Wat doet Wetterskip Fryslan? Verslag Op 17 september organiseerde de regio Noord van GIN een bedrijfsbezoek bij het Wetterskip Fryslan. Een vijftigtal geïnteresseerden hadden zich aangemeld. 40 Geo-Info 2018-6 9«4wi>rgtb»ed! WuDtorsJüe Fryil&n We werden ontvangen door Joost Cammeraat, lid van het directieteam van het Wetterskip Frys lan. Cammeraat nam ons mee in de taken van het Wetterskip. Uiteraard kregen we ook inzicht in belangrijke kentallen van het Wetterskip. Het Wetterskip beheert de provincie Friesland en een klein deel van het Groningse Westerkwartier. Ten aanzien van het water zijn er drie belang rijke taken: Het water tegenhouden. Hierbij zijn kunst werken belangrijk. Het Wetterskip heeft 200 kilometer aan dijken en 3.300 km aan waterkeringen. Hierbij werd aangegeven wat er gebeurt als er geen dijken en boezemka den zouden zijn. Het water op peil houden. Dit houdt in dat er gezorgd wordt voor voldoende zoet water voor landbouw en natuur ten tijde van droogte en bij wateroverlast dat het overtol lige water snel wordt afgevoerd. Ook hier zijn de kunstwerken van groot belang. Men beheert 5.900 kilometer aan watergan gen, 2zeegemalen, 2 IJsselmeergemalen 3 spuisluizen, bijna 100 poldergemalen en 5.600 stuwen. Men kan per dag 8 miljoen m3 per dag spuien. Eén derde van alle gemalen in Nederland staat in Friesland. Het water schoon maken. Per jaar zuivert men gemiddeld 85 miljoen irh afvalwater met behulp van 27 rioolwaterzuiverings installaties (rwzi) en op 225 locaties wordt de kwaliteit van het oppervlaktewater gemeten. Momenteel is een belangrijk issue de klimaat verandering. Zaken waar het Wetterskip op moet inspelen om de beschreven taken goed te kunnen uitvoeren. De bedreigingen zijn de zeespiegelrijzing, teveel water, te weinig water en de temperatuursverandering. De acties heeft men beschreven in de zogenaamde Klimaatparaplu. Machiel de Vries ging daar in zijn presentatie nader op in. Ook voor de interne organisatie heeft men doelen gesteld, zoals de komende 4 jaar 8% besparen op energiegebruik, in 2020 wil men 40% van de eigen energie duurzaam opwek ken, men gaat CO2-uitstoot terugdringen in het eigen werk, maar gaat ook meewerken aan CO2-reductie in de keten. Men wil in 2030 klimaatneutraal opereren. Uiteraard doet het Wetterskip dit niet alleen. Op allerlei fronten wordt samengewerkt met overheden, andere waterschappen, kennisin stituten, bedrijfsleven, veiligheidsregio's, nuts bedrijven, burgers in reguliere en innovatieve projecten en toekomstbestendig waterbeheer. Voorbeelden zijn: Biogas uit de rwzi's wordt geleverd aan derden en het eigen kantoor; Er is een proefinstallatie voor de productie van bio-plastics uit afvalwater; Samen met het Expertise Centrum voor Watertechnologie wordt onderzocht hoe grondstoffen zoals struviet en stikstof uit afvalwater teruggewonnen kan worden. Automatisering Wetterskip Na Joost Cammeraat kwam Koos Boersma aan het woord over de automatisering bij het Wetterskip. Hij gaf uitleg over het programma GIS 2.0. De aanleiding om te komen tot zo'n pro gramma. Door digitalisatie is er steeds meer behoefte aan koppeling met/via een GIS-omge- ving, waarbij ook een relatie met de omgeving van het Wetterskip aangebracht wordt. Dit vergt een gedachteomslag in het gebruik van GIS. Albert Hensema opent de bijeenkomst.

Geo-Info | 2018 | | pagina 42