25 jaar Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis Verslag Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis (TWG, alleen voor de natte waterstaatsgeschiedenis en gedragen door de Unie van Waterschappen) was er op 8 november 2018 een jubileumsymposium. De plaats was bij de Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen van de TU Delft. Geo-Info I 2018-6 Gastelse kaart van 1565... Er waren 35 bezoekers (nagenoeg alleen manne lijke). Tijdens de middag reageerden vijf sprekers op het jubileumnummer van het halfjaarlijkse, veelal kaartrijke tijdschrift. Dat was nu een dubbele uitgave 2018-1 en 2 met een viertal academische beschouwingen rond vijfentwintig jaar waterstaatsgeschiedenis. De voorzittende redactiesecretaris dr.ir. Maurits W. Ertsen (TU Delft) vatte de nog ongelezen artikelen eerst samen en verklapte al dat er in het tijdschrift nog nooit over Limburg was geschreven. De vijf vrouwelijke sprekers waren: Drs. Ellen Vreenegoor, senior adviseur erfgoed en ruimte bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Gemeenten en waterschappen moeten voor 2023 een gestandaardiseerde stresstest voor wateroverlast uitvoeren. Zij zag ingenieursbureaus daarbij alleen 'de AHN op de topkaart leggen'. Met ook historisch materiaal erbij kan men bij voorbeeld kennis verkrijgen over oude duikers die werden gedicht bij de aanleg van nieuwbouwwij ken. Pas na dat dichten kwam er wateroverlast! Prof.dr. Lotte Jensen, hoogleraar Nederlandse taal en cultuur van de Radboud Universiteit. Zij haalde haar recente oratie 'Wij tegen het water' aan en pleitte voor meer visuele en literaire aandacht in het tijdschrift ('Wat drijft daar op die golf? Het is een wieg!'). Prof.dr. Maaike van Berkel, hoogleraar Middel eeuwse geschiedenis van de Radboud Universi teit. Zij is bezig met middeleeuws stadswater in het Midden Oosten en stelde de vraag of het niet toekomstbestendiger is om verantwoordelijkhe den in lagen op diverse niveaus neer te leggen. Dr. Milja van Tielhofvan het Huygens Instituut voor Nederlandse Geschiedenis. Het viel haar op dat het de laatste 25 jaar soepeler in de waterwe reld gaat dan daarvoor. Deze 'vrouwenverzame laar' memoreerde ook dat er sinds Smit-Kroes in 1982 35 jaar vrouwelijke ministers van waterstaat waren! In de waterstaatsgeschiedenis waren vrouwen vaak slachtoffers bij rampen of kregen als molenares de functie van hun overleden echtgenoot. Prof.dr. Petra van Dam, de 'eigen' hoogleraar waterstaatsgeschiedenis aan de Vrije Universiteit van de vereniging. Zij weerlegde de academisch verplichte globalisering wat door erop te wijzen dat 'ons onderzoek naar mensen en water iets bijzonders is in de westerse wereld'. Zij had veel kaartbeelden en memoreerde ook de 'onder- steundende functie zoals die van landmeter'. Bij de discussie na de pauze wees ze er ook op dat het Nederlandse woord 'waterstaat' pas uit de 19e eeuw is en ze alleen haar Engelse leerstoel- naam niet hoeft uit te leggen (Chair for the History of Water Management and Hydraulics). Zo ontstond er ook wat discussie over de duurzaamheid van de naam van de vereniging en van het tijdschrift In het jubileumnummer van het tijdschrift zit een voor geodeten aparte oude illustratie. In de bespreking van het Brabantse boek 'Polders in kaart' koos men een fragment van de 'Gastelse kaart' van 1565 waarop de landmeters ook zichzelf in beeld brachten, achtervolgd door een hond! Adri den Boer, redacteur met daarop ook landmeters!

Geo-Info | 2018 | | pagina 16