De kaart van de mens 1 Column 2 <u c Z 2019-1 I Geo-Info Heb je ooit het gevoel gehad dat je mensen niet begreep of andersom: dat anderen jou niet begrepen? In mijn geval begreep ik mensen niet, omdat wat ze zeiden anders was dan wat ik van hun energie voelde. Dat bracht me in de war. Daarom was mijn conclusie dat ik mensen niet begreep. Dus besloot ik om zo ver mogelijk weg te blijven van mensen en specialiseerde me in de aarde waarop we leven. Omdat ik gefascineerd was door wat ik van de natuur leerde, begon ik meer over de natuur te praten. Zo deelde ik bijvoorbeeld mijn verwondering over het voorbij glijdende en ogenschijnlijk vlakke landschap in de trein, onderweg naar de universiteit, met mede-medereizigers. Ja, dat was in de jaren negentig toen nog niet iedereen met koptelefoons en telefoons in z'n eigen zone zat. Ik zag de lage - maar als je goed waarnam - duidelijk herkenbare glooiingen in de wei. Deze strandruggen zijn herinneringen aan hoe onze Neder landse voorouders leefden en vochten tegen de zee. Nederland is niet zo plat als een pannenkoek. Onder de oppervlakte liggen verhalen verborgen die we natuurlijk als laagjes in een kaart kunnen zetten. Dit brengt me direct terug naar de tijd dat ik het landschap in kaart bracht met een stereoscoop en bij mijn eerste baan mocht meewerken aan de eerste officiële geo-morfologische kaart van Nederland. Terwijl ik mensen vertelde over het landschap, verbond ik me meer en meer met mensen. Steeds vaker werd ik gevraagd om mensen te begeleiden, coachen en trainen. Toen pas besefte ik dat niet iedereen de energie van mensen voelt zoals ik. Het was voor mij zo gewoon dat ik het niet als een talent herkende. Ik vond het heel normaal om de energie te voelen. En toen besefte ik dat die energie eigenlijk ook een verborgen verhaal is. Dus dacht ik: wat als ik een kaart van mensen kan maken en hun verborgen verhalen? Ik kwam erachter dat het al bestond. Het wordt 'Talent Dynamics' genoemd. Het beschrijft vier verschillende types, vijf verschillende soorten energieën en wordt uitgewerkt in acht verschillende profielen waarin het talent van de mens wordt beschreven. We gebruiken dit tegenwoordig binnen onze onderneming waarbij we voor zowel individuen als teams een kaart maken met het aanwezige talent. Misschien ben je een Dynamo-type die houdt van creëren en innoveren, of een Blaze-type die dol is kletsen en verbinden, een Tempo-type die zorgzaam is en service biedt of meer een Steel-type die rustig focust op de details. ta ty XI CL 0 3 O Ieder mens heeft een andere energie die verbonden is met onze vier seizoenen en met vier verschillende elementen. Daarboven hangt nog de Spirit-energie die tijdloos is en hoort bij transitie. Deze is heel nuttig en gebruik ik vaak bij reorganisaties en veranderprocessen. Door de jaren ga ik mensen dus niet meer uit de weg. Ja, ik voel mensen en soms ook hun pijn en hun verborgen verhalen. Voor mij maakt dat mensen mooier. Het is zoals Leonard Cohen in zijn prachtige lied 'Anthem' zegt: "There is a crack in everything - that's where the light gets in'! Dat brengt me bij het Japanse 'Kintsugi. Dit is de kunst van het restaureren van gebroken aardewerk en keramische voorwerpen met gouden lak. Dus eigenlijk is dit 'de kunst van het gebrokene. Daar zien ze barsten en reparaties als de geschiedenis van een object. Ik snap dat wel, omdat ik schoonheid zie in mensen en geloof dat iemand kracht kan putten uit tegenslag. Ik houd ervan om het verborgen potentieel te zien in mensen. Ik geniet als ik mensen zie stralen. Daarom heb ik het als mijn doel gesteld om eind 2022 samen met ons team 100.000 mensen weer te hebben laten stralen doordat ze werk doen wat ze leuk vinden. Dit doen we door de mens in kaart te brengen op individueel niveau, samenwerkingen in teamverband, en ook organisatie breed. Samen ontdekken we het verborgen potentieel door het in kaart brengen van hun talent, passies, doelen, missie visie en cultuur. Met de natuur als raadgever en de kaart als metafoor. In februari starten we een jaarprogramma voor Authen tiek leiderschap voor vrouwen. Roosmarijn Haring Directeur Geodomein roosmarijn@geodomein.nl www.geodomein.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 17