Frisse blikken Kees Jansen Van de bestuurstafel 2018-6 I Geo-Info 13 Tijdens de ALV op de GeoBuzz in november 2017 ben ik aangetreden als nieuw GIN-bestuurslid. Relatief nieuw in het geo-werkveld ben ik ingestapt met onder meer de portefeuille Onderwijs en Onderzoek. Gezien mijn func tie bij Aeres Hogechool Almere als studieleider Geo media design is dit een goede koppeling. Ik heb het eerste jaar als bestuurslid de tijd genomen om mij verder te verdiepen in de geo-wereld en de leden van GIN. Frisse blik als relatieve nieuwkomer Als nieuwkomer binnen het bestuur heb ik met een bewust onbevangen en frisse blik beschouwd wat er zich allemaal afspeelt in de geo-branche. Welke inhoudelijke topics er spelen, welke organisatorische vraagstukken en processen leven binnen de diverse bedrijven, organisaties, kennisinstitu ten en geo-gerelateerde opleidingen. Dit heeft bij mij de nodige verwonde ring opgeroepen. Inzoomend op onderwijs ervaar ik een sterk versplinterd veld: er ontbreekt een goed, helder overzicht van alle (deel)opleidingen. Ondanks diverse goede pogingen van docenten en opleidingsdirecteuren die zich betrokken voelen, blijft echte uitwisseling en afstemming nog mager. Ik ervaar het zelf ook. Met alle goede bedoelingen dendert de trein van de eigen opleiding in volle snelheid door. Binnen onderwijsland is er maar weinig ruimte in tijd en middelen (financiën) om hier goed in door te pakken. Toch is beperkte tijd en middelen niet het enige: ik ervaar ook dat het nog steeds is 'eigen toko eerst. Dit is een logisch gevolg van het marktdenken dat helaas ook in het onderwijs is geslopen en een sterke stempel drukt. Docenten worden continu afgerekend op efficiëntie: veel studenten werven en zo snel mogelijk met een diploma op de arbeidsmarkt afleveren. Dat komt een goede afstemming van opleidingen en het curriculum écht niet ten goede. Sterker nog: het zou los moeten staan van het efficiëntie- denken dat zo domineert in deze tijd. Vanuit die insteek probeer ik, samen met betrokken collega's, een stap te maken naar een beter afgestemd geo- opleidingenveld. Mijn functie binnen het GIN-bestuur is daarbij een prima vehikel. In 2019 wil ik me richten op een hernieuwde kennismaking met de diverse opleidingen in Nederland en de verbinding aan het GIN versterken. Als studieleider Geo media design (GMD) aan de Aeres Hogeschool Almere ervaar ik vrijwel dagelijks dat het werkveld om deze nieuwe inzich ten staat te springen. Ik heb vrijwel elke week wel een of twee afspraken staan met bedrijven die graag iets met onze studenten samendoen, van stages tot afstudeerprojecten. Hetzelfde hoor ik van onze collega's GMD bij HAS Hogeschool in Den Bosch. Geo-bedrijven en overheden zitten te springen om jongeren die eigentijds kunnen visualiseren (van 3D tot dynamische kaarten) en kennis hebben van eigentijdse analyses met online geo-media. En dezelfde geluiden hoor ik ook bij onze onderwijscollega's met geo-opleidingen op MBO en wetenschappelijk niveau. De vraag is hoe we studenten als aankomend professional ook een plek kunnen geven binnen het GIN als platform. Jong GIN trekt hier ook hard aan en maakt hier mooie stappen mee, zoals in de bijeenkomst met studie verenigingen van geo-opleidingen op 27 september 2018. Ook de GIN-NCG-Scriptieprijs is een initiatief dat hier goed aan bijdraagt. Op het GIN-gala van 19 november 2018 is de prijs voor de 2e keer uitgereikt aan een veelbelovende student. Als GIN-bestuur ondersteunen we deze acties van harte. We zetten er op in om de Scriptieprijs uit te laten groeien tot een mooie traditie. Daarnaast speel ik met de gedachte om mogelijk ook een 'studentenraad' te laten meedenken met onze vereniging. Nieuwe leden GIN-bestuur nodig Naast dat twee bestuursleden in 2018 zijn weggevallen, zullen in 2019 drie van de huidige bestuursleden het GIN-bestuur gaan verlaten. Er is dus niet alleen ruimte, maar grote noodzaak voor een nieuwe frisse instroom. Gelukkig hebben twee jong professionals zich al aangemeld als bestuurs lid. Een daarvan is tijdens de ALV op 20 november al in functie getreden. Carline Amsing: van harte welkom! Maar er kan nog meer bij. Ik doe een oproep aan alle jonge geo-professionals die zich geroepen voelen om het bestuur te komen versterken en actief bij te dragen aan het verstevigen van onze vereniging. We gaan in 2019 het 16e jaar in van onze mooie vereniging: daar hebben we actieve mensen bij nodig die willen investeren in nieuw elan. Ben jij dat? Meld je dan nu aan! Frisse blik vanuit jongeren en studenten Daarnaast zie ik het als persoonlijke missie om studenten in aanraking te laten komen met de sterk veranderende geo-wereld. Ik wil binnen het GIN-bestuur de schakel zijn tussen de jonge aankomende en de reeds gevestigde generatie geo-professionals. De geo-wereld is sterk in verande ring. Denk bijvoorbeeld aan serious gaming op basis van serious big (open) data. Of aan 3D-GIS-visualisaties dat mede door de Omgevingswet sterk in opkomst is. Geo-data in apps, die real-time analyses doen en toegepast laten zien voor de eindgebruikers. Juist de nieuwe (aankomende) generatie brengt een frisse blik mee om deze transitie goed vorm te geven.

Geo-Info | 2018 | | pagina 15