Een blik in de wereld van Studenten in beeld Vroegtijdig samen werken verhoogt de kwaliteit van oplossingen! Resultaten van een afstudeeronderzoek naar publieksparticipatie en digitale participatietools Doorgaans worden verschillende begrippen gebruikt om participatie te duiden. In Nederland worden de begrippen overheids- en burgerparticipatie vaak gehanteerd, waarvan de betekenis afhankelijk is van de belanghebbenden en de context. Het is in veel gevallen een complex onderwerp met een dosis emotionele waarde, waarbij het altijd draait om maatwerk. Door de digitalisering van de Nederlandse maatschappij zijn er veel verschillende digitale participatietools beschikbaar. Met deze digitale tools is het mogelijk om sneller, beter en meer mensen te laten participeren in participatieprocessen. Maar de vraag is nu in hoeverre deze digitale tools effectief zijn en welke gebruikswijzen deze tools kennen. 4 Geo-Info I 2018-5 Door Rick Heger en Michelle Smedts Belang van participatie en de digitale tools Het bevolkingsaantal van Nederland blijft stijgen. Er moeten honderdduizenden wonin gen bijgebouwd worden en de infrastructuur groeit, waardoor de hoeveelheid beschikbare ruimte alsmaar schaarser wordt. Deze schaar ste vraagt om het slimmer omgaan met de openbare ruimte. De veranderingen en verbe teringen hebben invloed op de leefomgeving! De digitalisering en het daarbij horend mondi ger worden van de burger zorgt ervoor dat ini tiatieven steeds vaker opgezet worden door de 'gewone burger'. De burger wil steeds actiever betrokken worden bij processen en projecten in de leefomgeving. Daarnaast wordt in 2021, door middel van de Omgevingswet, participatie bin nen processen en projecten in de leefomgeving verplicht vanuit wet- en regelgeving [1]. De vraag is nu of digitale tools een bijdrage kunnen leveren aan participatieprocessen, met het oog op de nieuwe Omgevingswet. Digitalisering verbetert de informatiepositie van zowel burgers als (overheids)instanties [2]. Een digitaal participatietool wordt gezien als een hulpmiddel dat een participatieproces faci- liteert. Het contact tussen publiek en instanties kan sneller en laagdrempeliger worden met de inzet van digitale tools. Een groot voordeel van dergelijke tools is het verhogen van het aantal respondenten. Dit leidt tot een verbetering van de representativiteit en daarmee tot een groter draagvlak. Een aandachtspunt is dat met digi tale tools niet vanzelfsprekend ieder segment van de beoogde doelgroep wordt bereikt. Denk hierbij aan kinderen of ouderen die niet in het bezit zijn van een computer, tablet of smartphone, of onvoldoende vaardigheden bezitten om met een computer om te gaan [3]. Het is daarom van belang dat digitale tools niet als vervanging worden gezien van de analoge participatieprocessen en tools, maar als een zeer waardevolle toevoeging. GeoDesign PPGIS Voorbeelden van digitale tools, waarbij de meningen, ideeën en behoeften van burgers met locatie intelligentie en digitale kaarten worden gecombineerd, krijgen het etiket 'PPGIS', dat voor Public Participation Geographical Infor mation System staat [4]. Het doel van PPGIS is het verbeteren van transparantie tussen overheid en burger, de invloed op overheidsbeleid vergroten, lokale kennis opnemen in besluitvorming en complexe ruimtelijke informatie integreren en in een context plaatsen. De reden dat GIS bij parti cipatie wordt ingezet, is omdat ruimtelijke vraag stukken het best aangepakt kunnen worden met een ruimtelijke en visuele benadering [5]. Deze visuele benadering komt voort uit de zogenaamde designmethode GeoDesign. Geo en Design staan in deze methode centraal. GeoDesign wordt ook wel omschre ven als ontwerpen in de geografische ruimte. Met als doel collaboratieve planning te onder steunen en meer efficiënte en duurzamere benadering van plannen na te streven [6]. Het gevolg is dat een grotere groep burgers participeert in collaboratieve planningen dan in planningen waarbij ruimtelijke ontwikkeling en het design ervan apart worden benaderd. Toolanalyse De kwaliteiten van een digitaal participatietool kunnen vanuit twee oogpunten beoordeeld worden. Enerzijds vanuit de respondent (bur ger), anderzijds vanuit de inrichter (overheids instantie). Dit is wenselijk, omdat vanuit beide rollen de kwaliteiten (onder andere werking en interface) van een tool verschillend wordt erva-

Geo-Info | 2018 | | pagina 6