3D-inputgegevens voor g gegenereerd uit landsdek Geluid is een groot probleem in stedelijk gebied. Om geluids overlast te verminderen, voeren vele overheidsorganisaties op allerlei niveaus geluidstudies uit. Geluidssimulatie is hierin een belangrijk onderdeel. De rekenmethode voor de simulatie van geluid is in Nederland gestandaardiseerd. Maar de benodigde 3D-inputgegevens worden voor iedere geluidstudie opnieuw gecreëerd. Dit is niet efficiënt, maar evenzo belangrijk is dat verschillen in inputgegevens kunnen leiden tot verschillen in de uitkomsten. Daarom bekijken we in een samenwerking van RIVM, Rijkswaterstaat, het Kadaster, IPO en de TU Delft hoe de benodigde inputgegevens over de fysieke ruimte automatisch kunnen worden gegenereerd uit landsdekkende gegevensbronnen zoals de BGT, de BAG en het AHN en voor overheden beschikbaar kan worden gesteld. Aanleiding van deze samenwerking 8 Geo-Info I 2018-6 Door Ravi Peters, Tom Commandeur, Balazs Dukai en Jantien Stoter Bij geluidssimulatie wordt de geluidsbelasting berekend op rekenpunten op basis van infor matie over de 3D-ligging van de geluidbron enerzijds (voor de simulatie van de geluidse missie) en de 3D-ligging van terrein en omge vingsobjecten anderzijds (voor de simulatie van geluidoverdracht). Deze gegevens worden momenteel door verschillende partijen gege nereerd (zie bijvoorbeeld De Kluijver en Van Tilburg, 2018). Naast de verschillen in opbouw, kwaliteit en actualiteit van de data en daarmee resulterende verschillen in uitkomsten, is het niet efficiënt dat er tijd en geld wordt geïnves teerd om de 3D-inputgegevens van dezelfde gebieden meerdere malen te reconstrueren. Dat is de aanleiding van dit initiatief, zie kader. In ons project genereren we gegevens over de fysieke omgeving die nodig zijn om geluidsover- In het kader van de Wet Milieubeheer en de Wet Geluidhinder, die beide zullen opgaan in de nieuwe Omgevingswet, moeten over heden op verschillende niveaus (Rijkswa terstaat, maar ook gemeenten, waterschap pen, provincies en ProRail) regelmatig geluidstudies uitvoeren bij wijziging of aanleg van wegen en spoorwegen of ten behoeve van bouwplannen. Daarnaast voe ren RWS en ProRail ook nog eens geluid studies uit voor het monitoren van de geluidproductie van hoofdinfrastructuur om, indien nodig, maatregelen te kunnen nemen ter beperking van geluidbelasting. Met de komst van de Omgevingswet zal die systematiek van deze geluidproductie- plafonds (SWUNGi) worden uitgebreid met provinciale wegen (SWUNG2). Geluidstu dies, en daarmee geluidssimulaties, zullen daarbij steeds talrijker worden. Het doel van het initiatief (beschreven in dit artikel) is om de benodigde inputgegevens voor geluidssimulaties met een adequate kwaliteit te standaardiseren en op basis van landsdekkende, beschikbare gegevens te genereren en beschikbaar te stellen voor overheden. De meewerkende partijen hebben hierin verschillende rollen. Arnaud Kok (RIVM) participeert als geluidsexpert. RIVM is in Nederland de overheidsinstantie die verantwoordelijk is voor het beheer van het reken- en meetvoorschrift geluid. Daar naast is RIVM betrokken bij de benodigde informatieproducten die ontwikkeld moeten worden voor de Omgevingswet. Geluidsexperts van RWS (Richard Jonker en Renez Nota) zijn betrokken in hun rol als overheidsinstantie die de taak heeft om zelf geluidstudies uit te voeren en om geluid productie te monitoren langs rijkswegen. Maar RWS (Niels Kinneging) kijkt ook mee als medefinancierder van de AHN, omdat dit project een belangrijke toepassing van de AHN-data is en inzicht geeft in gewenste toekomstige ontwikkelingen ervan. Frank IJpelaar, van de provincie Groningen, is ook als geluidsexpert betrokken en verte genwoordigt daarbij de werkgroep geluid van het Interprovinciaal Overleg (IPO). De 3D-Geoinformation-onderzoeksgroep van de TU Delft (waar de auteurs van dit artikel werkzaam zijn) ontwikkelt de (open source) methodes om de inputgegevens te genereren op basis van advies van de geluidsexperts van RWS, IPO en RIVM. Kadaster zal als geo-data voorziener de ontwikkelde methodes opschalen naar heel Nederland en de 3D-inputgegevens in een volgende versie landsdekkend genereren. Het Kadaster gebruikt deze case ook om ervaring op te doen met het genereren en beschikbare stellen van gebruikers speci fieke 3D-gegevens voor andere domeinen, denk aan energie, bouw, luchtkwaliteit etc. Betrokken personen van het Kadaster zijn: Marc Post, Ben Bruns, Steven Mekking en Jantien Stoter. Een eerste resultaat van de gegenereerde 3D-inputgegevens voor geluidssimulaties zal in samenspraak met het werkveld worden verbeterd. Aanvullend zal worden onderzocht op welke manier de voorzie ning die deze data beschikbaar zal stellen het beste vormgegeven kan worden.

Geo-Info | 2018 | | pagina 10