dot Next Column Geo-Info I 2018-6 De afgelopen weken waren er weer heel wat evene menten en congressen waar je uit kon kiezen. Vaak hoor je de verzuchting dat je elke dag wel naar een bijeenkomst kan gaan en dat klopt. Ik koos onder meer voor twee congressen waar je niet zo snel geo-collega's aantreft. Als eerste het ECP Jaarcongres dat dit jaar alweer voor de 2ie keer werd georganiseerd. In dit congres ging het over digitalisering, artificial business intel ligence, machine en deep learning en robotisering. Big en lin ked data vormt de basis, een mooi aanknopingspunt voor de geo-sector. Het tweede congres dat ik bezocht, was de Dag van het MBO. Dit is een initiatief van het ministerie van OCW, de MBO-raad, Samenwerkingsorganisatie Beroepsonderwijs Bedrijfsleven (SBB) en de MBO-academie. Het MBO-onderwijs staat in onze sector in de schaduw van het HBO en universitair geo-onderwijs. En dat is niet terecht. Tijdens de Dag van het MBO was te zien hoeveel onderwijskennis en energie er zit in het beroepsonderwijs. Er is een geweldige diversiteit in opleidingen met als grote gemene delers: dynamisch, prak tijkgericht en flexibel. Ook hier ging het over digitalisering en robotisering. Niet als bedreiging, maar juist als kans. De indus trie, met name het technisch bedrijfsleven, omarmt het MBO. Samen met het bedrijfsleven wordt door bestuurders en docenten/instructeurs nagedacht over nieuwe vormen van onderwijs om in te spelen op technologische vernieuwingen. 'Leven lang ontwikkelen' staat hierbij centraal. Een hoogtepunt was deze maand de lustrumeditie van de GeoBuzz. De GeoBuzz is een co-productie van Geo-Informatie Nederland (GIN), GeoBusiness Nederland en Sense. Deze vijfde editie werd met ruim 1800 aanmeldingen over twee dagen zeer goed bezocht. Een mooi resultaat, vooral dankzij Herman ter Veen. Samen met zijn collega's van Sense had hij gezorgd voor een interessant programma en een beursvloer waar bedrijfsleven, overheid en onderwijsinstellingen goed waren vertegenwoordigd. Anders dan bij het ECP Jaarcongres ging het tijdens de GeoBuzz vooral over inhoudelijke thema's, zoals de energietransitie, de omgevingswet, agri-food en basisre gistraties. Verfrissend waren de keynotes van Wouter Brokx over de deeleconomie en Marcel Creemers over digitalisering. Hij gebruikte de metafoor van de 'rode koningin': 'Now, here, you see, it takes all the running you can do, to keep in the same place. De digitalisering gaat snel. Zo snel dat je moet investeren om bij te blijven en je plek te behouden. Een mooie metafoor, maar je wilt natuurlijk meer dan je plek behouden, je wilt ook vooruit. Dat kan door meer te doen dan je aan te passen en te zoeken naar nieuwe uitdagingen en toepassingen. En de geo-sector heeft goud in handen, want alles heeft een locatiecomponent. Wegen, kabels en lei dingen, gebouwen, vaarwegen, en nog veel meer heeft een locatie en dat is geo-data. De uitdaging is hoe we dit voordeel kunnen uitbaten in een digitale wereld waarin artificial business intelligence en deep learning de nieuwe norm is. Dat begint bij de vindbaarheid en toegankelijkheid van geo-data. We hebben daarvoor onze eigen data-infrastructuur (SDI). Deze infrastructuur is aanbod gedreven en succesvol, met het massale gebruik van PDOK als mooi voorbeeld. Maar wordt geo-data ook gevonden buiten onze traditio nele geo-sector? Wij denken van niet want een vervolg is al bedacht: SDI.Next (dot Next). Doel hiervan is een kanteling van aanbodgericht naar gebruikersgericht. Een begrijpelijke ontwikkeling - de gebruiker centraal zetten, beter leren kennen en betrekken bij nieuwe ontwikkelingen. Toch schuilt er een gevaar in deze aanpak, want er wordt nog steeds gere deneerd vanuit de data-infrastructuur, met als doel die verder te verbeteren en aan te passen voor een breder gebruik. Het is logischer om in gesprek te gaan met communities buiten ons eigen vakgebied met als doel een duidelijk beeld te krijgen van hun uitdagingen en de digitale en technologi sche oplossingen die zij hiervoor ontwikkelen en toepassen. Door te laten zien wat wij als geo-sector te bieden hebben, ontstaat er een dialoog die wordt gedreven door het delen van kennis en het gezamenlijk zoeken naar oplossingen. GeoBusiness Nederland zoekt steeds nadrukkelijker naar deze dialoog. Het Innovatie Lab is zo'n initiatief waarin we zoeken naar nieuwe vormen van samenwerken tussen bedrijfsleven en overheid. Het beproefde concept van een klantreis wordt gebruikt om met een nieuwe community in gesprek te komen en vraaggericht aan oplossingen te werken. Een ander initiatief is zichtbaar worden in nieuwe secto ren. In januari 2019 staat GeoBusiness Nederland met 10 bedrij ven op een eigen GeoBusiness NL Plein op de Infratech 2019. Met ruim 20.000 bezoekers is dit de belangrijkste vakbeurs voor de infrasector. In het programma wordt een verbinding gelegd tussen de verschillende pleinen op de beursvloer en de presentaties worden op elkaar afgestemd. Het overkoepe lende thema is 'Future Proof' met veel ruimte voor trends als digitale infra, ketensamenwerking, duurzame leefomgeving, energietransitie en slimme logistiek. Laat 'dot Next' daarom echt een volgende stap zijn. Inves teer in een dialoog met communities buiten de traditionele geo-sector en laat je daarbij niet leiden door het eindeloos verbeteren van je eigen aanbod. Camille van der Harten Directeur GeoBusiness Nederland cvanderharten@geobusiness.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 26