Waarom een feministische kaart beter voor Nederlandse fietsers is Column <u Z 2018-5 I Geo-Info Ik was verbaasd. Ik liep naar binnen en er waren zowel vrouwen als mannen in de zaal. Uiteindelijk was de verdeling vijftien vrouwen en veertien mannen. Dat was anders dan ik gewend was. Het kan dus wel. Begin mei 2018 ging ik naar een bijeenkomst van Map- Time te Amsterdam. Een avond die een aantal keer per jaar plaatsvindt en waar iedereen welkom is die iets met kaarten heeft: van Tomtom-gebruiker, kartograaf, landmeter tot geodeet. Iedere keer is er een ander thema. Ik heb al verschil lende thema's langs zien komen, zoals 'Electorale geografie, 'Reliëfweergave op kaarten' en 'QGIS-workshop, Ditmaal was de titel 'Practical introduction into feminist cartography, met een presentatie van Meghan Kelly (Wisconsin-Madison, VS). Ik had werkelijk geen flauw idee wat ik me daarbij moest voorstellen, maar intrigerend klonk het zeker. Het is in ieder geval een titel die je op meerdere manieren kunt interpreteren. Een goede reden om te beginnen met het discussiëren in kleine groepjes over de vraag wat mensen verstaan onder feminisme. Ons groepje (m/v) formuleerde ter men rondom inclusiviteit, macht en gelijkheid. Later hoorden we ook de associaties van de anderen. Eén van de mannelijke deelnemers vond feminisme zelfs bedreigend klinken. Dat klinkt ook wel weer logisch. Toch zou het voor mij zo mak kelijk zijn om dat zomaar uit het oog te verliezen. Het klinkt vanuit mijn standpunt immers weer zo misplaatst. Ik waardeer die uitspraak wel enorm, want hoe was ik er anders achter gekomen dat dat óók een rol kan spelen? Ook in Amsterdam, anno 2018. Uiteindelijk konden we ons vinden in een lijst van principes met onder andere 'Examine power and aspire to empower, 'consider context and subjectivity' en 'make labor visible' (D'Ignazio en Klein, 2016). Inclusiviteit is daarbij het sleu telwoord. Het gaat over het niet buitensluiten van groepen en individuen. Een thema dat op meerdere vlakken van de samenleving speelt. Daarna gingen we aan de slag met een opdracht. Inclusie was het centrale thema. Wij analyseerden een bord van een fietsenstalling. Daarop was een schematische afbeelding te zien met een diep gebogen persoon erop, een racefiets dus. Fietsenstallingen genoeg in de Randstad, maar daar staan vooral stadsfietsen. En al zie je steeds meer vrouwen op een racefiets, wielrenners zijn toch wel een slag apart. De grootste groep van hen heeft zelfs een eigen afkorting (MAMIL: middle-aged men in lycra). Ons groepje was het unaniem eens dat het op z'n minst opmerkelijk was dat er voor zo'n algemene voorziening als een fietsenstalling een icoon wordt gebruikt van zo'n specifieke groep (die niet echt zichtbaar is in openbare fietsenstallingen). Als recreatieve fietser zet ik mijn randonneur ook in mijn eigen schuurtje en in de stalling van het station plaats ik dagelijks mijn stadsfiets. Het was vrij eenvoudig om het icoon van de racefiets om te zetten naar een meer algemene stadsfiets. Zet de berijder rechtop, et voila. Of zelfs een fiets zonder berijder - je laat immers je fiets ook alleen achter in een stalling. Je kan het nog wel over het model hebben: een heren- of damesfiets. Zelf gebruik ik beide en is het voor mijn eigen beleving gelijk. Anderen zouden daar anders over kunnen denken. Op de kaart lijkt een fiets zo'n klein detail en toch bespeurde ik een prettig tevreden gevoel daarna. We hadden een icoon dat minder specifiek was en waar ik me ook door aangesproken voelde. Daarvóór was die plek alleen voor anderen, waar ik misschien ook wel gebruik van kon maken. Nu had ik ook een plek voor mijn fiets gekregen. Meghan verklaarde lachend dat ze niet eerder had meegemaakt dat er zoveel aandacht voor het icoon van de fietsenstalling was. Op wereldschaal gezien zijn wij fietsers in de minderheid, maar voor ons bleek het relevant om een pas send icoon van een fiets op de kaart te hebben. Want anders herkennen we onszelf er niet in en gaat het over 'anderen, En als je in Nederland de meerderheid van de fietsers buiten sluit, verlies je een groot aantal waardevolle deelnemers. Chantal Melser CBS, afdeling Regio en Ruimte. Zij schrijft deze column op persoonlijke titel. c.melser@cbs.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 9