Onbemande luchtvaartuigen om s theoretische ontwikkelingen en pr Promotie-onderzoek Volgens de laatste schattingen van de VN woont meer dan 60% van de stedelijke bevolking van Afrika in sloppenwijken. Wereldwijd zijn er veel projecten en investeringen om de erbarmelijke toestand in sloppenwijken te verbeteren. Eén van de grootste obstakels voor dergelijke projecten is het tekort aan ruimtelijke data. 42 Geo-Info 2018-6 Door Caroline Gevaert, George Vosselman, Claudio Persello, en Richard Sliuzas Er is weinig informatie omtrent de huidige bebou wing, toegankelijkheid met betrekking tot het wegennetwerk en gevaarlijke gebieden. Onbe mande luchtvaartuigen (UAV's), of drones, kunnen hiervoor een oplossing bieden. Ze kunnen namelijk luchtfoto's nemen met een hogere resolutie tegen lagere kosten dan beelden van satellieten of bemande luchtvaartuigen. Een recent promotieonderzoek bij de Universi teit Twente Faculteit ITC werd gewijd aan het onderzoeken in hoeverre deze nieuwe technologie geschikt is om sloppenwijkverbeteringsprojecten te ondersteunen. Het werk omvat hoe kunstma tige intelligentie algoritmes aangepast kunnen worden, met behoud van nauwkeurigheid, aan de kenmerken van data afkomstig van drones, ondanks de complexe kenmerken en structuren van sloppenwijken. Door samenwerking in een daadwerkelijk project in Kigali, Rwanda was het ook mogelijk na te gaan in hoeverre drones in de praktische behoeftes van deze projecten kunnen voorzien, zowel als de maatschappelijke impact van het gebruik van drones. Het eerste gedeelte van dit proefschrift onder zoekt het gebruik van automatische classificatie modellen. Deze modellen beginnen vaak met het definiëren van attributen die het mogelijk maken om verschillen tussen de classificaties (gebouwen, vegetatie, enz.) te onderscheiden. Bij het onderzoek werd aangetoond dat synergiën tussen 2D- en 3D-attributen afkomstig van drones erg belangrijk zijn gezien de complexe kenmerken en structuren van sloppenwijken. Bijvoorbeeld, daken zijn vaak gemaakt van golfplaten van verschillende kleuren (2D-attribuut), maar het dak zelf is wel planair (3D-attribuut). Verder werden de classificatie algoritmes aangepast om beter om te gaan met de statistische verschillen tussen de 2D- en 3D-data. Hoge nauwkeurigheid van classificatie Support Vector Machine (SVM) is een succesvolle classificatiemethode. Echter SVM maakt gewoonlijk gebruik van een enkele kernelfunctie om de gelijke nis tussen monsters te bepalen. Multiple Kernel Learning (MKL) gebruikt, daarentegen, verschil lende kernelfuncties voor verschillende groepen attributen. Zo kan men subtiele gelijkenissen en verschillen vastleggen. Dit onderzoek presenteert een algoritme dat automatisch attributen in toepasselijke groepen onderverdeelt en de gepaste kernelfunctie parameters bepaalt. Door het gebruik van 2D- en 3D-attributen en aangepaste algoritmes kan een classificatienauwkeurigheid van boven de 1 behaald worden (zie figuur 1). Het is belangrijk goede monsters te verkrijgen voor classificatie algoritmes om de modellen de juiste patronen te laten leren. Het verkrijgen van deze monsters is vaak duur en vereist handmatig werk. Onderzoek toont echter aan hoe bestaande ruimtelijke data gebruikt kan worden om voorbeel den te verkrijgen voor de classificatiemodellen. De bestaande data bevatten vaak fouten door veranderingen in het landschap en verplaatsingen door het digitaliseren van beelden die verplaatst zijn of een lagere resolutie hebben. Experimenten bewijzen echter dat imperfecte etiketten toch gebruikt kunnen worden. Door een iteratief proces worden steeds onbetrouwbare monsters weggenomen uit de training dataset. Zo blijven er alleen betrouwbare monsters over om het classificatiemodel af te stemmen. Een nauwkeurig heid boven de 90% kan worden verkregen, ook al hadden 30% van de initiële monsters een verkeerd etiket. Deze werkwijze kan gebruikt worden om herhaalde UAV-beelden te classificeren in projecten die frequente beeldopnames vereisen en om de kwaliteit van manuele digitaliserings-campagnes te verifiëren en verbeteren. Ook hoogtemodellen zijn te verkrijgen Niet alleen kaarten, maar ook hoogtemodellen zijn een belangrijke bron van informatie ter onder steuning van stedelijke verbeteringsprojecten. Beelden van onbemande luchtvaartuigen kunnen een digitaal oppervlaktemodel (DSM) opleveren, terwijl veel ruimtelijke ontwikkelingsprojecten juist een digitaal terreinmodel (DTM) nodig hebben. Daarom werd er ook geanalyseerd hoe DTM's verkregen kunnen worden in moeilijke omstandigheden, zoals de dichte bebouwing en steile hellingen die kenmerkend kunnen zijn voor sloppenwijken. Een methode werd ontwikkeld die eerst met een eenvoudige regel begint om onder scheid te maken tussen pixels die waarschijnlijk terrein- en bovengrondse objecten te represente ren. Deze voorbeelden worden dan gebruikt om een innovatief kunstmatig intelligentiemodel te verfijnen, dat dan gebruikt kan worden om de hele DSM te classificeren. Deze voorgestelde methode werkte duidelijk beter dan twee referentie DTM-extractiemethodes, ondanks de moeilijke omstandigheden en elimineert tegelijkertijd de eis om dure monsters te verkrijgen.

Geo-Info | 2018 | | pagina 44