GEO-expert? 1 Column 2 <u c Z 2018-6 I Geo-Info Op 19 oktober was ik aanwezig op de ESRI-conferentie in Rotterdam. Deze bestaat 25 jaar en wat mij opviel was dat ik de mokken heb van een aantal van de allereerste conferenties en dan nu die van 25 jaar later. Het zette me aan het denken over wat er veranderd is en wat er toch eigenlijk hetzelfde is gebleven. Technisch is er erg veel veranderd, de mogelijkhe den van de software en de rekencapaciteit van computers is enorm vergroot. Wat niet vergroot is - of lijkt - is het aandeel vrouwelijke geo-experts, in ieder geval niet op de beursvloer. Hoe kan dat? Zou het een met het ander te maken heb ben? En wat is dat eigenlijk een geo-expert? Mezelf heb ik eigenlijk nooit als geo-expert gezien. En dat is eigenlijk wel heel raar voor iemand die al meer dan 30 jaar bezig is met geografische zaken. Iemand die een studie Fysi sche Geografie heeft afgerond met als specialisatie duurzame landgebruiksplanning en geografische informatiesystemen (GIS). Volgens mij is GIS iets vanzelfsprekend, iets dat er is en dat je gebruikt waar nodig. Net als een auto, die gebruik ik ook waar nodig, maar daarmee ben ik nog geen auto-expert. Ik weet overigens wel waar belangrijke onderdelen zitten en kan ook een wiel vervangen, maar dat terzijde. GIS zet je dus, net als de auto, waar nodig in. Bij mij was dat in eerste instantie voor de promotie van duurzaam landgebruik in Costa Rica. Er was een landgebruikszonering gemaakt voor het gebied waarin ik werkte. Alleen waren de criteria, op basis waarvan de grenzen tussen bijvoorbeeld "la zona restringida" en "la zona de conservation" werden getrokken, niet objectief of meetbaar gemaakt. Dat maakte het lastig ze te verdedigen bij de lokale bevolking die geacht werd deze grenzen te respecteren. Die duidelijkheid kon ik wel geven na het digitaliseren en analyseren van de basiskaar- ten. Jaren later heb ik ook de verandering in landgebruik kun nen kwantificeren met behulp van GIS. In de periode ertussen heb ik me ingezet om GIS te introduceren; niet alleen bij het instituut waar ik voor werkte - een landelijke overheidsorga nisatie - maar ook bij lokale belangenorganisaties. Want de oplossing voor de één - overheid - hoeft niet de oplossing te zijn voor de ander, bijvoorbeeld een lokale natuur- en milieu organisatie. Beide partijen hebben dezelfde kennis nodig om samen tot een duurzame oplossing te komen. Je kunnen ver plaatsen in de gebruiker en wat deze nodig heeft en waarom, zijn belangrijke eigenschappen van een expert. Terug in Nederland nam ik deel aan de Conference on geo-information for sustainable land management bij het ITC in Enschede. Er werd door honderden onderzoekers werk gepresenteerd over de inzet van GIS en Remote Sensing (RS) voor duurzaam landgebruik. Dat versterkte het beeld van GIS en RS als een vanzelfsprekendheid. Nu ik, jaren later, zelf bij het ITC werk, weet ik dat dit instituut wereldberoemd is op het gebied van GIS en RS, en dat ik toen bij de voorlopers van ta ty XI CL 0 3 O het gebruik ervan op bezoek was. Toch concludeerde ik dat ik meer een gebruiker ben dan een expert. Computers en auto's zijn leuk, maar de mens erachter is veel leuker. De gebruiker of het maatschappelijke probleem waarvoor je een oplossing zoekt. Dat is dan ook het doel waarvoor ik de middelen GIS en RS wil inzetten. Zoals met de co-creatie van de nieuwe Masteropleiding Spatial Engineering. In deze master zijn GIS en RS de basismid delen om kennis van diverse vakgebieden te integreren. Studenten wordt gevraagd om aan de slag te gaan met zogenaamde wicked problems en dan vooral met de vragen: Waarom is een natuurlijk proces een probleem? Voor wie is het een probleem? Wat is de omvang van het probleem? Welke wetenschappelijke onderbouwde methoden zijn er om te meten en te analyseren? En als je een interventie voorstelt, welk nieuw probleem ontstaat er dan? En voor wie? Als ikzelf opnieuw een opleiding zou mogen kiezen dan wist ik het wel! Enerzijds heel dicht bij de realiteit en heel concreet op zoek naar oplossingen en anderzijds wetenschappelijk, objectief en betrouwbaar. En nog steeds zie ik mezelf niet als de technologische geo-expert, maar als een geo-gebruiker die weet waar en wanneer geo helpt bij het vinden van oplossingen voor men sen met een (wicked) probleem. Misschien kunnen we meer diversiteit, waaronder meer vrouwen, laten bijdragen aan de geo-sector door de mensen en de problemen die we kunnen oplossen, centraal te stellen naast de technologie. Op weg naar een nieuwe generatie geo-experts die leert problemen te analyseren en daarbij geo-technologie gebruikt. En dan ben ik het dus ook, geo-expert. Tiny Luiten Education Programmamanager Master Programme Spatial Engineering t.r.luiten@utwente.nl

Geo-Info | 2018 | | pagina 31