and Joint Divisions and 2018-6 I Geo-Info 19 Figuur 2 - Uitleg op het voormalige slagveld door E tienne Rooms, expert in historische krijgskunde, over het verloop van de Slag bij Waterloo. Foto: Tjeerd Tichelaar. over 'Aardrijkskundige namen als culturele erfenis', was opgebouwd rond een keynote address van prof. dr. Kaisa Rautio Helander, een Noorse vertegenwoordigster van de Samische gemeenschap, die de officiële politiek en wet geving aangaande aardrijkskundige namen toetste aan de plaatselijke praktijk, en dat werd gevolgd door een algemene discussie over de bescherming van namen van minderheden. Samenwerkingsverbanden De UNGEGN is opgebouwd uit regionale samen werkingsverbanden, de afdelingen ('divisions'), en drie van die afdelingen vergaderden in de marge van dit symposium. De Nederlands- en Duitstalige afdeling (Dutch- and German-spea king Division, DGSD), waarin Nederland, België, Suriname en Zuid-Afrika samenwerken met Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, hield een gezamenlijk overleg met de Noordelijke afdeling (Norden Division), waar IJsland, Denemarken (met Groenland en de Faeröer), Noorwegen, Zweden en Finland deel van uitmaken. Ook was er een vergadering van de Franstalige afdeling (Zwitserland, België, Frankrijk, Canada en een aantal Afrikaanse landen). Daarnaast opereren er in UNGEGN-verband een tiental werkgroe pen en drie daarvan hadden dit symposium aangegrepen om de voortgang van hun werkzaamheden te bespreken: twee van de drie bovenvermelde werkgroepen vergaderden ook de zaterdag nog door. Organisatie symposium Het symposium was voorbereid en opgezet door Ingvil Nordland (Noorse Taalraad) en Jasper Hogerwerf (Kadaster), die de coör dinatie voor zijn rekening nam. Jean-Yves Pirlot (NGI België) zorgde voor de logistiek ter plaatse en Peder Gammeltoft (Universiteit van Bergen) en Tjeerd Tichelaar (Noordhoff Uitgevers) namen als voorzitters de honneurs waar. Het Nationaal Geografisch Instituut en het Kadaster hadden de accommodatie en de catering voor hun rekening genomen. Er was ook voor een sociaal programma gezorgd, waaronder een stadswandeling door Brussel en een bezoek aan Waterloo waar de prins van Oranje 203 jaar geleden, samen met de Britten en Duitsers, Napoleon versloeg. Omdat de bijeenkomsten van de UNGEGN de laatste 10 jaar niet meer in Europa gehouden zijn, was het van groot belang dat deze regionale bijeenkomst in Brussel werd georganiseerd, zodat een groot aantal Europese naamkundigen en kar- tografen de mogelijkheid hadden om ervaringen uit te wisselen. Voor de DGSD was het tevens de eerste keer dat ze in lidstaat België bijeenkwam. De bijeenkomst trok veel belangstelling; naast NGI-directeur Ingrid Van den Berghe behoorden ook de Australische UNGEGN-voorzitter William Watt en zijn Canadese voorgangster Helen Kerfoot tot de deelnemers. Jasper Hogerwerf (Kadaster) en Ferjan Ormeling, redacteur

Geo-Info | 2018 | | pagina 21