De kunst van het presenteren van een complex vraagstuk CU "O Column 2018-6 I Geo-Info 33 Vandaag zag ik de presentatie die Ellen Vos van Infor matiehuis Marien gaf op de INSPIRE-conferentie in Brussel. Ellen heeft daar een welverdiende prijs, de gouden INSPIRE- ananas, voor gekregen. Nu was ik daar helaas niet live bij, maar op Youtube [i] is de presentatie volledig terug te zien. Het is een presentatie zoals je zou wensen dat alle presentaties zijn: boeiend, to the point en met een heldere boodschap. En, last but not least: vanuit het perspectief van gebruik, waar we het tenslotte allemaal voor doen. Vooral dat laatste dreigt nog weleens onder druk te komen staan. De afgelopen weken stonden voor mij en mijn collega's bij het Programmabureau van de Basisregistratie Ondergrond (BRO) in het teken van een discussie over de mate van standaardisatie die nodig is om de BRO een succes te laten zijn. Want hoe kun je dat succes definiëren? Het is in ieder geval een intensieve zoektocht om binnen de randvoor waarden van tijd en geld zoveel mogelijk baten en kwaliteit te realiseren en zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de gebruiksvragen. Samenhangende, volledige en eenduidige informatie over de ondergrond (bodem, geologie, grondwa ter, mijnbouw) is nodig bij een groot aantal overheidstaken, zoals de aanleg van infrastructuur, het winnen van water of aardwarmte of de opslag van CO2. De BRO gaat bijdragen aan het terugdringen van risico's en aan een integrale visie op de ordening van boven- én ondergrond. Het uitgangspunt is dat standaardisatie noodzakelijk is voor de kwaliteit en het laagdrempelig gebruik van de gegevens. Standaardisatie kan echter tijdrovend en complex zijn. In 2018 zijn we gestart met de eerste drie objecten, in de komende drie jaar zullen er nog circa 20 volgen. Deze hebben elk een eigen verhaal, eigen stakeholders en een eigen oplos sing. Het standaardisatieteam bij Geonovum heeft dan ook een pittige opgave. De meest gevoelige keuzes, vaak veroorzaakt door tegenstrijdige belangen, worden voorgelegd aan bestuurders: gaan we linksom of rechtsom? Om hen goed mee te nemen en te ondersteunen bij de besluitvorming neem ik graag een voorbeeld aan de presentatie van Ellen Vos. Haar presentatie is niet alleen geschikt voor experts, maar biedt tegelijkertijd diepgang en ruimte voor discussie. Door een boeiend verhaal te vertellen vanuit het perspectief van een gebruiker is de presentatie laagdrempelig. Het is meteen duidelijk waarom standaardisatie nodig is en wat de minimumeisen daaraan zijn. Voor mij dus voldoende reden om mij verder te verdiepen in hoe zij dat precies heeft aangepakt. Het onderwerp van de presentatie was: 'Welke geo- informatie is nodig om windmolens op zee te plaatsen en hoe gaan we dat organiseren?. De aanpak is een mooi voor beeld van storytelling. Centraal stonden 4 hoofdpersonen. Don Quijote, één van de hoofdpersonen, wilde windmolens op zee plaatsen en zocht naar antwoorden op vragen als: waar mag het, waar kan het en waar is het zinvol? Hij riep daarvoor de hulp van drie vrienden (drie heiligen) in die elk op hun beurt grote relevante standaardisatie-initiatieven vertegenwoordigden. In dit geval, dat zich op zee afspeelt, vertegenwoordigden ze INSPIRE, EMODnet en GEBCO. Ellen laat heel mooi zien hoe de drie heiligen hun eigen invalshoek, gebruikers en belangen hebben vanuit het perspectief van beleid, techniek en wetenschap. Don Quijote echter kan daardoor geen chocola maken van de versnip perde informatie die hij krijgt aangeboden. Wat moet er gebeuren om hem wel de informatie te geven die hij nodig heeft? Technisch gezien is het mogelijk, het gaat erom dat semantiek, sensoren, metingen, algoritmes, platforms en modellen - waar mogelijk - op elkaar worden afgestemd en zoveel mogelijk worden gestandaardiseerd. Veel moeilijker is het om hier commitment voor te krijgen. En daar gaat het laatste stuk van de presentatie over: de bereidheid om samen te werken en over je eigen discipline, doelen en grenzen heen te kijken. Door de belangen te vertalen naar herkenbare personen komen de dilemma's dichterbij en weet de presentatie van begin tot eind te boeien. Daarbij wordt als vanzelfsprekend het hogere klimaatdoel gecombineerd met de meer technisch gedreven doelstelling om door standaardisatie bestaande gegevens bruikbaar te maken voor meer gebrui kers. Ellen eindigt met een oproep aan alle betrokkenen in het standaardisatieproces om vooral vol te houden. Als er momenten van frustratie zijn, geef het proces een tweede kans en hou daarbij vooral het hogere doel voor ogen. Dat laatste is van toepassing bij alle grote standaardisa tietrajecten en zeker ook bij de BRO. Kortom, we pakken de handschoen op en die gouden ananas was wat mij betreft een heel goed idee! Marjan Bevelander Plv.Programmamanager Basisregistratie Ondergrond Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties Marjan.Bevelander@minbzk.nl Referenties: [1] inspire.ec.europa.eu/conference2018/view-psessions

Geo-Info | 2018 | | pagina 35