Bosatlas van de Wadden BOSATLAS DE VAN DE WADDEN Boek Bosatlas van de Wadden - Noordhoff Atlasproduc ties, Groningen 1918. 224 pp, formaat 34x24cm met 187 kaarten (excl. 28 pp topografische kaarten van de Nederlandse Waddeneilanden), 80 foto's, 25 luchtfoto's, 70 diagrammen, 35 tekeningen en 8 pp register. Eindredactie Meindert Schroor, kaarten van Noordhoff Atlasproducties en Kadaster Nl, luchtfoto's van Karel Tomei, Fotoredactie Roel Kooister, teksten vooral van Henk Leenaers. ISBN 978 9001 12016 0, prijs 29,95. 34 Geo-Info I 2018-6 De atlas is opgebouwd uit zeven delen. Na instructieve modeltekenin gen van duin-, prielen- en polderlandschappen toont het eerste deel het ontstaan van het Waddengebied en het tweede de flora en fauna ervan, met de voor dit gebied specifieke ecotopen. In het derde deel betreedt de mens het toneel met zijn middelen van bestaan, waarna in het vierde deel zijn vrijetijdsbesteding aan de orde komt: toerisme en cultuur. In het vijfde deel komt het beheer van het gebied ter sprake, en hier is de atlas ook een beetje opinievormend: tussen de regels door wordt gesuggereerd dat het aantal beherende instanties toch wel erg groot is om alle voor een duurzame toekomst nodige maatrege len goed te kunnen coördineren. Deel 6 behandelt de Nederlandse Waddeneilanden apart (met kaarten en foto's) en de Oost-Friese en Noord-Friese Waddeneilanden als groep. Het laatste deel bestaat uit uitsnedes uit de topografische kaart 1:25 000 met alle Nederlandse Waddeneilanden. Structuur De gekozen structuur is zodanig, dat men voor elk thema zo mogelijk eerst het hele Waddengebied toont, van Texel tot het Deense Fano, dan inzoomt op de Nederlandse Waddeneilanden en zo mogelijk op afzonderlijke eilanden. Daarbinnen werkt men met spreads: twee pagina's tegenover elkaar waarop een verhaal wordt verteld aan de hand van kaarten, foto's en teksten. Voor het onderdeel Defensie toont men op zo' spread bijv. eerst alle Nederlandse, Duitse en Deense militaire oefenterreinen in het hele Waddengebied, dan wordt ingezoomd op het oefenterrein in de Marne- waard bij het ingepolderde Lauwersmeer en tenslotte op het oefendorp Marnehuizen, bedoeld voor training in een stadsoorlog. Beeld Naast de vele prachtige spreadvullende luchtfoto's bevat de atlas ook een tiental atlasspreads met collages van foto's die een beetje als bladvul ling overkomen - daarvoor in de plaats had ik graag iets meer kaarten van de geschiedenis van het gebied gezien, zowel van het natuurlijk verloop van de prielen en geulen (een vergelijking van fragmenten van oude en nieuwe zeekaarten was hiervoor instructief geweest) als van de kwantitatieve ontwikkeling van het toerisme, ook qua leeftijdsopbouw, dan wel de havens op het vaste land van waar uit de eilanden vroeger bevaren werden (zoals de hoek van Ameland in de stad Groningen). Wèl behandelde historische onderwerpen zijn de rede van Texel in de 17e eeuw, de walvisvaart, de bedijking van de Middelzee, verdronken dorpen en erfgoedmonumenten. Als fervent bezoeker van Waddeneilan- NOöfc&hÖFF *TLAS1>F!OOUCTIES den had ik graag iets meer geleerd over de bouwstijlen van boerderijen en vakantiehuisjes. De namen van de zeegaten tussen de eilanden zijn moeilijk te vinden, behalve op de topografische kaarten van het Kadaster: afgezien van de lelijke stand van de grotere namen zijn ook de letters en de individuele bebouwing door de verrastering daarop minder scherp weergegeven. Die topografische kaarten zijn wel weer een goudmijn van informatie omdat ze alle recreatie-objecten (bungalowparken, golfbanen, zelfpluktuinen, recreatiegebieden, caravanparken en badwegen) met naam en toenaam tonen. AHN-gegevens zijn niet toegepast. Eindresultaat Mag de kartografie kwantitatief een beetje mager overkomen voor een atlas, kwalitatief ziet het er goed uit. De kaart van de droogvalduur met zijn verlopende rasters is een huzarenstukje, de dieptekaart van de Waddenzee laat het amfibische karakter ervan goed uitkomen, de taalkundige belangstelling van de Noordhoff-redacteuren vertaalt zich in een unieke taalkaart van de Duitse Bocht. Het is de laatste Bosatlas waaraan de net gepensioneerde atlasredacteur en kartograaf Anne- mieke Altena-van Slobbe heeft meegewerkt, en ze heeft eer van haar werk. Zeker voor dit geld is het een geslaagd product. Ferjan Ormeling, redacteur

Geo-Info | 2018 | | pagina 36