/■- A rt. 2019-1 I Geo-Info 9 Crowdsourcing van naamgegevens Eind mei 2017 startte de nieuwe procedure om de aardrijkskundige namen in TOP10NL te crowdsourcen. Vooraf was al een inventarisatie gemaakt van alle historische verenigingen in Nederland en hun werkgebied. Dit leverde een kaart op met een landsdekkend overzicht van werkgebieden en daaraan gekoppeld een tabel met adressen en contactgegevens van verenigingen en eventuele alternatieve bron nen. Er bleken bijna overal in Nederland ver enigingen beschikbaar. In sommige gebieden zijn zelfs meerdere verenigingen actief met een overlappend werkgebied, bijvoorbeeld een gemeente- of streekvereniging naast afzonderlijke verenigingen per dorp, zodat, wanneer de ene vereniging niet mee wilde werken, een andere als alternatief benaderd kon worden. In de enkele dorpen en gebieden zonder historische vereniging is een andere bron gezocht, zoals een historisch centrum of museum, een provinciale historische vereni ging of een dorpsvereniging. In heel Nederland zijn inmiddels historische ver enigingen benaderd om mee te werken bij het controleren en bijwerken van de naamgegevens in de BRT. Als een vereniging bereid is om mee te werken, krijgt de contactpersoon een digitale of papieren toponiemenkaart toegestuurd van het werkgebied van de vereniging. De opmaak en inhoud daarvan zijn vergelijkbaar met de kaart die voor het proefproject gebruikt is. Na bevesti ging van ontvangst, hebben de vrijwilligers van de vereniging de gelegenheid om hun opmer kingen op de kaart aan te geven. Eventuele vragen worden beantwoord en op verzoek van de vereniging kan er ook een afspraak gemaakt worden om deze te bespreken. De voortgang van het proces wordt intern bijgehouden op een digitaal voortgangsbord en in een statuskaart. Alle ontvangen toponie- menkaarten en andere documenten worden geregistreerd en klaargezet voor verwerking. Een ervaren topograaf gebruikt de kaart om de namen binnen een verenigingsgebied te ver werken en houdt op een terugkoppelingsformu lier bij welke wijzigingen of toevoegingen niet of anders zijn verwerkt en waarom. Ook eventuele vraagpunten worden hierop aangegeven. Om inzicht te geven in de verwerking en de vraagpunten te beantwoorden, wordt een terugkoppeling gedaan naar de verenigingen over het verwerkingsproces. Zij krijgen via e-mail een nieuwe, bijgewerkte toponiemenkaart van het werkgebied en het ingevulde terugkop pelingsformulier toegestuurd. Eventuele laatste opmerkingen naar aanleiding van de terugkoppe ling worden binnen een maand verwerkt, waarna de wijzigingen worden gecontroleerd en definitief in TOP10NL worden doorgevoerd. Legenda Beemster C3 B- C3 o Heikant Emmen Geografisch gebied: naam aanwezig Gebouw: naam ontbreekt Gebouw: naam aanwezig Functioneel gebied: naam ontbreekt Functioneel gebied: naam aanwezig Functioneel gebied: naam ontbreekt Functioneel gebied: naam aanwezig Water: naam aanwezig Plaats: naam aanwezig Plaats: naam aanwezig Brug of tunnel: naam aanwezig t Veerhuis Kreek Zijpsche Anna Jacobapolder 't Hof Rumoirt Wydtaer Willempolder* begraafplaats: Voxdal V. r Anna Jacobapolder Sint-Phijipsland Frederiksburg Rumoirtschorren Bosje van Klompe windturbinepark: Wisse Wind Abraham-Wissepolder Wilhelminahoeve Bruintjeskreek Bnjmtj^ Broedershof A Kramerspolder Zijdewinde JReephoeve Oude Polder van Sint ■3 Philipsland Dwars in de Weg r De Luyster Henriëttepolder Hollands-Hoeve tennispark: sport- begraafplaats: Sint titaan - Philipsland recreatiegebied Sint Philipsland e strand Oost De Hoop Bouwlust recreatiegebied: '"■Sint Philipsland strand West Julianahoeve begraafplaats: bedrijventerrein Hendrik Polder Figuur 3 - Voorbeeld van een toponiemenkaart van het Zeeuwse Sint-Philipsland: een blinde TOP25-kaart als achtergrond, met de namen en bijbehorende objecten uit TOP10NL daaroverheen gevisualiseerd. Specifieke TOPioNL-objecten zonder naam zijn rood gemarkeerd.

Geo-Info | 2019 | | pagina 11