TU Delft ,g'j' - 2018-6 I Geo-Info 17 51-Noort) In het Jaar 1 Net begin van So wülera NUiWHpg. De S2* JmOteswd lag bijna 32 meter noffdenjker dan ft huidige posift. 52-North In Year 1 The bcginnhïj ef the Common Fra. The Bnd latitude <S inmost 32 metres north Cf ltJ20!S position. Figuur3 - Tijdelijke levende lijn van deels uniform geklede CiTG'ers bij de opening. (er waren geen Amsterdammers bij en in Delft mankeert kennelijk ook het boek van Petra van Dam uit 2018 al). Rector Magnificus prof.dr.ir. Tim van der Hagen herinnerde eraan dat geodeet Lipkens vanaf 1843 zijn eerste voorganger was. Hij zag echter de verbeelde lijn ook als een scheiding Figuur 4 - Informatiepaneel langs de Mekelweg. tussen de noordelijken en de zuidelijken op de campus: zeg maar die van bouwkunde en van lucht- en ruimtevaart. De sprekers toeterden vervolgens een levende lijn van mensen met 52-Northshirts in bewe ging en zij stapten massaal over de lijn heen. Tijdseffect Om het tijdseffect te laten zien, zijn er dus zes grijze lijntjes parallel aan de grote blauwe aangebracht die belangrijke 'Delftse gebeurte nissen' markeren. De eerste lijn ligt 2,79 meter noordelijker en markeert de oprichting van de TU in 1842. De volgende drie lijnen staan voor gebeurtenissen in de 'Gouden Eeuw': De eerste maal dat de Delftse onderzoe ker Antoni van Leeuwenhoek bacteriën beschrijft, in 1676. Die lijn ligt 5,4 meter noordelijker dan de positie in 2018. De ontsnapping van Delftenaar Hugo de Groot in een boekenkist uit Slot Loevestein in 1621. Die lijn ligt 6,3 meter noordelijker dan in 2018. De moord op Willem van Oranje in Delft in 1584; 6,9 meter noordelijker dan in 2018. De vijfde lijn ligt op twaalf meter afstand van de blauwe: daar lag de 52e breedtegraad in het jaar 1246, toen Delft stadsrechten kreeg. De laatste lijn, op 32 meter afstand, geeft het begin van de westerse christelijke jaartelling aan: het jaar 1. Professor Hanssen zei het in zijn toespraak nog: Figuur 5 - Bordje over '52-Noord in het jaar 1' (BC=Before Christ, AD= Anno Domini, het jaar des Heren). "Het jaar 0 bestaat niet!" Eerder zei hij voor een TUD-publicatie: "De gedachte is dat als je nu hier komt studeren en je dat nominaal zou doen - dus drie jaar bachelor en twee jaar master - de lijn 5x16 millimeter 8 centimeter is verschoven." Voor de officiële opening van de lijn was al een filmpje gemaakt. Twee masterstudenten Geoscience and Remote Sensing trokken een tijdelijke blauwe lijn over het bureau van rector Van der Hagen. De denkbeeldige lijn loopt namelijk recht over diens vergadertafel (en niet over die van Hanssen). Tot slot: zie ook www.tudelft.nl/citg/onderzoek/stories-of-science/! Referenties www.delta.tudelft.nl/article/waarom-loopt-er-een-blauwe- lijn-over-de-campus (Connie van Uffelen, 23 augustus 2018) Adri den Boer, redacteur

Geo-Info | 2018 | | pagina 19