Geodetische Lijn 52-Noord bij Verslag Begrip 'Geodetische Lijn' nu divers Sinds de zomer loopt er vanaf de het kopgebouw van de Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG) een brede blauwe lijn over de campus van de TU Delft. Bij het andere uiteinde kwamen tussen het fietspad en het water aan de Mekelweg nog zes parallelle stukjes korte grijze lijnen met informatiepalen. Tastbare tijdlijn 16 Geo-Info 2018-6 Op 25 oktober openden een Delftse wethouder en de rector van de TU deze verbeelding van 'De Geodetische Lijn' 52.oooo°NB. (Deze geodetische lijn slaat overdrachtelijk op het monument en is niet letterlijk een geodetische lijn: de kortste ver binding tussen twee punten op een oppervlak). dat die ontdekking eerst nog werd bestreden ook! Wethouder Bas Vollebregt memoreerde het Engelse mottto van zijn oud-Hollandse stad: 'Delft creating history'. Ook beroemde 'landmeters' als Stevin en Van Leeuwenhoek vergat hij niet. Uniek was voor de historie van het verticale referentiestelsel zijn stelling: 'Het NAP is hier gemaakt en voor het eerst gemeten' Figuur 2 - Ramon Hanssen: geestelijke vader van de verbeelding van 52-Noord. www.delta.tudelft.nl Figuur 1 - De lijn 52-Noord in de richting van het CiTG -kopgebouw (en de jongste toeschouwer bij de opening). II In november 2011 spoten Hanssen en consorten de lijn al stiekem met een spuitbus op de stoep. Het idee voor een mooi ontwerp pitchte hij bij het college van bestuur en bij de decanen van Civiele Techniek en Geowetenschappen en Industrieel Ontwerpen. Hanssen: "Het leuke van de breedte graad is dat er een tijdseffect in zit. Het Euraziatische continent beweegt namelijk richting het noordoosten. Je ziet de lijn dus 'zakken'. De lijn lag in het verleden ergens anders en daarmee kun je de factor 'tijd' op de campus zichtbaar maken. Uit berekeningen blijkt dat het continent 16 millimeter per jaar naar het noorden schuift." Hanssens plan bleef een tijd liggen, totdat Michael van der Meer, hoofd van het Science Centre, het oppakte. Er mocht niet zomaar een streep door de campus worden getrok ken, maar nu, zeven jaar ofwel 11,2 centime ter later, loopt er dan toch een lijn door de campus. Hij is te vinden tussen het glazen kopgebouw van de faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen en 3mE. De blauwe lijn heeft in de kern een witte strook met daarin een zwarte streep van zestien millimeter breed. Die streep markeert de plek waar de 52ste breedte graad lag op 1 januari 2018. Voor wie het gaat meten: nu ligt hij dus al niet meer op die plek. "De breedte van de zwarte lijn is de verschuiving per jaar", verdui delijkt Hanssen. Er waren korte toespraken bij een helaas weigerende geluidsinstallatie. Jan Dirk Jansen, sinds mei 2018 decaan van de faculteit, zag de lijn eigentijds als een verbindende lijn. Initiator prof.dr.ir. Ramon Hanssen wees erop dat het schuiven van de tektonische platen en dus de breedtegraad pas rond 1930 bekend werd en

Geo-Info | 2018 | | pagina 18