De geo-gender- revolutie (2) In nummer 2017-5 mocht ik mijn vorige 'redactioneel' schrijven. Dat was toen het laatste nummer van het jaar. We zaten in 2017 met vijf nummers al op 300 pagina's. We verzuurden er bibliothecarissen mee en het GeoBuzz-verslag van 2017 kwam er zodoende dit jaar pas in. In 2018 waren het weer zes nummers en hadden de eerste vijf edities samen gewoon 256 pagina's. Mijn suggestie in het redactioneel van 2017-5 (om bij de gedeeltelijke professionalisering, naast de MOS-advertentieman ook de dames van het MOS-bladmanagement in de colofon te zetten) werd subiet opgevolgd! In dit jubileumjaar waren José Broekhuizen en Edith Koetsier goede verbinders (dat mag ook weleens tegen de lezers aan worden gehouden). Ook heten we nieuweling Lisa Petersen van harte welkom. Op een komende ALV wilde ik graag meewerken aan de komst van de eerste vrouwelijke hoofdredacteur, zo schreef ik in 2017-5. De zelfstandig-bedrijfsmatige 'Nieuwdenker' Sytske Postma is nu hoofdredacteur. Van harte gefeliciteerd! (Ik mocht haar in nummer 2018-1 met genoemde José de GIN-stand al op laten fleuren.) Al is in het Agro-themanummer 'Boer zoekt vrouw' onder de auteurs niet tevergeefs, de man-vrouwverhouding bleef in 2018 onder de schrijvers scheef. Dat was bij de deelnemers aan GeoBuzz helemaal zo (die verhouding was andersom bij de bemanning van de stand). Toch hoorde ik in de geo-bubbel nooit de machoterm 'beurspoezen'. Een Belgische minister van Gelijke Kansen wilde in 2012 'beursbabes' verbannen daar! Bij de GIN-leden was vorig jaar 4% vrouw. Is dat nu meer dankzij een krimpend bestand aan mannelijke senioren? In mijn column in het blad 'De Hollandse Cirkel' (2018-3) citeer ik Geodesia uit het revolutiejaar 1968. De voorzitter van de stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde (NGL) blikte daarin terug op het 4e NGL-congres: 'Een pracht van een tentoonstelling en een nog mooier damesprogramma. Bent u er niet geweest met uw vrouw of verloofde? Jammer!' Daarna werd ook het fenomeen van de mannelijke vakvoordrachten pas genoemd. Verder nam hij aan dat 'het enthousiasme voor het vak dat U hebt gekozen groter is dan dat van sommige verkoopsters in grote warenhuizen, die in het handschoenenvak staan. Neem de handschoen op!' Ook ik, intussen rijdend op een genderneutrale 'damesfiets', vond de column van Chantal Melser in nummer 2018-5 van dit vakblad leuk: 'Waarom een feministische kaart beter voor Nederlandse fietsers is.' Het woord 'feministische' kwam net zoals de term 'beurspoezen' nog nimmer voor in Geo-Info en in de andere vakbladen in (nu) de DHC/GIN-tijdschriftendatabank. Is er langzaamaan toch wat veranderd? Dit nummer 2018-6 bevat naast goede artikelen (kijk zelf) een ijsbergje aan verslagen! Het verslag van GIN Noord - getrouw van Sieb Dijkstra - moet in dit verenigingsblad als eerste worden genoemd. Mijn eigen route voor verslagen leidde via Delft (tweemaal) en Amersfoort naar Den Bosch. Men treft dus dit jaar voor de tweede maal een GeoBuzzverslag aan en ook weer een belevingsverslag van de ALV van GIN. Dat jaarlijkse democratisch hoogtepunt van de vereniging was nu op 20 november. Op 29 november kon ik alweer op pad naar Wageningen voor het NCG-symposium met wat tegenwoordig Baarda Lecture en Tienstra Award heet. Het verslag daarvan komt in nummer 2019-1. Net zoals de tweede helft van GeoBuzz trouwens. 2018-6 I Geo-Info

Geo-Info | 2018 | | pagina 3