18, 17 en twee zelfs pas 16 jaar oud. Dat vergt ook wel meteen even schakelen qua focus! Anderzijds: deze bevoor rechte jonge mensen, zo heb ik ervaren, waren gretig, intel ligent, volstrekt niet verlegen en vastbesloten er iets moois van te maken. Sommigen hadden zich gedegen voorbereid en bovendien waren ze allemaal van zo ongelofelijk diverse uithoeken van de wereld afkomstig dat op voorhand optimale omstandigheden bestonden voor een paar dynamische weekjes. Van tevoren hadden mijn pupillen uiteraard het nodige onderzoek gedaan via de gebruikelijke kanalen die ons allen tegenwoordig ten dienste staan. Ze wisten dus hoe ik eruit zag en waar ik me professioneel mee bezighoud. En - zo bleek later gelukkig - dat had wel enige reserve opgeroepen. 'Kaarten, hadden sommigen gedacht, 'wat is daar nou aan. Maar tijdens de summerschool zelve stortten we ons geza menlijk op de geschiedenis van de hoofdstad en al spoedig had niemand meer reserves. De excursies brachten ons op veel meer plaatsen dan verwacht in contact met kaarten. En de studenten, door mij met toewijding geïnfecteerd, pikten het heel snel op. Een goed begin was een bezoek aan het Stadsarchief, waar de studenten na de nodige introductie met kleurpotloden en viltstiften aan de slag gingen om zelf een eenvoudige kaart van Amsterdam te tekenen. Opvallend waren voorts de uitbundig kartografisch geïnspireerde opstellingen in het Amsterdam Museum en het Grachtenmuseum. Niet alleen brachten ze de nodige informatie op visueel aantrekkelijke wijze sprekend tot leven, het resulteerde ook in een sfeer van internationale dynamiek, grenzen overschrijden, nieuwe horizonten verkennen. En telkens weer, nog vóór ik iets kon aanwijzen of vertellen, gingen al de vingers omhoog en wees er één 'professor Storm' op een mooie kaart een de muur. Als vader van twee kinderen - 24 en 21 nu - heb ik enige ervaring met adolescenten, en dat was maar goed ook. Want het ging gedurende die onvergetelijke twee weken over de verbluffende groei van Amsterdam, over kunst, het dagelijks leven, religie, de VOC en de minder mooie kant van het koloniale verleden. Maar het ging ook over andere zaken: iemand was een portemonnee kwijt, was misselijk gewor den, had een angstaanval, was de telefoon kwijt, tramkaart verloren, een migraineaanval, museumjaarkaart vergeten etc. Het had niks met mijn historisch-kartografische kennis te maken, maar dat ik die portemonnee terugvond, was een hoogtepunt. Ik was, kortom, niet alleen hun 'professor, maar ook voor eventjes hun pappa. In de snelkookpan die we tijdens die twee zonnige weken met elkaar creëerden ontstond iets onvergetelijks. Dat ik deel uitmaakte van dat succes was misschien een verdienste maar ook een voorrecht, en dat stemt dankbaar. Mooier nog is een groep jonge mensen die nog nooit serieus na hadden nagedacht over de grenzeloze mogelijkheden en beteke nis van kartografische informatie hiermee in aanraking zijn gebracht. Dat de boodschap overgekomen was, bleek uit de aandoenlijke kaart die ik kreeg op het moeilijke moment van afscheid nemen: "I love maps now because of you" schreef er één. Een ander deed me een prachtig credo cadeau: "Maps go forever"' Daaraan hoeft niets te worden toegevoegd. Ik kijk nu al uit naar een volgende keer. Reinder Storm Conservator Cartografie, Geografie Reizen Bijzondere Collecties Universiteit van Amsterdam r.storm@uva.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 45