loppenwijken in kaart te brengen: aktische toepassingen 2018-6 I Geo-Info 43 Figuur 1 - Het resultaat van het classificatiemodel dat gebouwen (rood), vegetatie (groen), bodem (beige), structuren zoals muren (wit), en andere objecten (paars) onderscheidt in beelden van een sloppenwijk die met een onbemand luchtvaartuig genomen zijn. Het tweede gedeelte van het proefschrift wijdt zich aan praktische toepassingen. Eén taak was om te observeren hoe de belanghebbende partijen in Kigali, Rwanda de onbemande lucht vaartuigdata gebruiken. Het werd bijvoorbeeld opgemerkt dat de hogere resolutie en actualiteit van de beelden manuele digitalisatieprocessen vergemakkelijkten en ook informatie geven die voorgaand niet beschikbaar was in satellietbeel- den of luchtfoto's (zoals afvalhopen). De beelden lieten consultants zich ook beter voorbereiden op veldwerk en vergemakkelijkte de commu nicatie tussen verschillende belanghebbende partijen. Privacy is een issue Er zijn een aantal ethische zorgen betreffende UAV-beelden, zoals: het mogelijk in kaart brengen van objecten die als privaat beschouwd worden, de distributie van deze gevoelige informatie, en mogelijk misbruik ervan. Een laatste taak was dus om de sociale impact van het gebruik van UAV's in de context van sloppenwijkverbeteringsprojecten te analyseren. Inwoners van sloppenwijken in Kigali, Rwanda en Dar es Salaam, Tanzania waar UAV-projecten plaatsvonden, werden gevraagd om objecten aan te wijzen in deze beelden die zij als vertrouwelijk beschouwen. Deze objecten konden zijn: vermijdbaar - objecten kunnen door de inwoners zelf weggenomen worden als ze voor afgaand zouden weten van de UAV vluchten en implicaties ervan; onvermijdbaar maar verwijderbaar - objecten die niet weggenomen kunnen worden, maar wel in de beelden zelf vervaagd kunnen worden voorafgaand aan distributie; onvermijdbaar en onverwijderbaar - deze laatste groep objecten behoort tot het meest veront rustende vanwege het feit dat deze objecten als privé beschouwd kunnen worden, maar ook precies de objecten die door de vluchten als doel beschouwd kunnen worden. Bijvoorbeeld, huizen die in gevaarlijke gebieden liggen, kun nen onteigend worden. Het onderzoek toont ook aan hoe belangrijk de plaatselijke context is zowel als welke acties onder nomen kunnen worden om het ethisch gebruik van UAV's en een gelijke distributie van de baten te verzorgen. Kort samengevat Dit onderzoek toont aan hoe de simultane provisie van 2D-beelden en 3D-puntwolken afkomstig van UAV's met artificiële intelligentie gemanipuleerd kunnen worden om actuele en gedetailleerde ruimtelijke data te verkrijgen. Zo kan men hoogwaardige kaarten verkrijgen door (grotendeels) automatische processen, ondanks de moeilijke omstandigheden van sloppenwijken. Ten tweede, door samen te werken met echte sloppenwijkverbeteringsprojecten heeft men tijdens het onderzoek een uniek beeld kunnen verkrijgen betreffende het daadwerkelijke gebruik van de data door de lokale overheden, ingenieurs en bewoners. Bewoners van de sloppenwijken konden in eerste instantie weinig praktisch gebruik van deze beelden bedenken. Twee jaar later bleek daarentegen, dat de beelden gebruikt werden voor verschillende onverwachte toepassingen. Aangezien UAV's steeds toegankelijker worden en het verwerken van data steeds eenvoudiger, wordt het ook steeds eenvoudiger om een toekomst voor te stellen waarin drones gebruikt worden om stedelijke ontwikkelingsprojecten te ondersteunen. Het gehele proefschrift kan men online nalezen: research.utwente.nl/en/publications/unmanned- aerial-vehicle-mapping-for-settlement-upgrading /n Caroline Gevaertis Assistant Profes- A sor bij de Universiteit van Fwente /Faculteit IFCen bereikbaar via c.m.gevaert@utwente.nl.

Geo-Info | 2018 | | pagina 45