Agrifood meets Geo 14-12-2018 15 jaar MSc GIS 15 years MGI Verslag ZLTO, HAS Hogeschool en Ruimteschepper organiseerden op 27 september voor de tweede keer een interactieve kennis- en netwerkdag in Den Bosch over de relatie tussen agri en geo. Op 14 december 2018 bestaat de MSc opleiding Geo-Information Science bij Wageningen University 15 jaar. 48 I Geo-Info I 2018-5 Celebrating 15 years of MSc Geo-Information Science Graduale s! Het ochtendprogramma bestond uit 6 presenta ties en 's middags waren er 4 workshops. Doel van de dag: nieuwe inzichten en oplossingen delen en bespreken op het gebied van geodata in de agrarische sector en het voedselsysteem. Theo Thewessen, HAS Lector, sprak over het Internet of Food dat in wording is. Dat is het geheel van relaties tussen boeren, detailhan del, consumenten en de leefomgeving. Naar zijn idee moeten er kortere ketens komen tussen producenten en consumenten. In die ketens moet transparantie zijn over zaken als herkomst, versheid en prijsopbouw. Volgens hem is daarvoor een digitaal platform nodig. In die korte ketens is micro-logistiek van belang en is de rol van geodata belangrijk. Na hem introduceerde Willem-Jan van den Heuvel de nog jonge Jheronimus Academy of Data Science, gevolgd door Lara Plandsoen van IBM. Zij sprak over de blockchain techniek. Beide sprekers zagen wel toepassingsmogelijkheden voor hun expertise in die korte ketens. Na de pauze bepleitte Sener Celik (Joindata) het afbreken van de 'datasilo's', waar boeren mee te maken hebben. De verschillende leve ranciers van agrarische apparatuur verzamelen data over apparatuur gebruik door de boeren en houden die voor zichzelf. Dat bemoeilijkt de toepassing van data science op het niveau van het bedrijf als geheel. Hij wierp de vraag op of het wel de eigenaars van de data zijn die ervan profiteren. Hij vindt dat deze data meer gedeeld moeten worden. Op naar de volgende fase: 'Connected Platforms'. Pieter van Hout, ZLTO projectleider innovatie, stelde dat geodata onmisbaar is bij realisatie van de kringlooplandbouw als voorgesteld in de visie van minister Carola Schouten. Hij besprak een aantal aspecten van het agrarisch bedrijf om dat te illustreren. Transparantie en traceerbaarheid rond herkomst en productie wijze zijn van groot belang voor de consu ment om te kunnen kiezen. Als laatste spreker van de ochtend presen teerde Alexander Hoff (Nelen-Schuurmans) het project over ondersteuning van de rijstbouw in Vietnam, met behulp van satellietdata en smartphones (eerder in dit blad beschreven). 's Middags presenteerde Aleid Dik, in één van de vier workshops, de vertaalde versie van de Schotse Cool Farm Tool, waarmee een akker bouwer kan uitrekenen hoeveel broeikasgas (koolzuur, lachgas, methaan) wordt veroor zaakt door varianten van teelthandelingen (bv. het soort kunstmest, wel of niet ploegen etc.) per gewas. Opgemerkt werd dat, hoewel nuttig, de functionaliteit en de grafische weergave beter kunnen. Samenvattend zou je kunnen zeggen dat met name bij ZLTO en HAS concepten worden uitgewerkt voor een andere organisatie van agrarische productie en de afzet ervan in de nabije toekomst. Daarbij is geodata over dieren en gewas onmisbaar. Ook invloed op het milieu is aanmerkelijk, zoals de Cool Farm Tool toont. Organisatorisch zullen er ook zaken veranderen, zoals de relaties van boeren met consumenten, de supermarkten en met de leveranciers van hun apparatuur. Een rol voor blockchain bij de beoogde platforms voor de kortere ketens lijkt aannemelijk. Frans Rip, redacteur Het Geo-information and Remote Sensing Lab wil dat graag vieren met hun afgestudeerden op de campus van Wageningen University. Het programma van de dag staat op www.wur.nl/en/show/Fifteen_years_MGI.htm

Geo-Info | 2018 | | pagina 50